DOLAR 18,5910 -0.02%
EURO 18,5961 0.04%
STERLIN 21,4277 -0.13%
ALTIN 1.030,12-0,02
BIST %
BITCOIN 3777214,25%
İstanbul
19°

AÇIK

05 29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk savunma endüstrisinden ihracatta “Atak” vakti

Türk savunma endüstrisinden ihracatta “Atak” vakti

ABONE OL
Nisan 6, 2022 22:03
Türk savunma endüstrisinden ihracatta “Atak” vakti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, AA muhabirine, 2 Atak helikopteri ve bir C-295 nakliye uçağının Filipinler ordusunun envanterine girmesi hasebiyle Col Jesus Villamor Hava Üssü’nde düzenlenen merasimde değerlendirmede bulundu.

Demir, 2018’de taraflar ortasında “devletten devlete anlaşma” imzalandığını anımsatarak, bu cins mutabakatların çok kritik ve resmi manada savunma endüstrisinin önünü açtığını söyledi.

Sonrasında yürütülen çalışmalarla Atak ihracatı ve teslimatının gerçekleştirildiğini belirten Demir, şöyle konuştu:

“Atak yanında konuştuğumuz bir dizi proje var. Devletten devlete muahede çerçevesinde savunma endüstrisindeki bağlarımızı geliştirme asıllı bir gidişimiz oldu. Çeşitli şirketlerimizin burada devam eden birtakım çalışmaları var. O çalışma sonucunda inşallah Atak’tan sonra öbür eserlerin de devreye girmesi mümkün. Hatta Atak ihracatımızın sayısını artırmak için de çalışıyoruz. Bugünkü merasim de bu açıdan Türkiye’nin uzak bir coğrafyaya ihraç ettiği Atak’ın teslim merasimi olması hasebiyle bizim için çok kıymetli. Hem ilgilerimizin daha da geliştirilmesi hem de bu kıymetli olayı tekrar kutlamak açısından burada bulunuyoruz. Bizim için değerli bir adım.”

Demir, Filipinler’e ek Atak ihracatına yönelik opsiyonun devreye girip girmeyeceğine ait soruya, “Opsiyonları gündemde ve önemli formda konuşuluyor. Bugün de Sayın Savunma Bakanı ile burada bu mevzuyu da görüşeceğiz. İnşallah o mevzuda da düzgün adımlar atmış oluruz. Zira şuna inanıyoruz, helikopterimizi kullandıkça, performansını gördükçe, o mevzudaki iştah daha da artacaktır. Hatta tahminen ileri planlama, daha fazla sayılar gündeme gelebilecektir.” karşılığını verdi.

6 ATAK HELİKOPTERİNE DAHA YOL GÖRÜNDÜ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil de toplam 6 helikopterin Filipinler’e teslimatını bu yıl tamamlayacaklarını söyledi.

Filipinler’in ek talepleri bulunduğunu söz eden Kotil, “Bunlar görüşülüyor, tekliflerimiz de var. Tahminen burada imzalamayabiliriz ancak önümüzdeki günlerde onu da imzalarız inşallah.” dedi.

Atak’ın çok ilgi gören bir helikopter olduğunu vurgulayan Kotil, Pakistan’a ihraç edilecek 30 helikopter için ihracat lisansının beklendiğini anımsattı.

TUSAŞ’ın yeni ihracat imzaları attığını lisana getiren Kotil, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun dışında birçok yere de imza attık aslında. Bu imzaları sizlerle teslimatta paylaşmak isteriz. Atak çok satacak bir helikopter, kendi klasında dünyanın en yeterlisi, motoru çok güçlü, yeni aviyonikleri, silah sistemleri var. ROKETSAN, ASELSAN, HAVELSAN bütün vakıf şirketleri ile oluşan bir helikopter, ana yüklenici olarak TUSAŞ var ortada. Bu ihracat ülkemize rahmet, para getirecek. Bu türlü bir savunma aracının ihracatı kıymetli. Bu sayının artmasını bekliyoruz.”

Türkiye’de 76 Atak helikopterinin serviste olduğu bilgisini veren Kotil, sayının bu yıl 83’e ulaşacağını bildirdi. Kotil, “Burada 6 tane var, başka bir ülkede 6 tane daha var, onu da teslimatta paylaşacağız. Buradaki sayı artabilir, bunun katları ortaya çıkabilir. İnşallah Atak helikopteri Türkiye’nin yüzünü güldürür.” tabirlerini kullandı.

