Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, 5 bin 500 data aktardı

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, 5 bin 500 data aktardı

ABONE OL
Mart 14, 2022 08:00
Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, 5 bin 500 data aktardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Grizu-263 uzay grubu tarafından tasarlanan Grizu-263A, geçtiğimiz günlerde uzaya gönderilmişti.

Türkiye’nin birinci cep uydusu olan Grizu-263A, 13 Ocak 2022 TSİ 18.25’de Cape Canaveral / ABD’den SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmış ve yörüngesine yerleşmişti.

Uydudan gelen sinyaller, üniversitede kurulan yer izleme istasyonunda ses belgesi olarak kaydediliyor, daha sonra bu ses belgesi sayısal formata dönüştürülerek manalı datalar elde edilmeye çalışılıyor.

5 BİN 500’DEN FAZLA DATA ALINDI

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, yer istasyonuyla çift taraflı haberleşmenin test edilebilmesi için tele komut ile kimi temel fonksiyonları yerine getirebilme özelliği taşıyor.

Uydunun, uzaya fırlatılmasının akabinde geçen 2 ayın akabinde data alışverişi kesintisiz devam ediyor. İki ayda 5 bin 500’ün üzerinde data transferi yapan uydu, bu verileri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde kurulan kendi yer istasyonuna aktarıyor.

5x5x5 santimetre boyutlarındaki “Türkiye’nin birinci pocketqube uydusunun” yaklaşık 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay misyon yapması planlanıyor.

Grup üyesi ve BEÜ yer izleme istasyonu sorumlusu Mahmut Eğriöz, verileri sağlıklı halde almanın kendilerini keyifli ettiğini belirterek, “Asıl maksadımız bu uyduyu çalıştırmaktı. Bugüne kadar gönderilen pocketqube uydularından 10 tane gönderiliyorsa 9’u çalışmıyordu.

Aldığımız bilgilerle tasarladığımız pasif manyetik denetim kartımızın sağlıklı çalıştığını gördük. Uydunun uzun mühlet çalışacağını biliyorduk ve buna inanıyorduk.

Ülkemizden daha evvel bu boyutta uydu gönderilmemişti. O nedenle insanın aklına soru işareti geliyordu lakin biz tekrar çalışacağından emindik.” ifadelerini kullandı.

Cep uydusuna çok emek verdiklerini ve çok test yaptıklarını anlatan Eğriöz, “Uydunun uzaya fırlatıldığı andan itibaren 5 bin 500 data aldık. Bundan sonra da uydu bizlere telemetri datalarını göndermeye devam edecek. Uydu misyonunu muvaffakiyetle yapmaya devam ediyor.” dedi.

Ekip üyesi Nazım Yılmaz da uydudan aldıkları bilgileri çözümlediklerini lisana getirerek, “Bu dataların tahlillerini yapıyoruz. Uydumuzun uzayda çalışabileceğini düşünüyorduk ve sağlıklı bir biçimde çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.