Starlink gerekli müsaadesi aldı: Elon Musk’ın interneti hareket halindeyken de kullanılabilecek
  • 365 Gün Haber
  • Teknoloji
  • Starlink gerekli müsaadesi aldı: Elon Musk’ın interneti hareket halindeyken de kullanılabilecek

Starlink gerekli müsaadesi aldı: Elon Musk’ın interneti hareket halindeyken de kullanılabilecek

ABONE OL
Temmuz 1, 2022 07:22
Starlink gerekli müsaadesi aldı: Elon Musk’ın interneti hareket halindeyken de kullanılabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de Federal İrtibat Konseyi (FCC), Starlink’in otomobiller, tekneler ve uçaklar dahil olmak üzere hareketli araçlarda çalıştırma başvurusunu onayladı. 

FCC, Starlink erişiminin kendi hizmetlerinde parazit sıkıntılarına neden olacağın tasası yaşayan Dish Network üzere şirketlerin itirazlarına karşın kararı bugün verdi. Mevzu ilgili ayrıntılara aşağıdaki haberden ulaşabilirsiniz.

FCC Uluslararası Ofis Şefi Thomas Sullivan, müracaatın onayladığı dosyada  “SpaceX’in uydu sistemi için yeni bir terminal sınıfının onaylanması, ister ülke çapında bir karavan sürmek, ister bir kargo gemisini Avrupa’dan bir ABD limanına taşımak olsun, hareket halindeyken temas gerektiren artan kullanıcı taleplerini karşılamak için geniş bant yetenekleri genişletecek” ifadelerine yer verdi.

FCC ayrıyeten, hareketli Starlink çanaklarının parazite neden olduğu konusundaki müracaatları spekülatif bularak reddetti. Ancak, FCC, bahisle ilgili kimi koşullar sundu. Sullivan belgeye, “SpaceX, yetkilendirilen hem mevcut hem de gelecekteki hizmetlerden alınan rastgele bir teşebbüsü kabul etmelidir. Bu tıp bir müdahale istenmeyen süreçlere neden olsa bile…” diye yazdı. Ayrıca şirket, Starlink çanaklarının parazite neden olmasını engellemeye çalışacak. 

Bu karar, SpaceX’in Starlink’i yüksek süratli geniş bant internet sağlama yolu olarak araba, havayolu ve denizcilik dallarına genişletmesinin kapısını açıyor. Şirket, uydu internet hizmetini Hawaiian Airlines ve jet servis sağlayıcısı JSX’e getirmek için mutabakat sağlandığını esasen duyurmuştu. 

Starlink for RVs olarak isimlendirilen hareket halinde Starlink kullanımı, şu anda ek 25 dolara satılıyor. Starlink için mahallî fiyatlandırma sunulacağı iddia ediliyor. Hasebiyle ülkemizde de hizmet vermeye başlayınca bu fiyatta değişiklik olabilir.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.