Soruşturma başladı: TikTok zeka geriliğine mi yol açıyor?

Soruşturma başladı: TikTok zeka geriliğine mi yol açıyor?

ABONE OL
Mart 5, 2022 14:48
Soruşturma başladı: TikTok zeka geriliğine mi yol açıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir cins kısa görüntü paylaşım platformu olan TikTok, bilhassa çocuklar dahil olmak üzere genç kullanıcılara ziyan verip vermediğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırma ile gündeme geldi. Bua nazaran, TikTok’un çocuklar üzerindeki tesiri sandığınızdan fazla olabilir.

ShiftDelete’in haberine nazaran; Massachusetts Başsavcılığı’nın yaptığı basın açıklamasıyla birlikte ortaya çıkan ABD çapındaki soruşturma, Çinli şirket ByteDance’ın TikTok’u nasıl tasarladığını, işlettiğini, çocuklara ve gençlere nasıl tanıttığını maksat alacak.

ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ TESİRİ ARAŞTIRILACAK

Massachusetts eyaleti Başsavcısı Maura Healey, TikTok için başlatılan soruşturmanın, genç kullanıcıların fizikî ve zihinsel sıhhatlerini berbat tarafta etkileyip etkilemediğini dikkate alacağını söyledi ve ekledi:

“Çocuklar ve gençler aslında tasa, toplumsal baskı ve depresyon problemleriyle boğuştuklarından, toplumsal medyanın onların fizikî sıhhatlerine ve zihinsel sıhhatlerine daha fazla ziyan vermesine müsaade veremeyiz.”

Healey’e nazaran eyalet başsavcıları, gençleri muhafaza ve TikTok üzere şirketlerin günlük ömürlerini nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi alma hakkına sahip. Soruşturmayı California, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, Tennessee ve Vermont Başsavcıları yürütüyor.

TIKTOK SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

TikTok sözcüsü ise ABD’de başlatılan devasa soruşturmayı anlayışla karşıladıklarını lisana getirdi. Çinli uygulama, genç kullanıcılar için aldıkları tedbirler hakkında bilgi vereceklerini söz etti.

“Topluluğumuzun refahını müdafaaya ve desteklemeye yardımcı olan bir tecrübe oluşturmaya derinden değer veriyoruz ve eyalet başsavcılarının genç kullanıcıların güvenliğine odaklandığını takdir ediyoruz. Gençler için sahip olduğumuz birçok güvenlik ve kapalılık muhafazası hakkında bilgi vermeyi dört gözle bekliyoruz.”

Soruşturma haberi, ABD Lideri Joe Biden’ın, toplumsal medya platformlarından çocuklar için bilgi kapalılığını güzelleştirmesini istemesinden sonra geldi.

Eski ABD Lideri Donald Trump, 2020 yılında TikTok’un ABD operasyonlarını Amerikan şirketine satmaya çalışmıştı. Lakin Microsoft, Oracle üzere şirketler ortasında gidip gelen bu satın alım, Biden idaresi tarafından 2021 yılında rafa kaldırıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.