Anka, Hürkuş, Gökbey üzere eserler için de pazarlama çalışmaları yürüttüklerini, yakında onların da sesinin duyulabileceğini vurgulayan Kotil, şunları kaydetti:

“Asya-Pasifik’te ilgiler artmak üzere, Ukrayna-Rusya burayı bile etkiledi. Yalnız Filipinler değil, Malezya, Endonezya var, bu yörede bir hareketlilik mevcut. TUSAŞ için de satış manasına geliyor bu. Filipinler’de şu anda Atak özelinde teklifimiz var ancak öbür eserlerimizi de buraya pazarlıyoruz. Eser satışıyla Hava Kuvvetleri ve TUSAŞ’ın diyalogu oluşmuş, başka eserlerin önünü açmış oluyor.”

 ASELSAN YENİ GÖKDENİZ İHRACATINA HAZIRLANIYOR

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Türkiye’den kilometrelerce uzakta tarihi bir ana şahitlik ettiklerini söyledi.

Türkiye’de geliştirilen yerli ve ulusal sistemlerin ihraç edilmesinin son vakitlerde arttığına işaret eden Görgün, bilhassa platform düzeyinde bunların müttefik, dost ülkelere satılmasıyla yeni boyutlara çıkıldığını söz etti.

Görgün, kara ve deniz araçlarından sonra hava araçlarının da bu sürece katıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Ülkemizde geliştirilen tüm platformlarda, askeri elektroniğin olduğu her alanda sistem tasarımı ve üretimi yapıyoruz. Bu helikopterde de aviyonik sistemlerinden pilotun başındaki kask Avcı’ya kadar, helikopterin üzerindeki elektro-optik keşif ve gözetleme sistemine varana kadar yerli ve ulusal üretiyoruz. Vakıf şirketlerimiz, bizlerle birlikte çalışan, ekosistemin içinde olan tüm alt yüklenicilerle birlikte yaşadığımız ulusal bir gurur günü bugün. ASELSAN olarak Filipinler ile öteki alanlarda da iş birliklerimiz, geçmiş yıllardan süregelen bir ticaretimiz mevcut. Bilhassa elektro-optik görüntüleme, gece-gündüz görüş sistemleri, gemiler için verdiğimiz Smash, uzaktan komutalı silah sistemlerimiz var. Yeni projelerde bilhassa Gökdeniz (yakın hava savunma sistemi) burada bir popülarite kazanmak üzere ve çeşitli platformlar için bunları öneriyoruz. Yakın vakitte inşallah bunların da hoş haberlerini duyuruyor olacağız.”

ATAK’IN SİLAHLARI ROKETSAN’DAN

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de savunma endüstrisi açısından gurur günlerinden birinin yaşandığını bildirdi.

Atak helikopterinin savunma endüstrisindeki tüm kabiliyetlerin birleştirildiği “göz bebeği” projelerden biri olduğunu lisana getiren İkinci, ana yüklenici TUSAŞ’ın uğraşlarıyla Filipinler’de Atak helikopterini görmenin göğüslerini kabarttığını tabir etti.

İkinci, Atak helikopterinin bütün güdümlü mühimmatlarını ROKETSAN’ın ürettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu güdümlü mühimmatları dost ve kardeş ülkelerle paylaşmak, onlara ihracat potansiyelini artırmak için gayretlerimiz devam ediyor. TUSAŞ’ın açmış olduğu yolda inşallah bundan sonra ROKETSAN da güdümlü mühimmatlar konusunda ihracatı gerçekleştirecek ve Filipinler de mühimmatlarımızı kullanan ülkelerden biri haline gelecek. Bu bahis bizim açımızdan çok sevindirici. Zira her platformun ihracıyla birlikte aslında Türk savunma endüstrisinin üretmiş olduğu yan eserler, mühimmatlar da ihracat bahtını yakalayabiliyor. Buna yalnızca Atak helikopterinin ihracatı formunda bakmamak lazım. Savunma endüstrisinin kümülatif, büsbütün birlikte çalışmasının bir yapıtını burada daima birlikte görüyoruz. İnşallah bunun da devamı gelecek.”

Birinci müşterisi belirli oldu! Roketsan’dan Bangladeş’e TEBER İhracatı
Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Güdüm Kiti, Bangladeş’e ihraç edildi. Bangladeş, TEBER Güdüm Kiti’nin birinci ihracat müşterisi oldu.

GALERİYE GİT

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.