Üniversiteliler insansız su altı ve su üstü araç yarışlarına hazırlanıyor

Üniversiteliler insansız su altı ve su üstü araç yarışlarına hazırlanıyor

on

ABONE OL
Mart 7, 2022 07:24
Üniversiteliler insansız su altı ve su üstü araç yarışlarına hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Mühendislik Fakültesinden 25 öğrencinin oluşturduğu RovsTech İnsansız Su Altı Otonom Araç Proje Kadrosu, üretim etabındaki su altı ve su üstünde hareket etme kabiliyeti bulunan küçük araçlarla yurt içi ve yurt dışında müsabakalara hazırlanıyor.
Üniversite bünyesinde 2019 yılında kurulan RovsTech İnsansız Su Altı Otonom Araç Proje Ekibi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gereç Bilimi ve Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Etraf Mühendisliği, Sanayi Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım kısımlarından öğrenciler yer alıyor.

Danışmanlığını Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Denetim ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Ersin Erol ile Gereç Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Boğaç Poyraz’ın yaptığı grup, su altı ve su üstündeki çeşitli misyonları yerine getirebilecek araçlar üzerinde çalışıyor. Öğrenciler, hem kablolu ve uzaktan kumandayla hem de otonom çalışabilen insansız araçların dizaynından itiş motorlarına, elektronik kartlara kadar kendileri tasarlıyor.

TEKNOFEST 2021’e katılmak için geçen yıl “Nazlı” ismini verdikleri prototip küçük aracı geliştiren RovsTech Ekibi, bu sene ise “Rov-2” ismini verdikleri tasarım üzerinde çalışmaya devam ediyor. Öğrenciler, TEKNOFEST 2022’nin yanı sıra ABD’de gerçekleşecek Mate Rov Müsabakası’na ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının düzenlediği ROBOİK İnsansız Su Üstü Araçları Prototip Müsabakası’na katılma gayesiyle emek harcıyor.

“ARACIN ŞOFÖRSÜZ BİÇİMDE HAREKET ETMESİNE DİKKAT EDİYORUZ”

RovsTech Grubunun danışmanı olan Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Ersin Erol, AA muhabirine, kabloyla ya da kumandayla yürütülen yahut otonom hareket eden su altı araçlarının son devirde dünyada çok tanınan hale geldiğini söyledi.

Üniversite bünyesindeki ekibin 2019 yılında kurulduğunu anlatan Erol, şöyle konuştu:

“Aktif çalışmalara 2020 yılının güz periyodunda başladık. Prototip olarak ürettiğimiz aracı suya indirme ve yüzdürme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Bu yıl TEKNOFEST 2022’ye katılmak için müracaatımızı yaptık. Yeni aracımızla aktiflikte yerimizi alıp, yarışacağız. Makine öğrenmesi ve makine görmesi hususlarından başlayıp, aracın denetimi, yönlendirilmesi, aracın algoritmalarının hazırlanması ve aracın mekanik dizaynı çok değerli. Aracın şoförsüz halde kendi hareket etmesine dikkat ediyoruz.”

Erol, çalışmalarının TEKNOFEST amacıyla devam ettiğine değinerek, “İlk aracımız kablolu ve uzaktan kumandayla hareket edebilecek halde tasarlanmıştı. Yeni tasarladığımız araç ise büsbütün otonom biçimde suyun altına kalacak ve kendi hareket edecek.” dedi.

Aracın itişindeki motorlardan gövdesine, araç içinde kullanacak kartlara kadar öğrencilerin tasarladığını söz eden Erol, şunları kaydetti:

“Burada kıymetli olan aracın ülkemizde var olan teknolojiyle geliştirilmesi ve üretilmesi, böylelikle dışa bağımlılığın azaltılmasıdır. Geliştirdiğimiz aracı farklı su altı misyonlarında test etmek istiyoruz. Yakın vakitte yaşadığımız müsilaj sorunu, doğal gaz arama çalışmaları, boru çizgilerindeki mümkün sorunlarla ilgili mevzularda su altı araçlarının kullanımı çok tanınan. Verilecek her türlü misyonu rahatlıkla yerine getirebilecek su altı otonom araçları sağlamak istiyoruz. Şu anda su altına odaklandık.”

“SADECE MÜSABAKA KAZANMA AMACIMIZ YOK”

Gereç Bilimi ve Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi grup kaptanı Ecem Şenev de kadroda mekanik ve elektrik-elektronikten sorumlu iki başka ünitenin olduğunu belirterek, takımın uzaktan denetimli kablo kontaklı ve otonom vazife yapan araçlar üzerinde çalıştığını bildirdi.

Bu yıl geliştirdikleri aracın hem uzaktan denetimli kablo kontaklı hem de otonom özelliğine sahip olduğunu aktaran Şenev, şöyle devam etti:

“Yeni prototip aracımızla TEKNOFEST 2022 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışı’na yönelik hazırlanıyoruz. Hem dörtgen hem de sekizgen olmak üzere iki prototip üzerine çalışma yapıyoruz. Yeni aracımıza Rov-2 ismini verdik. Birinci aracımıza ‘Nazlı’ ismini koşmuştuk. Zira süreç içinde bize aksilik yaşatmıştı. Grup olarak yalnızca müsabaka kazanma amacımız yok. Bu süreçte ne öğrendiğimize ve ne öğrettiğimize bakıyoruz. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği yaptık. Orada da İnsansız Su altı Araç Proje Kadrosu kurduk. Onlara da bilgiler aktarıyoruz. TEKNOFEST bizim için kıymetli bir basamak. Bu süreçte kendimizi çizim, manzara sürece, otonom hareket üzere kısımlarda geliştiriyoruz. ABD’de gerçekleşen milletlerarası Mate Rov Müsabakası var. Ona da katılacağız. Savunma Sanayii Başkanlığının düzenlediği ROBOİK İnsansız Su Üstü Araçları Prototip Yarışı’nda katılmak istiyoruz.”

Şenev, okulları bünyesindeki Bilimsel Araştırma Projesi raporu yazarak insansız su altı ve su üstü araç teknolojileri geliştirme ve üretme yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.