Rusya’nın Ukrayna’da nükleer santrale saldırısı ne kadar tehlike yarattı?

Rusya’nın Ukrayna’da nükleer santrale saldırısı ne kadar tehlike yarattı?

ABONE OL
Mart 5, 2022 14:12
Rusya’nın Ukrayna’da nükleer santrale saldırısı ne kadar tehlike yarattı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna’da Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’daki binalar, Rus birliklerinin bombardımanıyla hasar gördü.
Akının akabinde dünya başkanları Rusya’yı pervasız davranmakla suçladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu hücumun “tüm Avrupa’nın güvenliğini direkt tehdit edebileceğini” söyledi.

SANTRALE NE OLDU?

Rusya, Zaporijya nükleer santralini bombaladı ve daha sonra tesisin denetimini ele geçirdi.

Ukrayna nükleer teftiş kurumuna nazaran santralin altı ünitesinden birinin etrafındaki binalar hasar gördü.

BM’nin nükleer gözlemcisi Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (IAEA), tesisteki güvenlik sistemlerinin hiçbirinin etkilenmediğini ve radyoaktif unsur salınımı olmadığını söylüyor.

HÜCUM NE KADAR TEHLİKELİYDİ?

Nükleer uzmanlar, taarruzun çok riskli bir durum yarattığını söylüyor.

Nükleer santralde güç üreten reaktör ve onu barındıran binanın hasar görmesi, reaktörün çok ısınmasına ve çekirdeğin erimesine neden olabilir.

Radyasyon daha sonra etrafa sızabilir.

Beşerler bu radyasyona maruz kalırsa, kanser de dahil olmak üzere önemli ve uzun vadeli sıhhat meseleleri ortaya çıkabilir.

1986’da Ukrayna’daki Çernobil Santrali’nde bu durum yaşanmıştı. Çernobil tarihteki en şiddetli nükleer olay yeri olarak biliniyor.

Çernobil yakınlarındaki yerleşim yerleri patlamanın akabinde terk edilmişti

HÜCUM ‘BAŞKA BİR ÇERNOBİL’ OLABİLİR Mİ?

Uzmanlar, taarruzun tehlikeli olmasına karşın, Çernobil ve Zaporijya santralleri ortasında değerli farklılıklar olduğunu söylüyor.
Londra’daki Imperial College’dan Dr. Mark Wenman’a nazaran Zaporijya çok daha inançlı.
Wenman reaktörün, “uçak çarpması yahut patlamalar üzere hem doğal hem de insan kaynaklı dış olaylara dayanabilecek” çelik destekli beton bir binada olduğunu belirtiyor.
Zaporijya santrali ayrıyeten reaktöründe grafit içermiyor.
Çernobil’de grafitin yol açtığı büyük yangın, Avrupa’yı kaplayan radyasyon bulutunun kaynağı olmuştu.

NÜKLEER SANTRALİN ELEKTRİĞİ KESİLİRSE NE OLUR?

Ukrayna’daki bir güç baskı kümesi olan Ecoaction’ın müdür yardımcısı Olexi Pasiuk, “Bir meseleyle karşılaşmak için direkt bir fabrikayı vurmanıza gerek yok” diyor. Tesisin güç tedariğinde kesinti de önemli sıkıntılara neden olabilir.
Ukraynalı yetkililer, reaktörleri korumak için devre dışı bırakmaya çalıştılar. Santralde faaliyette olan altı reaktörden yalnızca birinin şu anda çalıştığı düşünülüyor.
Bununla birlikte reaktörler klasik güç kaynakları üzere şalter indirilerek kapatılamıyor. Tesise daima elektrik tedariği ile reaktörlerin 30 saatten fazla mühletle yavaşça soğutulmaları gerekiyor.
Güç kaynağının ve hasebiyle soğutma sürecinin kesintiye uğraması da radyasyon sızıntısına neden olabilir.
Bu, nükleer yakıtın erime noktasını aşması ve radyoaktif hususların koruma duvarlarını aşması durumunda da gerçekleşebilir.
Sheffield Üniversitesi’nde nükleer materyal uzmanı Prof. Claire Corkhill, en makûs senaryonun, 2011 tsunamisinin akabinde Japonya’nın Fukuşima tesisindeki soğutmaya emsal bir soğutma kaybı olacağını söylüyor.
Orada elektrik kesintisi, nükleer reaktörlerin üçünde erimeye neden olan bir soğutma kaybına yol açmıştı.


UKRAYNA’DA KAÇ NÜKLEER SANTRAL VAR?

Ukrayna’nın işgali, değerli nükleer güce sahip bir ülkede meydana gelen çatışmalar nedeniyle olağandışı.
Ukrayna’da dört büyük nükleer santralin yanı sıra şu an faal olmayan Çernobil var.
Rusya, Zaporijya ve Çernobil’in denetimini elinde tuttuğu üzere, üçüncü bir tesise, Güney Ukrayna nükleer santraline de yaklaşıyor.
Ukrayna genelinde nükleer güç operasyonlarından arta kalan atık unsurları depolayan daha küçük tesisler ve radyoaktif atık alanları var.
27 Şubat’ta Rus füzelerinin Kiev’deki bir radyoaktif atık tesisini vurduğu bildirilmişti.
Ukrayna nükleer teftiş kurumu, rastgele bir radyasyon sızıntısı rapor edilmediğini ve santralin direkt hasar görmediğini söyledi.

ARTIK NELER OLABİLİR?

Rus güçleri şimdilik Ukraynalı çalışanın operasyonları yürütmek için Zaporijya’daki denetim odasında kalmasına müsaade verdi.
Fakat IAEA (Uluslararası Atom Gücü Kurumu) Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi şunları söyledi: “Ne olduğunu bilmediğimiz için son derece telaşlıyım, trajik olabilirdi. Bu türlü bir şeyin tekrar olmasını beklememeliyiz.”

Grossi, Ukrayna’daki tüm santrallerin inançlı bir halde işletilmesi için Rus güçleriyle görüşmek üzere Ukrayna’ya gitmeyi planlıyor.

UKRAYNA NEDEN NÜKLEER GÜCE MUHTAÇLIK DUYUYOR?

Nükleer güç, Ukrayna’da giderek daha kıymetli bir güç kaynağı haline geldi. 2014 yılında Rus dayanaklı ayrılıkçı kümeler, güneyde kömür üreten Donbas bölgesinin denetimini ele geçirdi. Bu tarihten evvel kömür, ülkenin gücünün %41’ini karşılıyordu, Ukrayna açığını kapatmak için nükleer ve yenilenebilir güce yöneldi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.