Türkiye uzay yolcusunu seçmek için birinci adımı atıyor

Türkiye uzay yolcusunu seçmek için birinci adımı atıyor

ABONE OL
Nisan 16, 2022 09:22
Türkiye uzay yolcusunu seçmek için birinci adımı atıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üsküdar Altunizade Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Üniversite bünyesinde başarılı olan akademisyenlere, spor karşılaşmalarında muvaffakiyet elde eden Sıhhat Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine ve sıhhat muhabirlerine mükafatlar verildi.Ödül merasiminde farklı kurumlardan 8 sıhhat muhabiri de yaptıkları haberler ile ödül almaya layık görüldü. Mükafatlar sahiplerine Bakan Varank tarafından takdim edildi.

Programda konuşma yapan Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mektebi Tıbbiye-i Şahane’ye Türk Çağdaş Tıbbının ruhu dersek herhalde yanlış olmaz. İbn-i Sina’lardan, İbn Rüşd’lerden gelen tıp mirasımız Mektebi Tıbbiye-i Şahane ile kurumsallaştı. Bu nadide okul kuruluşundan itibaren, birikimiyle Türk Tıp tarihinin öncüsü oldu. Yetiştirdiği doktorlar, cerrahlar ve eczacılar sayesinde Anadolu’daki birçok sıhhat kurumunun temelleri atıldı. Bugün bu miras Sıhhat Bilimleri Üniversitesi ile devam ediyor. 3 bine yakın hocası, 20 bini aşkın öğrencisi ve onlarca fakültesi ile Sıhhat Bilimleri Üniversitesi sıhhat alanında memleketler arası bir ekol. Yaptığı hizmetler artık Orta Asya’ya, Afrika’ya kadar uzanıyor” dedi.

“UZAYA GİDECEK TÜRK VATANDAŞINI TESTLERDEN GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Varank “Kürsüde söylemeyi unuttum. uzay ve havacılık, tıp çalışmaları da sahiden değerli. Yakın bir vakitte Türkiye’nin uzaya göndereceği insanları seçmek üzere duyuruya çıkacağız. Sıhhat Bilimleri Üniversitesinin kurduğu merkez de çok işimize yarayacak. Uzaya gidecek insanların özel kuralları olması gerekiyor. Bu merkezin yakın vakitte birinci kullanıcılarından bir tanesi Bakanlığımız olacak. Uzaya gidecek Türk vatandaşını orada testlerden geçireceğiz” tabirini kullandı.

“SOSYAL DEVLET OLMANIN EN ÂLÂ ÖRNEĞİNİ ORTAYA KOYDUK’

“2002’den itibaren kurduğumuz sıhhat altyapısı ve sağladığımız sıhhat garantisi sayesinde toplumsal devlet olmanın en güzel örneğini ortaya koyduk” diyen Bakan Varank, “Türkiye’nin toplam sıhhat harcaması 2002 yılında 18 milyar lirayı bile bulamazken bu sayı günümüzde 250 milyar lirayı aştı. Bir taraftan kent hastaneleri ile yenilikçi yapılar kurarken tabiplerden hemşirelere kadar en nitelikli sıhhat çalışanlarını ülkemizde yetiştirdik. Toplam sıhhat işçi sayısını ise 295 binden 1 milyona çıkardık.

Biliyoruz ki sıhhat sistemimizin kalitesi sıhhat çalışanlarının refahı ve hayat kalitesi ile hakikat orantılı. Bu çerçevede sıhhat çalışanlarımızın ömür standartlarını güzelleştirecek atılımları de gerektiğinde atmaktan çekinmedik. Tüm bu atılımlar sayesinde teknoloji düzeyi yüksek ancak daha da kıymetlisi insan dostu bir sıhhat ekosistemi inşa ettik. Dünya ve Türkiye sıhhat sistemi en güç imtihanını pandemi devrinde verdi dersek herhalde yanlış söylemiş olmayız.

Lakin gelişmiş ülkelerin pandemi periyodunda nasıl sınıfta kaldığına beraberce şahit olduk.Tabiri caizse adeta komaya girdiler ve ameliyat masasından kalkamadılar. Türkiye ise kent hastanelerinden yerli aşısına, tabibinden teknisyenine kadar sıhhat ekosistemi ile bu imtihanı başarılı bir halde atlattı. O denli ki Türkiye’nin Covid-19’a karşı verdiği çaba, tüm dünyada örnek gösterildi. Bu bağlamda pandemi, sıhhat alanında ne kadar isabetli adımlar attığımızı bir defa daha gösterdi” dedi.

‘AKILLI HAYAT VE SIHHAT, ESER VE TEKNOLOJİLERİ YOL HARİTASI’NI HAZIRLADIK’

Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte sıhhat alanında teşhis, tedavi, tedavi sonrası ve kollayıcı sıhhat üzere süreçlerde değerli atılımların kelam konusu olduğunu belirten Bakan Varank, “Biz de bu değişime ayak uydurmak ve rekabet gücümüzü korumak için yapay zekadan biyoteknolojiye kadar stratejilerimizi geliştiriyoruz.

Bakanlık olarak ‘Akıllı Hayat ve Sıhhat, Eser ve Teknolojileri Yol Haritası’nı hazırladık. Yakında açıklayacağımız bu yol haritası ile stratejik alan olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerli ve ulusal üretime ivme kazandıracağız. Biyoteknoloji Üretiminden Ulusal İlaç Molekül Kütüphanesinin oluşturulmasına kadar birçok proje ile Türkiye’nin sıhhat alanındaki dönüşümüne bakanlık olarak öncülük edeceğiz” diye konuştu.

‘BİZ DESTEKLERİMİZLE HER DAİM SİZLERİN YANINDA OLACAĞIZ’

“Benim gençlerimizden istirhamım şudur: Hiçbir vakit hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki hayal kurmak muvaffakiyetin yarısıdır” diyen Bakan Varank, “Ve çalışmalarınızı hiçbir vakit aksatmayın. Sizleri yolunuzdan alıkoyacak kısır tartışmalardan lütfen uzak durun. Her daim bilime yönelin ve bilginin peşinden koşun.

Göreceksiniz ki bilginin peşinden koştuğunuz sürece biz desteklerimizle her daim sizlerin yanında olacağız. Ve elbette kendinize itimadın. Kendinize güvenerek çalışırsanız inanıyorum ki, Yeni Aziz Sancar’lar, Hasret Türeci’ler, Uğur Şahin’ler bu salondan, sizlerin ortasından çıkacak. Sizin üzere gençlerin varlığı geleceğin aydınlık Türkiye’sinin en büyük teminatıdır” biçiminde konuştu. 

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.