Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

Rus işgali altındaki Ukrayna'ya gönderilecek savaş uçakları Polonya ve ABD arasında anlaşmazlığa yol açtı. Varşova yönetimi, bugün yaptığı resmi açıklamada karara tüm NATO üyelerinin katılmasını şart koştu. Rus ordusu Kırım'dan Herson'a giden zırhlı trenin yabancıları tahliye ettiğini bildirdi ancak trenin işgal birlikleri için silah taşıdığı yönünde haberler var. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Alman basınına konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme talebini yineleyen Zelenskiy, “Her müzakere amacımda Rusya ile savaşı bitirmek var ve ben bazı adımlar atmaya hazırım. Uzlaşma elbette olmalı ama bu ülkeme ihanet çizgisinde olmamalı. Ayrıca karşı tarafta buna hazır olmalı. Bu durumdan ancak bu şekilde çıkabiliriz dedi.

ABONE OL
Mart 10, 2022 09:00
Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna işgalinde bugün iki hafta geride kalacak, ABD hiçbir cephede istediği ilerlemeyi sağlayamayan işgalci Rus ordusunun 2 ila 4 bin arasında asker kaybettiğini belirtiyor.

03.50: Viyana’da şansölye Karl Nehammer ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan başbakan Mateusz Morawiecki “Rus ordusu düzenli olarak savaş suçları işlemekte ve bunları belgeleriyle ortaya koyacağız. Finansmanı petrol ve doğalgazdan gelen savaşın oksijenini kesmek ve Putin’in savaş makinesini durdurmak zorundayız.” diye konuştu.

02.10: ABD Savunma Bakanlığı basın sözcüsü John Kirby, ABD’nin Ukrayna’ya MİD-29 savaş uçağı transfer etme fikrini desteklemediğini söyledi.

01.40: Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukraynaya 1.4 milyar dolar tutarındaki acil durum finansmanını onayladı.

01.13: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev, Sumi, Enerhodar, Mariupol, İzyum ve Volnovaha kentlerinden sivillerin tahliyesi için 6 insani yardım koridoru oluşturacaklarını bildirdi

00.54: Kiev’de siren sesleri yeniden yükseliyor.

00.37: Rusya’nın sivillerin tahliyesine yönelik başlattığı ateşkes rejimi sırasında Energodar, Dniprorudny ve Vasilyevka’dan yaklaşık bin kişi tahliye edildi.

23.54: Rusya’ya ait savaş uçağı Ukrayna’nın Jitomir kentine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 2 hastane ve 1 ev hasar aldı.

23.48: Avrupa Birliği (AB) Rusya’ya yönelik yaptırım listesini genişletti. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, ”Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehlikeye atan veya tehdit eden eylemler için 160 kişi daha listeye alındı” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, ”Listelenen kişiler Rusya Federasyonu’nda özellikle metalurji, tarım, ilaç, telekom ve dijital endüstrilerde önemli bir gelir kaynağı sağlayan kilit ekonomik sektörlerde yer alan 14 önde gelen oligark ve iş adamı ve aile üyelerini içerir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Rusya Federasyonu ile Donetsk Halk Cumhuriyeti arasında ‘Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’ ve ‘Rusya Federasyonu ile Lugansk Halk Cumhuriyeti arasında Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın hükümet kararlarını onaylayan Rusya Federal Konseyi’nin 146 üyesi yaptırım listesine eklendi” ifadeleri kullanıldı.Yaptırım listesine eklenen son isimlerle birlikte AB’nin Rusya’da yaptırım uyguladığı kişi sayısı 862 kişi ve 53 kuruluşa ulaşt

23.50: Pentagon Sözcüsü John Kirby, “ABD Ukrayna’ya savunma sunma konusunda alternatif seçeneklere bakıyor bunlar için müttefiklerle çalışıyor” dedi.

23.56: Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlattığı saldırılarda can kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, 24 Şubat-9 Mart tarihleri arasında Rusya’nın 12 bin asker, 120 top atış sistemi, 81 helikopter, 482 zırhlı araç, 317 tank, 3 gemi, 28 hava savunma sistemi, 7 insansız hava aracı, 60 yakıt tankeri ve 49 uçak kaybettiği aktarıldı.

ZELENSKİY: SAVAŞ ANCAK BÖYLE BİTER

23.41: Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 14’üncü gününde devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Alman basınına konuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme talebini yineleyen Zelenskiy, “Her müzakere amacımda Rusya ile savaşı bitirmek var ve ben bazı adımlar atmaya hazırım. Uzlaşma elbette olmalı ama bu ülkeme ihanet çizgisinde olmamalı. Ayrıca karşı tarafta buna hazır olmalı. Bu durumdan ancak bu şekilde çıkabiliriz. Ayrıntıları henüz konuşamayız. Başkanlar arasında henüz doğrudan bir temasımız olmadı. Ancak başkanlar düzeyindeki görüşmelerden sonra bu savaşı sonlandırabiliriz” dedi. Daha önce Rusya’nın öne sürdüğü Donbass’taki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığının tanınması ve Kırım’ın Rus topraklarında görülmesinin kabulü gibi şartlar hakkında konuşan Zelenskiy, “Bunlar benim verebileceğim kararlar değil” ifadelerini kullandı.

