Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ayasofya’nın imparator kapısının tahribatıyla ilgili açıklama
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ayasofya’nın imparator kapısının tahribatıyla ilgili açıklama

Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ayasofya’nın imparator kapısının tahribatıyla ilgili açıklama

ABONE OL
Nisan 20, 2022 21:02
Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ayasofya’nın imparator kapısının tahribatıyla ilgili açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Müdürlükten, Ayasofya’nın imparator kapısının tahribatına ait paylaşım ve haberler üzerine yapılan açıklamada, dünyanın nadide miraslarından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin, 10 Temmuz 2020 tarih ve 2729 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yine ibadete açıldığı anımsatıldı.

Birebir vakitte bir külliye olan caminin birçok onarım çalışması ve ihyasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile genel müdürlük nezdinde tamamlandığı belirtilen açıklamada, türbeleri, sibyan mektebi, muvakkıthaneleri ile bir külliye olan Ayasofya’nın çalışmaları, onarımı ve ihyasının titizlikle sürdürüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı yapılan Ayasofya Fatih Medresesi de buna örnektir. Ayasofya-i Kebir Cami-i imparator kapısında bulunan ahşap madalyon üzerindeki aşınma ve tahribat, ahşabın olağan sürecinden yıpranmış ve ufak bir dokunma ile de tahribat oluşmuştur. İmparator kapısı konservasyonu bugün prestijiyle tamamlanmış ve ihyası sağlanmıştır. Hususun incelenmesine yönelik savcılık soruşturmasının yanı sıra bir idari, bir teknik olmak üzere iki müfettiş de acilen görevlendirilmiştir.”“Tahribatta bir güvenlik zafiyeti kelam konusu değil”

Milletin ve devletin sembolü Ayasofya-i Kebir Cami-i ve Külliyesi’nin, 154 güvenlik kamerası, 68 güvenlik vazifelisi ve turizm polisleri tarafından en üst düzeyde, titizlikle korunduğu aktarılan açıklamada, oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyetinin kelam konusu olmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Takdir edersiniz ki müze statüsündeyken 18-19 bin bandında olan ziyaretçi sayısı, mescide dönüştürülmesiyle 40-45 binleri bulmaktadır. Dünya mirası, UNESCO yapıtı ayrıyeten Fatih Sultan Mehmet Han’ın Vakfiyesi ile bizlere emaneti, mimarlık tarihinin en büyük ve değerli yapılarından olan Ayasofya, 1484 yıldır nasıl ayakta kaldıysa geleceğe de tıpkı ihtişamı ile bir mabet olarak taşınacaktır.” tabirlerine yer verildi.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.