Ödeyemediği faturası için yardım istemişti: Zorla dışarı çıkartılan yurttaş yaşadıklarını anlattı
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • Ödeyemediği faturası için yardım istemişti: Zorla dışarı çıkartılan yurttaş yaşadıklarını anlattı

Ödeyemediği faturası için yardım istemişti: Zorla dışarı çıkartılan yurttaş yaşadıklarını anlattı

ABONE OL
Mart 5, 2022 12:00
Ödeyemediği faturası için yardım istemişti: Zorla dışarı çıkartılan yurttaş yaşadıklarını anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in Tarsus ilçesinde 2018 yılında ödeyemediği elektrik faturası için gittiği Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’nde dışarıya zorla çıkartılma imajları ortaya çıkan Nalan İtina isimli bayanın, müdüre saldırdığı teziyle 2 bin 700 TL para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Üç yıl evvel yaşanan olaya ait imajlar ortaya çıktı ve reaksiyon çekti. Nalan İtina, yaşadıklarını anlattı:

İçeri girdiğimde müdüre elimdeki faturayı gösterdim. Müdür, ‘Sana çık dışarı diyorum’ dedi, ayağa kalktı ve omuzlarımdan tutarak kapıya itekledi. Daha sonra elimdeki poşeti aldı, odanın ortasına fırlattı attı. Ben poşetimi almak için koşturdum. İçinde telefonum kırılmasın diye. Müdür benden evvel gitti. ‘Müdürüm ne olur içinde telefonum kırılacak’ dediğim halde müdür bana telefonumu vermedi.”

“ÖZEL GÜVENLİK BANA SALDIRDI”

Müdürden telefonunu tekraren istemesine karşın vermediğini ileri süren İtina, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zaten ben psikologdan ve psikiyatrdan tedavi görüyordum, bu durum evrakta mevcuttu. Müdür bunu biliyordu. Bunu bile bile bana baskı uyguladı. O gün gururumla ve onurumla oynadı. Daha sonra beni dışarı çıkardıklarında nefes alamıyordum, nefesim gitmişti, güya ölecektim. Bana sonra su filan getirdiler, daha sonra poşetimi getirdiklerinde telefonum beş altı kesim olmuştu. Poşet bana paramparça geldi.

Bana orada tekraren şiddet uyguladılar. Bana müdürün sürücüsü ‘Bir daha seni buralarda görmeyeceğiz, mevtin bizim elimizden olur…’ Özel güvenlik de bana saldırdı. Karakol geldi, ‘bu bayanı kesinlikle müdürle görüştürün’ dedi. Beni görüştürmediler. Bütün yardımlarım kesildi, hiçbir yardımı alamadım.”

Eşinin 2015’te ömrüne son verdiğini ve ondan icralık borç kaldığını aktaran İhtimam, başına gelenleri şöyle açıkladı:

“Kendisinden bana 13-14 tane icralık borç kaldı. Çocuklarımla ortada kaldım, sokakta kaldım. Biz darmadağın bir aile olduk. Müdür tekraren pantolon ceplerini dışarı çıkarıp, ‘Bak bende de para yok’ diyordu. Bir sefer cebinden 20 lira çıkartıp, ‘Al, bu senin olsun’ dedi. Ben de ‘Müdürüm ben dilenci değilim, ben devletimden istiyorum. Sizden sadaka istemiyorum’ dedim. Müdür ise bana daima bu halde davranıyordu. ‘Açsan git karşıdan fırından askıda ekmek al’, ‘Git biriyle evlilik yap, bir daha buralara gelme’ diyordu. Bana çok biçimde maddi, manevi baskı uyguladı, şiddet uyguladı ve mahkemede verdiği bütün sözler de palavradır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.