23.16: Ukrayna’nın Rus saldırısı altındaki kentlerinden biri olan Irpin’den sivillerin tahliyesine devam edilirken, Irpin Belediye Başkanı Aleksandr Markuşin tahliyelere yarın da devam edeceklerini duyurdu.

22.35: Çekya hükümeti, NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesi kapsamında Slovakya’ya 650 asker göndermeye karar verdi.

22.02: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e seslenerek, “Bu savaşı durdur. Kuvvetlerini geri çek. Diplomasiye dön” dedi.

21.44: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de siren sesleri yükseliyor.

21.35: Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, Ukrayna’daki bazı milliyetçi grupların Çernobil Nükleer Santrali’nin elektrik hatlarına ve trafolarına saldırdığını iddia etti.

21.09: Rus ordusu tarafından düzenlenen hava saldırısında vurulan Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan çocuk ve doğum hastanesinde 17 kişinin yaralandığı bildirildi. Donetsk Valisi Pavel Kirilenko yaptığı açıklamada, yaralılar arasında hastane personeli ve yeni doğum yapan hastaların bulunduğunu aktararak, enkaz altında kalanları arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

20.40: Ukrayna’nın Mıkolayiv kentinde Rus ordusunun düzenlediği hava saldırısında sivil yerleşim yeri vuruldu. Saldırıda müstakil bir ev hedef alınırken, evin vurulduğu anlar yakınlardaki bir evden saniye saniye kaydedildi.

20.10: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna güçlerini elektrik hatlarını ve Çernobil Nükleer Santrali’ni besleyen trafoyu vurmakla suçladı. Moskova Yönetimi, Ukrayna’yı “tehlikeli bir provokasyona” başvurmakla itham etti.

20.05: İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İngiltere ve ABD, Putin’e karşı koalisyon kurmak için uluslararası çabalara öncülük etti” dedi. Truss’un açıklamaları şöyle: Putin başarısızlığa uğraması gerekiyor. Bunun için yanıtımız da daha hızlı olmalıyız. Yaptırımlarımızı katlamalıyız. Ukrayna’ya savunma ekipmanları göndermeye devam etmeliyiz. Putin başarısızlığa uğrayan kadar dinlenmeyeceğiz. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna hava sahasının korumanın en iyi yolunun Ukrayna’ya hava savunma silahları sağlamak olduğunu açıkladı.

19.49: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefon görüşmesinde sivil tahliyelerin engellenmesinden Ukraynalı milliyetçi grupları sorumlu tuttu.

19.49: ABD Dışişleri Bakanı Blinken canlı yaptığı açıklamada, “Rusya ve Belarus’a açılan insani koridorlar saçmalık’ olduğunu ifade etti. Blinken, “Amaç saldırganlığı sona erdirmek, hayat kurtarmak ve gereksiz yere kan dökülmesini önlemektir” ifadelerini kullanarak, ABD birliklerinin veya jetlerinin bölgeye konuşlandırılmasının çatışmanın genişlemesine yol açacağını aktardı.

19:45: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: “Ukrayna’da sivillere yönelik saldırılar görüyoruz ve bu bir savaş suçu.

KORKUTAN ÇERNOBİL AÇIKLAMASI: 48 SAAT İÇİNDE KAYBETMİŞ OLACAĞIZ

19.16: Çernobil Nükleer Enerji Santrali’nde yerel saat 11.22 itibariyle elektriğin kesildiğini ve jeneratörlerin devreye girdiği bildirilmişti. Çernobil Nükleer Enerji Santrali Müdürü Valeriya Seydi yaptığı yazılı açıklamada, nükleer santralin soğutmasında kullanılan dizel yakıtın 48 saat sonra tükeneceğini ve soğutma sisteminin çalışmayacağından dolayı santralin riske gireceğini açıkladı. Seydi, “Soğutma için kullandığımız dizel yakıt 48 saat sonra tükeniyor. 48 saat sonra santralin güvenliğini tamamen kaybetmiş olacağız. Merkezden edindiğimiz bilgilere göre santraldeki elektrik kesintisinin sebebi, elektrik akımı sisteminde yaşanan bir arıza. Bu sorunun giderilmesi tamir edilebilmesi için acilen bir koridor oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise yaptığı açıklamada, “Santralin soğutma sistemini çalıştıran jeneratörün dizel yakıtı 48 saat içerisinde bitecek ve daha sonra radyasyon sızıntısı riski başlayacak” dedi.

