TEKNOFEST Karadeniz’e harika ilgi: 500 bin kişi başvurdu

ABONE OL
Nisan 28, 2022 10:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tam bağımsız bir Türkiye vizyonuyla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında gerçekleştirilen Teknoloji Yarışları yeni rekorlara koşuyor.

Teknoloji üreten, dünyanın en büyük teknoloji ailesi TEKNOFEST’te bu yıl 40 ana müsabaka 99 farklı kategoride düzenlenen müsabakalara 149 binin üzerinde kadro 500 binin üzerinde yarışmacı rekor bir iştirakle müracaatta bulundu.

Müracaat süreci devam eden müsabakaların da tamamlanmasıyla birlikte rekorunu tazeleyecek olan TEKNOFEST, Teknoloji Yarışlarıyla 5’inci yılında da hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve en düzgünü olmak için uğraş eden gençlerin başarılı ve öz inançlı projelerine sahne olmaya devam ediyor.

Tüm vakitlerin en büyük başarısı

Her yıl bir evvelki yıla nazaran katlanarak büyüyen bir ilgi, merak ve heyecanla takip edilen Teknoloji Yarışları 2018 yılında birinci kere düzenlenmiş ve 14 farklı kategorideki teknoloji müsabakalarına 4333 ekip müracaatta bulunmuştu.

2019 yılında 19 farklı kategorideki teknoloji müsabakasına 17 bin kadro, 2020 yılında da 21 teknoloji müsabakasına 20 bin 197 ekip müracaat yapmıştı.

Geçtiğimiz 2021 yılında ise 35 farklı kategorideki teknoloji müsabakasına 45 bin ekip müracaatta bulunarak milyonların gönlünde taht kuran TEKNOFEST kendi rekorunu kırmıştı.

Bu yıl ise şimdi müracaat süreçleri tamamlanmayan müsabakalara rağmen yüzde 231 artış yaşanan, Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek şenliği TEKNOFEST, tüm vakitlerin en büyük muvaffakiyetini elde etti.

TEKNOFEST tam bağımsız bir Türkiye vizyonuyla

Ulusal Teknoloji Atağı’nda biz de varız diyen, teknoloji sevdalısı gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürerek bayrağı en yükseğe taşıyor.

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışları ortasında roketten otonom sistemlere, tarımdan su altı sistemlerine, insansız hava araçlarından yapay zekâya kadar teknolojinin her alanında yarış bulunuyor.

2021 yılından farklı olarak bu yıl Hyperloop Geliştirme Yarışı, Dikey İnişli Roket Yarışı, Manisiz Ömür Teknolojileri Yarışı, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Müsabakaları ve Çip Tasarım Yarışması birinci kere düzenleniyor.

6 Milyon TL’nin üzerinde ödül veriliyor

Teknoloji müsabakalarına ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri düzey ile mezun düzeyi dahil teknoloji meraklısı tüm gençler katılabiliyor.

Ulusal teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine dayanak olmak için ön eleme basamağını geçen ekiplere bu yıl 12 milyon TL’nin üzerinde gereç takviyesi, TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan ekiplere 6 Milyon TL’nin üzerinde ödül veriliyor.

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin takviyeleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri ortasında ulusal çabanın başladığı kent Samsun’da, Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek.

TEKNOFEST 2022 heyecanına ortak olmak isteyenler, birbirinden farklı teknoloji yarışmalarına https://teknofest.org/tr/competitions adresini ziyaret ederek başvurabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.