DOLAR %
EURO %
STERLIN %
ALTIN 1.158,360,26
BIST %
BITCOIN 442742-1,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

16 04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tüketicilerin korunmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis Genel Şurası’nda

Tüketicilerin korunmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis Genel Şurası’nda

ABONE OL
Mart 23, 2022 21:02
Tüketicilerin korunmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis Genel Şurası’nda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Heyetindeki görüşmelerde teklifin tümü üzerine YETERLİ Parti Kümesi ismine kelam alan Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, kurul etabında 2 unsur ihdasına yönelik önerge verdiklerini hatırlattı. Altıntaş, verdikleri önergeyle, kayda bedel gelirleri olmayan ve gönüllülük aslına nazaran çalışan tüketici örgütlerinin, tüketici haklarını ilgilendiren ve yönetim mahkemelerinde görüşülmesi gereken konularda da harç fiyatı külfetinden muhafazayı amaçladıklarını lakin bunun kabul edilmediğini anlattı.

OTOYOL İŞLETMECİLERİNE HACİZ ÖNCESİ İHBAR KAİDESİ

Kara yolları için belirlenen geçiş fiyatlarını ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen vatandaşlara uygulanacak cezai yükün tüketiciler lehine azaltılmasını da önerdiklerini aktaran Altıntaş, “Burada asıl problemlerden biri de otoyol işletmecisi firmaların cezalı geçişleri araç sahibine bildirmeden cezaları uygulaması ve aylar sonra avukat marifetiyle haciz yoluyla tahsil etmeye kalkışmasıdır. Bu firmaların ihbar yapmadan ceza ve haciz uygulamasına da son verilmelidir.” dedi.

GSM ABONELİKLERİNDE AÇMA KAPAMA BEDELİ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, GSM aboneliklerinde çizgi çekmediği için iadesi durumunda vatandaşın cezayla karşılaştığını anlatarak, “Tüketiciyi istismar eden bu şirketlere karşı tüketicinin elini güçlendirecek ve bunların bu istismarlarını engelleyecek düzenlemeleri çıkartmamız gerekiyor.” dedi.

“Açma kapama bedeli diye saçma sapan bir soygun var.” diyen Kenanoğlu, komitede bu bedelinin kaldırılması için verdikleri önergeye, mevzunun yönetmelikle düzeltilebileceği yanıtını aldıklarını söyledi.

KONUT KREDİLERİNDE TÜKETİCİYE ZORLA SİGORTA SÖZLEŞMESİ 

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, tüketici ve konut kredilerindeki sigorta koşulunun, bankalar tarafından berbata kullanıldığını belirterek, “Tüketicinin açık talebi varmış üzere farklı bir dilekçe alıp bağımsız bir mukavele yapıyorlar ve tüketiciyi kendi sigorta kontratlarıyla bağlıyorlar. Değişikliğin uygulamada daha evvel yaşanan bu sıkıntılara yol açmaması için kâfi olmadığını düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da tüketicileri muhafazaya yönelik son derece değerli kararlar olduğunu lakin Ticaret Bakanlığının ilgili bürokrasisinin bugüne kadar bu kanunu ön ödemeli konut satışlarında uygulamadıklarını öne sürdü.

İSTANBUL ESENYURT’TA 100 BİNE YAKIN VATANDAŞ DOLANDIRILMIŞ

İstanbul Esenyurt’ta Türkiye’nin en büyük dolandırıcılığının yapıldığını savunan Hamzaçebi, “Arsa sahibi-kötü niyetli müteahhit-belediye üçgeninde 100 bine yakın vatandaşımız dolandırılmıştır. Aslında husus, yalnızca Esenyurt’la da hudutlu değil; Tuzla var, Fikirtepe var, Türkiye’nin öbür vilayetleri var. Kitle çok büyük ancak maalesef Ticaret Bakanlığı bu kanunların kendine vermiş olduğu vazifesi uygulamamıştır.” diye konuştu.

“PROMOSYONA DÖNÜŞTÜRÜLEN REKLAMLARA KARŞI ÖNLEM ALALIM”

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “250 bin dolara daire alanlara Türk pasaportu hediye” diye İngilizce reklamlar olduğunu belirterek, “Aynısının Arapçası, Türkçesi var, her lisanda olanı var. Reklam Konseyi mevcut meri mevzuatıyla bunlara bir şey yapabiliyorsa derhal bu hususta bir açıklama yapsın. Niçin bugüne kadar yapmadılar? Bu Meclis’ten bir düzenleme gerekiyorsa biz Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu bir promosyona dönüştüren bu reklamlara karşı ne yapmamız gerekiyorsa o önlemi alalım.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, kanun teklifiyle konut kredilerinde, tüketicilerin gereksinim duymadıkları öbür yan eser ve hizmetlerin kredi kullanım koşulu olmasının önüne geçildiği bildirdi. Bilen, devre mülk ve devre tatil kontratlarıyla vatandaşın ve tüketicinin mağdur edilmesine yönelik uğraş, uğraş yahut satışların engellendiğini, bu satışların büsbütün yasaklanması kararı getirildiğini anlattı.

İdari yaptırımlara ait kararların de tekrar gözden geçirildiğini, cezaların uygulanabilir ve caydırıcı olması gayesiyle gerekli değişikliklerin yapıldığını lisana getiren Bilen, “Dikkat çeken bir başka düzenleme ise internet üzerinden yapılan, tüketicileri aldatıcı ve mevzuata ters reklamlar hakkında Reklam Konseyine erişim engellemesi kararı verme yetkisidir.” dedi.

Teklifin unsurları üzerinde görüşmeler sürüyor.

TBMM Genel Konseyde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan hususlardan bazıları 

Teklife nazaran, ön ödemeli satılan konutların, mukavelede belirlenen tarihte tüketicilere teslim edilmesi mecburî olacak. Bu mühlet, kontrat tarihinden itibaren 48 ayı geçemeyecek.

Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın cayma hakkı kararları uygulanacak. Tüketici ve konut kredilerinde, tüketicilere gereksinim duymadıkları sigorta ile başka yan eser ve hizmetlerin, kredi kullanım kuralı olarak sunulması sonlandırılacak.

Düzenlemeyle devre tatile bahis mal üzerinde birebir hak sahibi olmayanların devre mülk yahut devre tatil satışı yapması yasaklanacak.

Yenilenmiş eserlere tüketiciye teslim tarihinden itibaren minimum bir yıl garanti verilmesi mecburî olacak.

Kullanım ömrü müddetince mala ait satış sonrası hizmetin sağlanmaması durumunda zararın tazmini talep edilebilecek.

Ön ödemeli konut satışında zaman yahut teslim müddetinin mukavele tarihinden itibaren 48 ayı geçmesi durumunda, teslim edilmeyen her konut için 70 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Teklifle ön ödemeli devre tatil satışı yasaklanacak. Yasağı ihlal edenlere 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

Pahası 30 bin liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetlerine başvurulacak.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.