Selahattin Demirtaş’tan İmamoğlu’na güzelleme!

Selahattin Demirtaş’tan İmamoğlu’na güzelleme!

ABONE OL
Nisan 12, 2022 06:37
Selahattin Demirtaş’tan İmamoğlu’na güzelleme!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP’li Selahattin Demirtaş kendisine iletilen Mansur Yavaş sorusuna “İsim değil unsurlar önemli” diyerek ve Ekrem İmamoğlu’nu överek cevap verdi. Demirtaş’ın kelamları ‘Mansur Yavaş’a yeşil ışık’ olarak yorumlandı.

Terör kabahatlerinden mahpusta bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş pazar akşamı yeni bir ileti yayınladı. Gazeteci Candaş Tolga Işık’ın Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’la ilgili sorusu üzerine avukatları aracılığıyla konuşan Demirtaş, “Biz cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok prensiplere bağlı olup olmayacağına bakarız.” sözlerini kullandı.

HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tavır evrakına işaret eden Demirtaş, kendisinin de hala aday olduğunu hatırlattı. Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nu takip ettiğini ve baskılara karşın başarılı bulduğunu da lisana getirdi.

Demirtaş, HDP’nin tavır dokümanındaki unsurları uygulayabilecek ve kazanabilecek bir samimi adayı destekleyebileceklerini belirtti. Demirtaş şunları söyledi:

“Millet İttifakı kendi adayını kendi belirleyecektir, isim noktasında bizim kendilerine bir dayatmada bulunmamız kelam konusu olamaz. Ancak şayet ki aday geniş kısımların de ortak adayına dönüşecekse bu durumda adayı belirlerken bu kriterleri göz önüne alacaklardır diye düşünüyorum, isim noktasında bugün rastgele bir fikir beyan etmem yanlışsız olmaz. Lakin ben şahsen Ekrem Bey’i de takip etmeye çalışıyorum, tüm baskılara karşın elinden geldiğince hizmet etmeye, başarılı olmaya çaba ediyor. Olabildiğince kucaklı olmaya uğraş ediyor, Anadolu’da toplumsal karşılığı da olduğunu görebiliyorum.”

“ATLANTİK PROGRAMININ ADAYI OLACAK”

Vatan Partisi Genel Lider Yardımcısı Avukat Nusret Senem, Millet İttifakı’nın programının HDP’nin tavır dokümanıyla uyumlu olduğunun altını çizdi. Demirtaş’ın açıklamasının PKK’nın iletisi olduğunu, yanıttan da anlaşıldığı üzere PKK’nın isim takıntısının olmadığını kaydetti.

Senem şunları söyledi:

“Kamuoyunda birtakım yanlış algılar var. ‘Millet İttifakı makus lakin Mansur Yavaş iyi’ deniyor. Ancak üzerinden atlanan bir şey var. Yavaş, Millet İttifakı’nın belediye lideri. Yavaş’ın Millet İttifakı’ndan farklı hangi söylemi var? Bugüne kadar Türkiye’nin kırmızı çizgisi olan bahislerde sessiz kalmak dışında farklı hiçbir şey görmedik. Millet İttifakı’nın adayı olacak kişi, o birlikteliğin programını kabul ederek aday olacak. Atlantik takviyeli bir cephenin adayı olacak. Yani Millet İttifakı’nın adayı kim olursa olsun Atlantik programının adayı olacak. Demirtaş da bunu bildiği için kimseye olumsuz bakmıyor. Haklı olarak ismin değerli olmadığını söylüyor. Demirtaş’ın açıklamasını Yavaş’a yeşil ışık olarak kıymetlendirebiliriz. Ekrem İmamoğlu ise hareket ve telaffuzlarıyla Atlantik programına en uygun isim. Demirtaş’ın övgüsü de ondan.”

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.