19.15: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO ülkelerinden Ukrayna’ya MİG-29 tipi savaş uçaklarının gönderilmesine karşı olduğunu ifade etti.

18.37: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun Mariupol’daki çocuk ve doğum hastanesine düzenlediği hava saldırısı sonrasında, “Hava sahasını hemen kapatın! Cinayetleri durdurun!” dedi.

18.30: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ukrayna’da operasyonun başından bu yana 2 bin 786 askeri tesis imha edildi” ifadelerini kullanarak, “Ukrayna askeri havalimanlarının yüzde 90’ı devre dışı bırakıldı” dedi.Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları geçici ateşkesin ilan edildiği kentler dışında devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, Luhansk birlikleri tarafından 2 kilometrelik, Donetsk birlikleri tarafından ise 4 kilometrelik ilerleme sağlandığını aktardı.

18.11: Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 14’üncü gününde devam ederken, Rus ordusu tarafından düzenlenen hava saldırısında Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan Çocuk Sağlık Merkezi’ni vurduğu bildirildi. Saldırının ardından çocuk hastanesi tamamen kullanılamaz hale gelirken, can kaybı ve yaralı sayısına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

17.30 : Ukrayna’da gönüllüler, olası Rus bombardımanından korumak için Odesa’nın simge yapılarından biri olan Richelieu Dükü anıtının çevresine kum torbaları yerleştirirken görüntülendi.

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

16.45 : Avrupa Birliği (AB) Rusya ve müttefiki Belarus’a karşı yeni yaptırımlar açıkladı. Rusya ile bağlantılı 14 oligarkı daha kara listeye alan AB, Belarus Merkez Bankası ve ülkenin en büyük üç kredi kurumuyla ilişkilerini dondurduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada Belarus’taki belirli bankaların uluslararası para transferinde kullanılan SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarıldığı belirtildi.

Rusya ile bağlantılı 14 oligarkın isimleri açıklanmadı. Ancak Komisyon, bu iş insanlarının metalurji, tarım, ilaç, telekom ve dijital endüstrilerde faal olduklarını söyledi. Bu kişilerin aile üyeleri de yaptırım kapsamına alınıyor.

16.00 : Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nı yarın Antalya’da bir araya getirecek görüşmelere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arabuluculuk yapması bekleniyor. Bununla birlikte İsrail Başbakanı Naftali Bennett de Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için Moskova’ya uçacak. Ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda konuşarak görüşmelere aracılık yapması bekleniyor.

İsrailli yetkililer, İsrailli gazetecilere tartışmaların artık “kritik” bir noktada olduğu konusunda bilgi verdi.

15.30 : Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, Twitter hesabından 146 Rus milletvekili ve Kremlin’le bağlantısı belirlenen 14 Rus oligarkın yaptırım listesine eklendiğini paylaştı.

Fransa, Avrupa Birliği üyelerinin Rus liderler ve oligarkları hedef alan yeni yaptırımlar için anlaşmaya vardığını gün içinde duyurmuştu. Ukrayna işgaline karşılık hayata geçirilecek yeni yaptırım paketinde, üç Belarus bankasının SWIFT sisteminden çıkarılması da var.

AB’nin yeni yaptırımları, kriptoparalar konusunda soruları da netleştiriyor ve deniz taşımacılığı sektörünü de hedef alıyor.

14.45 : Ukrayna’nın kamu enerji operatörü Energoatom, Rus güçlerin Çernobil nükleer santralinin şebekesini kestiğini ve radyoaktif madde sızıntısı tehlikesi olduğunu söyledi. Energoatom nükleer yakıtın soğutulamadığını, gücün yeniden sağlanabilmesi için tamirat çalışmalarının da halen süren çatışmalar nedeniyle yapılamadığını bildirdi.

14.15 : Kremlin, ABD’nin Rusya’ya ekonomik savaş ilan ettiğini savunup Polonya’dan Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan Mig-29 savaş uçakları için “Bu muhtemel tehlikeli ve istenmeyen senaryo” açıklamasını yaptı.

Günlük basın toplantısı için kameraların karşısına geçen Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yarın Antalya’da gerçekleşecek Lavrov-Kuleba randevusuna da değindi. Peskov’a göre, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Antalya’daki görüşmesi çok önemli.

POLONYA: TÜM NATO ÜLKELERİ MIG-29 KARARINA KATILMALI

14.00 : ABD ile Rus üretimi Mig-29’ların Ukrayna’ya teslimatı için anlaşmazlığa düşen Polonya’dan yeni açıklama var.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avusturya ziyaretinde konuya değindi ve “Ukrayna’ya jet gönderilmesi için verilecek her karara bütün NATO ülkeleri katılmalı” ifadesini kullandı.

