Tüm dünya, Türkiye’yi konuşuyor.

Tüm dünya, Türkiye’yi konuşuyor.

ABONE OL
Mart 14, 2022 01:22
Tüm dünya, Türkiye’yi konuşuyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yapılan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından organize edilen forum, başta ABD olmak üzere birçok ülkeyi kendisine hayran bıraktı.

Antalya’da düzenlenen “Diplomasi Forumu” tüm dünyanın gözünü Türkiye’ye çevirdi.

Forum’da açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İkinci Antalya Diplomasi Forumu’na gösterilen teveccü, forumun vakit içinde global diplomasinin kalbinin attığı bir tabana dönüşmesi temennimizin kısa müddette gerçeğe dönüşeceğine işaret ediyor” dedi.

Antalya Diplomasi forumu’nda önemli müzakerelerde bulunuldu. Rusya-Ukrayna savaşında her iki ülkenin dışişleri bakanları Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önderliğinde bir ortaya geldi.

Tüm dünya savaşan tarafların açıklamalarını yakından takip etti. Görüşme de barışa yönelik olumlu iletiler verildi.

İki ülkenin görüşmesini yorumlayan Çavuşoğlu, “10 Mart’ta tarihi bir görüşmeye mesken sahipliği yaptık. Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarını birinci kere ülkemizde bir ortaya getirdik. Bütün dünyanın gözü kulağı Antalya’daydı. Görüşme Türkiye diplomasisinde bir dönüm noktası oldu. ABD Lideri Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradı Türkiye’nin oynadığı rolden ve diplomatik müzakerelere mesken sahipliği yapmasından ötürü hayli şad olduğunu söyledi” sözlerini kullandı.

BAHÇELİ’DEN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Milliyetçi Hareket Partisi önderi Devlet Bahçeli de “tarihi forumdan” övgüyle bahsetti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi çerçevesinde, sayın Cumhurbaşkanımız bu iki ülke ortasında mümkün olduğu kadar hassa ve titiz davranmıştır. İki ülkede bir an önce savaşın sonlandırılmasını istemiştir” dedi.

75 ÜLKEDEN ÜST SEVİYE TEMSİLCİ ANTALYA’DA

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in de ortalarında bulunduğu 17 devlet ve hükümet lideri, başta olmak üzere, 75 ülkeden üst seviye temsilci Antalya’da buluştu.

Antalya Diplomasi Forumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği ve dev vizyonu öncülüğünde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun diplomatik başarısıyla gerçekleşti.

“İNSANİ DIŞ SİYASETİMİZİN YANSIMASIDIR”

Çavuşoğlu, görüşmeye ait şu kelamları sarf etti: Dünyadaki ülkelerim 3’de 2’den fazlası Antalya Diplomasi Forumu için buradaydı. Antalya Diplomasi Forumu’na artan bu ilgi, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürüttüğümüz teşebbüsçü ve insani dış siyasetimizin bir yansımasıdır. Böylelikle dört gün boyunca diplomasinin nabzı Antalya’da atmış oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.