Türk öğrenciler, ABD’de kendi imkanlarıyla katıldıkları robotik müsabakasından mükafatla döndü
  • 365 Gün Haber
  • Teknoloji
  • Türk öğrenciler, ABD’de kendi imkanlarıyla katıldıkları robotik müsabakasından mükafatla döndü

Türk öğrenciler, ABD’de kendi imkanlarıyla katıldıkları robotik müsabakasından mükafatla döndü

ABONE OL
Nisan 26, 2022 08:37
Türk öğrenciler, ABD’de kendi imkanlarıyla katıldıkları robotik müsabakasından mükafatla döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Team 06Angora” ismiyle Houston kentinde düzenlenen “2022 Robotik Dünya Şampiyonası”na (FRC) son anda kayıt yaptıran Ankaralı lise öğrencileri, geliştirdikleri basket atan robot projeleriyle birinci kez yarıştıkları şampiyonada “en büyük Rokiee All-Star” mükafatına layık görüldü.

Houston kentinde 21-22 Nisan’da gerçekleşen müsabakadan, sponsorsuz ve birinci kere katılmalarına karşın mükafatla dönen gençler, “sarsılmaz motivasyon ve bilgiye duydukları açlık” sayesinde muvaffakiyete ulaştıklarını belirtti.

Liseli robotik kadrosu üyeleri, şimdi 4 ay evvel kurdukları takımla kısa müddette İzmir Regional, Bosphorus Regional ve Houston’daki Dünya Şampiyonası’nda olmak 3 ödül toplamanın gururunu yaşadıklarını tabir etti.

DÜNYA ÇAPINDA YENİ PROJELER ÜRETMEK İSTİYORUZ

06ANGORA grup kaptanı Can, muvaffakiyetlerini şu formda kıymetlendirdi:

– AİLELERİ MENTORLUK MİSYONUNU ÜSTLENDİ

Robotik grubunda yer alan Orhan Kaan Uyanık’ın annesi Eda Ersek Uyanık, “06Angora” grubunun Ankara’da eğitim gören bir küme lise öğrencisi tarafından okullarından bağımsız olarak kurulduğunu söyledi.

Bir başka öğrenci velisi İlker İmamoğlu’yla takıma mentorluk takviyesi verdiklerini anlatan Uyanık, “Arkada sponsor takviyesi olmadığı için mentor hocamız da yoktu. Bilgisayar-Endüstri Mühendisliği deneyimi olan bir veli olarak başka velimiz İlker Bey’in de büyük emekleriyle bu işi üstlendik.” dedi.

“En gariban gruptuk ancak en büyük mükafatı kazandık.” diyen Uyanık, çocukların müsabakaya katıldığı robotun bazen dağılan kesimlerini tekrar toparlayıp yapıştırmak durumunda kaldıklarını fakat yeniden de basket atmada çok başarılı olduğunu lisana getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.