Samsung, yeni Neo QLED 8K ekran serisini tanıttı

Samsung, yeni Neo QLED 8K ekran serisini tanıttı

ABONE OL
Mart 30, 2022 21:04
Samsung, yeni Neo QLED 8K ekran serisini tanıttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsung’dan yapılan açıklamaya nazaran, Samsung, 2022 model Neo QLED 8K ekran serisini, geniş ekran tecrübesini diğer bir boyuta taşımak için yeni özelliklerle harmanladı.

2022 Neo QLED 8K ekranın ana bileşeni yeni 8K Nöral Quantum İşlemci olurken, en yeni özelliklere sahip bu işlemci, kaynağı ne olursa olsun optimum görüntüleme için her bir içeriğin özelliklerini ve imaj kalitesini tahlil eden 20 bağımsız yapay zeka ağına sahip.

8K Nöral Quantum İşlemci birebir vakitte, Gerçek Derinlik Artırıcısı ismi verilen yeni bir teknolojiyi de destekliyor. Bu teknoloji ekranı tarayarak, art planı işlenmeden sabit tutarken, objeyi geliştirerek objenin art planla olan kontrastını en üst seviyeye çıkarıyor. İnsan gözünün gerçek hayatta imgeleri algılama biçimine misal biçimde çalışan bu teknoloji, bu sayede ekrandaki objeyi art plan üzerinde öne çıkarabiliyor.

Güçlü Quantum Küçük LED’lerle birlikte çalışan bu işlemci, hassas ve denetimli bir aydınlatma sunarken parlak olması gereken alanlar parlak kalıyor, onları çevreleyen karanlık alanlar ise karanlık kalabiliyor. Bu da Objeye Uyarlanabilen Işık Denetimi ismi verilen bir özellik sayesinde oluyor.

Samsung’un 2022 QLED ekran serisi, ayrıyeten renk konusunda global uzmanlığıyla bilinen, Pantone Eşleştirme Sisteminin (PMS) yaratıcısı Pantone’dan dünyanın birinci Pantone Onaylı sertifikasını aldı.

Buna nazaran serideki modeller, yeni 110 cilt tonunun yanı sıra Pantone’un yönergelerinde bulunan 2 binden fazla rengi özgün olarak tekrar üretebiliyor. Bu parlak renkler kullanıcıların ekranına yansırken, yeni ‘EyeComfort’ Modu sayesinde kullanıcıların hem göz sıhhati hem de izleme konforuna katkı sunuluyor. Bu özellik, daha rahat bir izleme tecrübesini optimize etmek gayesiyle gün batımı/gün doğumu bilgileriyle ortamın aydınlık düzeyine bağlı olarak ekranın parlaklığını ve renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabilen yapay zeka teknolojisi kullanıyor.

​​​​​​​Uyarlanabilir ses özelliği

Neo QLED 8K’nin sahip olduğu 8K Nöral Kuantum İşlemci, yapay zekâ özellikleri sayesinde ekranda görünen objeleri gerçek vakitli tahlil edebiliyor. Uyarlanabilir Ses özelliği ise ekrandaki hareketi izleyerek sesle eşleştirebilmesini ve hoparlörler ortasında otomatik geçiş yapılabilmesini sağlıyor.

Samsung’un yeni amiral gemisi Neo QLED 8K modeli QN900B’deki tüm sesler, yeni üst kanal hoparlörleriyle Obje Takipli Profesyonel Ses özellikli Dolby Atmos özelliğine sahip 90W’luk 6.2.4 kanal ses sistemine bağlanıyor.

Bu teknoloji, ‘Konuşma Takipli Ses’ özelliği sayesinde seslerin tanınması için uygulanırken, ses efektleri ve sesler ekrandaki hareketi gerçek vakitli olarak takip edebiliyor.

Yeni Neo QLED 4K ve 8K TV’lere Kablosuz Dolby Atmos özelliğini ekleyen Samsung, bu sayede HDMI kabloları ile uğraşmadan, kusursuz ses kalitesinin keyfini çıkarmaya imkan sunuyor. Kablosuz Dolby Atmos özelliği, Samsung’un daha estetik bir görünümle, sürükleyici bir ses tecrübesi sunmak için tasarladığı en yeni 2022 Ultra İnce Soundbar’ında da kullanılabiliyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.