TEKNOFEST’te tarım müsabakalarına ağır ilgi

TEKNOFEST’te tarım müsabakalarına ağır ilgi

ABONE OL
Nisan 2, 2022 11:00
TEKNOFEST’te tarım müsabakalarına ağır ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEKNOFEST’te, Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNET’in uyumunda düzenlenecek tarım teknolojileri ve ziraî insansız kara aracı yarışlarında müracaatlar sona erdi.

TARNET AŞ Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, AA muhabirine, dünya iklim değişikliği problemlerine tahlil ararken salgın süreci ile ağırlaşan global besin sorunlarına eklenen orman yangınları ve su kıtlığının Türkiye’de tarıma ilgiyi artırdığını, böylelikle tarım teknolojilerinin kolaylaştırıcı rolünün ön plana çıktığını söyledi.

Teknoloji marifetiyle tarımda verimliliği artırmak için uğraştıklarını vurgulayan Yılmaz, “TEKNOFEST 2020 Gaziantep’te başlatılan müsabakalar, 769 kadroda 2 bin 571 kişinin başvurusunu almıştı. 2021 yılındaki akıllı tarım odaklı yarışlara ise 1069 ekipte 3 bin 600 kişi başvurmuş, dünyada birinci sefer düzenlenen Ziraî İnsansız Kara Aracı Müsabakaları gerçekleştirilmişti.” dedi.

Türkiye’de tarım alanında değerli ekonomik bedel üreten Samsun’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı’nın TEKNOFEST 2022’ye konut sahipliği yapacağına işaret eden Yılmaz, “Türkiye’de tarım teknolojileri farkındalığı, teşebbüs ekosisteminin kurulması ve muvaffakiyet öykülerinin ortaya çıkması için TARNET’in takviyesiyle 2 yıldır gerçekleşen TEKNOFEST Tarım Teknolojileri ve bir yıldır düzenlenen Ziraî İnsansız Kara Aracı Yarışları’nda müracaat rekoru kırıldı.” sözünü kullandı.

Yılmaz, ülke ve dünya tarımına yeni, ulusal ve yerli, özgün teknolojik projelerin sunulacağı TEKNOFEST 2022’ye toplamda 5 bin 248 ekipte 16 bin 509 kişinin müracaat yaptığına dikkati çekerek, “T3 Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin takviyeleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği, Tarım Teknolojileri ve Ziraî İnsansız Kara Aracı Yarışları ile besin arz güvenliğimize yerli ve ulusal olarak katkı sağlayacak.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.