Zeytin ağacına sarılan yurttaş: ‘Limak sana bu çamları yedirmeyeceğiz, aklını başına devşir’
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • Zeytin ağacına sarılan yurttaş: ‘Limak sana bu çamları yedirmeyeceğiz, aklını başına devşir’

Zeytin ağacına sarılan yurttaş: ‘Limak sana bu çamları yedirmeyeceğiz, aklını başına devşir’

ABONE OL
Mart 5, 2022 21:01
Zeytin ağacına sarılan yurttaş: ‘Limak sana bu çamları yedirmeyeceğiz, aklını başına devşir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’nın, Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle zeytinlik alanlarda maden faaliyetlerinin önünü açmasına yansılar sürüyor.

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’na yapılmak istenen madene karşı çıkan İkizköylüler de geçtiğimiz gün hareket yaptı. Ormandaki zeytin ağaçlarının yanında yapılan harekette, 53 yaşındaki Aytaç Yakar zeytin ağacına sarılarak, “Bir kez kandırdılar köyümden kaldırdılar fakat artık akıllandım. Vermek istemiyorum. Toprağımı, vatanımı koruyacağım. Asla alamayacaksınız elimden. Zeytinin yaprağı yeşil, altında kahve pişir. Limak sana bu çamları yedirmeyeceğiz, aklını başına devşir” dedi.

“AĞLAYA AĞLAYA ZEYTİN AĞACINI KESTİM”

“ZEYTİNLİKLERİNİ BU ŞİRKETE SATMAMAK İÇİN DİRENİYORLAR”

İkizköy Etraf Komitesi üyesi Deniz Gümüşel, Akbelen Ormanı’ndaki zeytin ağaçlarının üç yıldır tehdit altında olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“1 Mart sabahı Resmi Gazete’de karşımıza çıkmış Maden Yönetmeliği değişikliği, bizim Akbelen Ormanı’nın kömür madenine tahsisi davamızda eksperin keşfe geleceği güne denk geldi. Biz bunu manalı buluyoruz, epeyce manidar buluyoruz. Zira Akbelen Ormanı’nın ortasında 150-200 dönümlük bir arazi var. Akbelen Ormanı’nı çevreleyen bin 500 dönüm yerde 35 bine yakın zeytin, üç yıldır Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş.’nin maden genişletme hevesi nedeniyle tehdit altında. Akbelenliler, İkizköylüler üç yıldır topraklarını, zeytinliklerini bu şirkete satmamak için direniyorlar. Hiçbiri şirketle şu ana kadar masaya oturmadı.”

“ZEYTİN HAYAT VERDİ”

Akbelen Ormanı’nı da canı değerine koruyor İkizköylüler. Zira biliyor ki, kömür nefes almamızı sağlamaz. Zeytin sağlar, çam ağaçları sağlar. Kısa vadeleri karları için şirketlere, sermayeye çıkarılmış bir yönetmelik diye düşünüyoruz bunu. Meğer zeytin binlerce yıldır bu kadim topraklarda pek çok halka hayat verdi. Hayatlarını sürdürmelerini sağladı. Muğlalıların zeytine bir vefa borcu var. Biz Akbelen’de, İkizköy’de, Deştin’de, Marmaris’te, Tuzla’da, Bodrum’da, Milas’ta ‘Zeytin için adalet’ diye bağırırken, aslında bu binlerce yıldan gelen vefa borcumuzu ödüyoruz. Sonuna kadar da bu gayretimize devam edeceğiz.”

“ZEYTİNİ YALNIZCA KÖMÜR DEĞİL DENETİMSİZ YAPILAŞMA DA YOK EDİYOR”

Muğla Etraf Platformu (MUÇEP) Milas Sözcüsü Sevinç Tuncer ise zeytinlikleri maden alanlarının yanında plansız yapılaşmanın da yok ettiğini lisana getirerek, “Zeytini yalnızca kömür değil, denetimsiz yapılaşma ve yanlış verilen imar kararları da yok ediyor. Zeytin bahçelerini yok ediyor. Meğer zeytin kanununa nazaran tek bir zeytin ağacı kesilemez. Zeytinlikler yok edilemez lakin oluyor, olmaya da devam ediyor. Onca çığlığına karşın köylü sesini duyuramıyorsa, devlet güçlünün yanındaysa o vakit bir hukuk devleti var mı diye soruyoruz. Zeytine dokunma diyoruz, zeytin için adalet istiyoruz” diye konuştu.

“AKBELEN’İ AMAÇ ALAN YÖNETMELİK”

MUÇEP Menteşe Meclisi üyesi Haluk Özsoy ise “Kanun hiyerarşisine uymayan yönetmelik her halükarda iptal olmalı. Esasen açıkçası ben iptal olacağına inanıyorum, birinci açılan davada. Bu Akbelen’i amaç alan bir yönetmeliktir. Bu işi şunun için çıkardılar, yapacağımızı yapalım sonrasında iptal olursa olsun halinde bir mantalite yatıyor bu bahis üzerinde bence” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.