Ukrayna’da ‘ele geçirilen’ askeri materyallere ne oluyor?

Ukrayna’da ‘ele geçirilen’ askeri materyallere ne oluyor?

ABONE OL
Mart 8, 2022 21:02
Ukrayna’da ‘ele geçirilen’ askeri materyallere ne oluyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşananların bombaların, silahların ve füzelerin gölgesinde neredeyse ikinci haftasına girmek üzere. Ortaya çıkan tablonun siyasi ve ekonomik boyutu tüm dünyayı sarmış durumda.

Alanda ise askeri açıdan çok bilinmezli bir denklem var. Kimi vakit Rus güçlerin süratle ilerlediğini, kimi vakitlerde Ukrayna güçlerinin azimle karşılık verdiğini görüyoruz. Her iki taraf için de geçerli olan seçkin durumlardan biri de ‘el değiştiren’ silahlar, teçhizatlar, araçlar ve yüksek teknolojili sistemler.

Karşı tarafın eline geçenler ortasında milyonlarca dolar pahasındaki hava savunma sistemleri de var. Pekala, ele geçirilen silahlar ve sistemler ne oluyor?. Savunma Sanayii Uzmanı Kubilay Yıldırım’a bu sorunun karşılığı sorduk…

Rus şarjörünü Ukraynalı askerin silahına takabilirsiniz

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşananları ‘görmeye alışık olduğumuz muharebe kaidelerinden çok farklı şartlar’ olarak niteliyor Yıldırım. Pek de uzak olmayan bir mühlet önceye kadar birebir paktın ülkeleri olan, tıpkı kaynaktan beslenmiş envanterlerle birbirlerine karşı savaştığına işaret ediyor.

Hatta bir tarafın kullandığı mermi dolu şarjörün, karşı tarafın tüfeğine takılıp kullanılabilecek kadar birebir olabildiği bilgisini veriyor Yıldırım ve “Örneğin VDV üzere hava indirme birlikleri ve sair Rus özel kuvveti tarafından kullanılan AK-12 tüfeklerinin ele geçirildikten sonra Ukrayna kuvvetleri tarafından benimsenip kullanıldıklarını görüyoruz. Keza, çeşitli RPG tipi roketatarlar da Ukrayna tarafı tarafından alınıp kullanılabilir” diyor.

Rus zırhlı birliklerinin gizemli bir yanı yok

Düşman envanterine ilişkin silah sistemlerinin ele geçirilmesi ve performanslarının, zayıf noktalarının süratlice incelenmesi konusu savaşlarda sıkça karşımıza çıkan bir konu. Yıldırım da buna katılıyor fakat kıymetli bir ayrıntıdan bahsediyor:

“2. Dünya Savaşı, Kore/Vietnam Savaşları ve Arap-İsrail Savaşları üzere savaşlar aksi paktlar ortasındaydı. Bu nedenle de ‘inceleme’ konusu canlı bahislerden birisiydi. Rus Ukrayna savaşında ise bu bahsin alanda nasıl yer bulduğunu varsayım etmek kolay değil. Rusya’nın zırhlı mekanize birliklerinin birçok çok araç ve gerecinin, NATO başta olmak üzere karşı pakt için gizemli bir tarafı yok. Artık performansları ve kapasiteleri çok âlâ bilinen sistemler bunlar. Lakin her türlü hava savunma sistemi ve silahını farklı pahalandırmak gerekiyor. Teoride, Rus ordusu tarafından terk edilmiş ya da sağlam ele geçirilmiş, başta hava savunma sistemlerinin Ukrayna kuvvetleri tarafından kullanılabilmesi mümkün.”TOR ve BUK üzere milyonluk sistemler akıbeti ne oluyor?

Ukrayna’dan ajanslara düşen imgelerde en dikkat cazip noktalardan biri de kimi arıza nedeniyle, kimi akaryakıtı bitince, kimi de aldığı isabet nedeniyle terk edilen çok gelişmiş sistemlerdi.

Bilhassa de TOR ve BUK üzere Rusya’nın kıymet verdiği kimi sistemlerin tabir yerindeyse ‘gıcır gıcır bir halde’ Ukraynalı askerlerin eline geçtiğini gördük. Yıldırım’a bu manzaraları nasıl yorumladığını soruyoruz:

“Göze çarpan TOR, Tunguska hava savunma sistemleri üzere ekipmanların aslında Ukrayna’nın da elinde bulunan eski versiyonlardan olduğu görülüyor. Lakin Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında yolları ayrılan bu iki ülkenin bu temel sistemler üzerinde kendilerine has yaptıkları birtakım güncellemeler ve iyileştirmeler, bu sistemlerin öteki tarafın çalışanı tarafından kullanılabilmesinin önünde bir pürüz olabilir. Ayrıca, başta Dost Düşman Tanıma Sistemleri (IFF) üzere birtakım özelleşmiş, kriptolu sistemlere ulaşımın çeşitli anahtar ve şifreler, kriptolar vesilesi ile girilebilmesi de yeniden sistemlerin farklı eller tarafından kullanılmasını etkileyebilir.

Şimdi konuşmak için erken, lakin ele geçmeleri halinde son model TOR-M2 ve gelişmiş BUK-M2/M3 sistemleri, Pantsir-S2 üzere sistemler, batılı teknolojistler tarafından kesinlikle radar ve füze sistemleri odaklı olmak üzere incelenecektir. Ülkemizde Aselsan üzere savunma sanayi firmalarımız ve Tübitak-SAGE üzere kurumlarımız da misal incelemeleri yapabiliyor. Burada sistemlerin radar menzil ve performansları, füzelerin varsayımı performans zarfları, komponent düzeyinde incelemeler ile takribi olarak kestirilebilir.”

İstihbari açıdan değerli eserler

Kubilay Yıldırım, alanda ele geçirilenlerin neden değerli olduğunu anlatmaya devam ediyor… Muharebeler sırasında imha edilen bir Rus Hava İndirme Bölüğünden ele geçtiği görülen, son model omuzdan atılan uçaksavar füzesi Verba’lara mevzuyu getiriyor.

“Teknik ve istihbarati açıdan değeri yüksek olacaktır.” dedikten sonra, bunun üzere nakli de kolay olan sistemlerin süratlice batılı ülkelere gönderileceğini kestirim ettiğini söylüyor.

Bunların yanı sıra Rusya’nın en çağdaş tanklarından olan T-90’ların ele geçenlerinin de detaylı bir halde inceleneceğinin altını çiziyor Yıldırım ve “Zırh, optik ve hareketlilik kabiliyetlerinin testleri, batılı askeri analistler için değerli bilgiler sunabilir. Alışılmış ki bunun birinci kaidesi, bu gereçlerin emniyetli biçimde çatışma bölgesinden çıkartılabilmesi ve tekrar düşmanın eline geçmeyeceğinden emin olunması. Son birkaç günde ele geçtiğini gördüğümüz Tunguska ya da Pantsir üzere hava savunma sistemlerinin Ukraynalılar tarafından ateşe verildiğini gördük. Bunun sebebi, ekipmanı terk eden çalışanın kullanıcı konsolları ve benzeri kilit sistemleri tahrip etmesi olabilir” diyerek kelamlarını tamamlıyor.

KAYNAK: TRTHABER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.