Başbakan Morawiecki, “Uçak tedariğini onaylamadık çünkü bu bizim tek başımıza verebileceğimiz bir karar değil” dedi.

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

Polonya’nın uçakları ABD’nin kullandığı Almanya’daki üsse verme teklifi Washington tarafından kabul görmedi. Öyle ki Washington, bu teklifin kendilerine danışmadan yapıldığını açıkladı.

Polonya’nın Almanya çıkışı Biden yönetimine göre ‘bir sürpriz.’ ABD’nin planı, Polonya’nın uçakları komşusu Ukrayna’ya iletmesi ve kendilerinin de Polonya’da oluşacak savaş uçağı açığını kapatmak üzerineydi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada da, teklif ‘uygulanabilir’ olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Sözcü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, “Jetlerin, Almanya’daki ABD-NATO üssünden, Rusya ile mücadele alanı olan Ukrayna hava sahasına doğru havalanması, NATO ittifakı için ciddi güvenlik endişeleri oluşturuyor” denildi.

BBC’ye konuşan askeri ilişkiler analisti Brandon Kearney, Ukraynalı pilotların Polonya’ya geçerek, uçakları getirmesinin en iyi yöntem olacağını savundu.

13.40 : ABD lideri Joe Biden dün ABD’nin Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasakladığını açıkladı. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dünyaya büyük miktarlarda sağladığı birçok ham maddenin ihracatının yıl sonuna kadar yasaklanacağı yanıtını verdi.

Rusya, dünyada doğalgaz, petrol ve kömürün yanı sıra alüminyum, paladyum ve buğday gibi birçok ham maddenin en büyük ihracatçıları arasında.

Öte yandan Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların etkilerini hissetmeye başlayan Rusya, döviz satışlarını da 6 aylık bir süre için yasakladı.

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

YENİ YAPTIRIMLARA BELARUS DA EKLENDİ

13.00 : Fransa, Avrupa Birliği üyelerinin Rus liderler ve oligarkları hedef alan yeni yaptırımlar için anlaşmaya vardığını duyurdu. Ukrayna işgaline karşılık hayata geçirilecek yeni yaptırım paketinde, üç Belarus bankasının SWIFT sisteminden çıkarılması da var.

AB’nin yeni yaptırımları, kriptoparalar konusunda soruları da netleştiriyor ve deniz taşımacılığı sektörünü de hedef alıyor.

AB liderleri, yaptırım paketini resmen onaylayacak.

12.35 : Ukrayna’daki işgalin belirlenen plana göre ilerlediğini savunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova tarafından ‘özel askeri operasyon’ olarak adlandırılan işgalin hedefleri arasında Vladimir Zelenskiy yönetimini devirmenin yer almadığını ileri sürdü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “ABD Ukrayna’daki biyolojik programını açıklamalı” ifadesini kullandı.

Rus Dışişleri Bakanlığı ayrıca, savaşın başlangıcından bu yana 140 bin Ukraynalının işgalden kaçarak Rusya’ya sığındığı bilgisini verdi.

Çernobil’de tutulan 200’den fazla işçin durmadan çalıştırılıyor

12.30 : IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu), Rusya’ya ele geçirdikleri Çernobil nükleer santralinde hiç durmadan çalıştıkları ve tesisten ayrılmalarına izin verilmediği söylenen yaklaşık 210 işçinin mola verip dinlenmesine izin vermeleri konusunda çağrıda bulundu.

IAEA Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi yaptığı açıklamada, Ukrayna yetkililerinin yaklaşık 210 işçinin tesiste iki haftadır sürekli olarak çalıştığını bildirdiğini söyledi, işçilerin yaşadığı sıkıntıdan dolayı endişeli olduğunu ekledi.

Grossi bunun aynı zamanda nükleer santralin güvenliliği için önemli olduğunu vurguladı.

Grossi öte yandan nükleer santralden elde edilen güvenlik bilgisi verilerinin kesildiğini söyledi.

Son dakika: Zelenskiy savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı

12.10 : Çin, Ukrayna savaşından NATO’yu sorumlu tuttu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, NATO’nun attığı hamlelerin Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi ‘kırılma noktasına’ getirdiğini söyledi.

Zhao, günlük basın toplantısında ABD’ye Çin’in endişelerini ciddiye alma ve ülkenin hak ve çıkarlarının altını oymaktan kaçınma çağrısı yaptı. Sözcü Zhao’nun açıklamasına göre Çin Kızıl Haçı Ukrayna’ya 5 milyon yuan (yaklaşık 791 bin dolar) insani yardım yapacak.

Rus işgalinin 14'üncü gününde yaşananlar! İşte tüm detaylar... İlgili Haber Rus işgalinin 14'üncü gününde yaşananlar! İşte tüm detaylar…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.