Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: Böylesi bir diyaloğu yalnızca Türkiye ile kurmuş olduk
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: Böylesi bir diyaloğu yalnızca Türkiye ile kurmuş olduk

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: Böylesi bir diyaloğu yalnızca Türkiye ile kurmuş olduk

ABONE OL
Mart 29, 2022 21:03
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: Böylesi bir diyaloğu yalnızca Türkiye ile kurmuş olduk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lider Erdoğan Özbekistan’da! Dikkat çeken kareler

Özbekistan-Türkiye Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantısı öncesinde konuşan Şevket Mirziyoyev, Türk heyetine hitaben “Ata yurdunuza güzel geldiniz.” dedi.

Mirziyoyev, Türkiye’nin Özbekistan’ın bağımsızlığını birinci tanıyan ve Taşkent’te büyükelçilik açan ülke olmasına özel ehemmiyet verdiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşebbüsleriyle kurulan Özbekistan-Türkiye Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulunun ikili bağlarda yeni sayfa açtığını anlatan Mirziyoyev, Konsey’in ikili ilgilerin daha da gelişmesine katkı sağladığını belirtti. Mirziyoyev, “Özbekistan, böylesi bir diyaloğu yalnızca Türkiye ile kurmuş bulunuyor ve bu, ülkeler ortasındaki yüksek seviyeli itimat ve karşılıklı hürmetin yüksek bir göstergesidir.” dedi.

Son 5 yılda iki ülke ortasındaki bağlantıların büsbütün yeni bir seviyeye ulaştığını belirten Mirziyoyev, halklar ortasındaki kardeşlik münasebetlerinin giderek pekiştiğini ve bu periyotta karşılıklı ziyaretler ve görüşmelerin arttığını aktardı. Mirziyoyev, ikili ticaret hacminin geçen devirde yaklaşık 2 kat, Türk yatırımlarının hacminin 70 kat, ortak şirketler sayısının 5 kat arttığını vurguladı. Ülkede Türk şirketlerinin hayata geçirdiği projelerin sayısının da bariz ölçüde arttığına işaret eden Mirziyoyev, şunları söyledi:

“Baş başa görüşmede tüm hususlarda görüşlerimizin tıpkı olduğu ve geleceğe sağlam bir altyapı oluşturduğumuzu bir defa daha teyit ettik. Bir de ikili alakaları yeni seviyeye, geniş kapsamlı stratejik iştirak seviyesine yükseltme konusunda anlaştık. Bundan sonra kurulun faaliyetini daha da arttırılması konusunda mutabık kaldık. Yüksek seviyede elde edilen tüm uzlaşmaların vaktinde ve tam olarak hayata geçirilmesi konusunda fikirlerimizin birebir ve benzeri olduğunu bir defa daha teyit ettik.”

Mirziyoyev, geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı’nın tarihi bir tepe olduğunu vurgulayarak “Bu yıl teşkilatın Özbekistan’da yapılacak birinci tepesini sizlerle yüksek seviyede organize edeceğiz diye umut ediyorum.” diye konuştu.

5 yıl evvel ikili ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştırılmasını planladıklarını tabir eden Mirziyoyev, bugün imzalanacak tercihli ticaret mutabakatının bu eforlar için büyük kapılar açacağını lisana getirdi.

Mirziyoyev, ülkeler ortasındaki karayolları ve nakliyeciliğin arttırılması, bölgesel ulaşım koridorlarının imkanlarından tam olarak istifade edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle güç, tarım, dokumacılık, inşaat, eczacılık, jeoloji ve öbür alanlarda ortak projelerin arttırılmasının da bu gayelere hizmet edeceğini bildiren Mirziyoyev, “Türkiye’nin ekonomik reformlarımıza sağladığı katkısı ile tüm alanlardaki aktif dayanağına yüksek bedel veriyoruz. Özbekistan’da farklı alanlardaki dönüşüm ve modernizasyon sürecinde Türk uzmanlar faal bir halde dayanak sağlıyor.” diye konuştu.

Mirziyoyev, Türkiye ile kamu özel iştirak düzeneğinin hayata geçirilmesi konusunda özel program kabul edeceklerini, ayrıyeten dijitalleştirme, inşaat, inovasyon, sıhhat, istihdam, dokuma ve öteki değerli alanların süratle geliştirilmesi emeliyle Türk uzmanları davet etmeyi planladıklarını kaydetti.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.