Tarihi görüşme

Tarihi görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde Rus ve Ukraynalı meslektaşlarıyla üçlü bir bir toplantı yapacaklarını kaydetti.

ABONE OL
Mart 8, 2022 09:00
Tarihi görüşme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA Milliyet – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, savaşın başlamasının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla 10 Mart Perşembe günü Antalya’da düzenlenecek üçlü toplantıda bir araya gelecek. Çavuşoğlu, “Her iki bakan Antalya’daki bu toplantıda özellikle benim de yer almamı, üçlü bir toplantı yapmamızı istedi. Dolayısıyla bu toplantıyı 3’lü formatta gerçekleştireceğiz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatının ardından, uluslararası camiada savaşa son verilmesi yönünde arayışların olduğu bir dönemde yapılacak Antalya Diplomasi Forumu, 11-13 Mart’ta Antalya’da gerçekleşecek. Türkiye, daha önce forum için Antalya’ya geleceğini bildiren Lavrov ile Kuleba’nın görüşmesi için bir süredir diplomatik çaba içindeydi.

‘Teklifte bulunmuştum’

Bakan Çavuşoğlu, dün Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı basın açıklamasında, savaşın ardından görüşmenin olması için yürütülen çabayı daha da artırdıklarını belirtti. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bizim en öncelikli amacımız ise çatışmaların bir an önce durdurulması. Saldırıdan önce Cumhurbaşkanımız ve bizler, Rus ve Ukraynalı muhataplarımızla özellikle onları bir araya getirmek için çok çaba sarf ettik. Saldırının başlamasından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız muhataplarıyla 19 telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ben de yaklaşık 40 görüşme gerçekleştirdim. Bu süre zarfında Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile 6, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ile 4 kez görüştüm… Çatışmalardan önce Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarımı Antalya Diplomasi Forumu marjında bir araya getirme teklifinde bulunmuştum…

‘Üçlü toplantı istediler’

İki tarafı buluşturmak için yoğun bir diplomasi yürüttük. Dün (önceki gün) Sayın Cumhurbaşkanımız Putin’le telefon görüşmesinde bu konuyu gündeme getirdi. Lavrov, Antalya’daki bu görüşmeye katılmaya hazır olduğunu söyledi. Aynı şekilde Kuleba da bu toplantıya katılacağını bize bildirdi. Her iki bakan Antalya’daki bu toplantıda özellikle benim de yer almamı, üçlü bir toplantı yapmamızı istedi. Dolayısıyla bu toplantıyı 3’lü formatta gerçekleştireceğiz…

Bu toplantının bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz. Bu toplantının barış ve istikrar yönünde önemli bir adım olmasını arzu ediyoruz. Biz iyi niyetle, çatışmaların bir an önce durdurulmasıyla birlikte kalıcı bir barış için çaba sarf etmeye devam edeceğiz.”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.