NATO’dan kritik karar: Türkiye’de korunacak!

NATO’dan kritik karar: Türkiye’de korunacak!

ABONE OL
Nisan 17, 2022 05:00
NATO’dan kritik karar: Türkiye’de korunacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NATO, askeri, kamu ve sivil teknoloji teşebbüslerini tek çatı altında entegre edip üye ülkelerin teknolojilerini muhafazayı hedefleyen DIANA projesini hızlandıracak. Türkiye’deki iki tesiste 9 alanda NATO teknoloji muhafaza faaliyetleri yürütülecek.

NATO’nun 24 Mart tarihinde Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen tepesinde daha evvel onaylanan kritik bir projenin hızlandırılması istikametinde karar alındı. Dorukta NATO’nun en kıymetli projelerinden ‘Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı’nın (DIANA) 2023 yılında pilot faaliyetlerine başlaması, 2025 yılında ise tam operasyonel faaliyetlere geçmesine karar verildi.

TEKNOLOJİLER ENTEGRE EDİLİYOR

DIANA projesi temelde askeri ve hükümete bağlı kurum ve kuruluşlar ile sivil teknoloji ve teşebbüs firmalarını birlikte çalışmaya teşvik ediyor. Projeyle askeri-kamusal, sivil ve akademi alandaki teknoloji gelişmelerinin entegrasyonu sağlanarak NATO üyesi ülkelerin hem resmi ve hükümet kurumlarının kritik teknolojilerin hem de sivil teknoloji ve teşebbüs firmalarının ortak bir şemsiye altında korunması hedefleniyor.

AVRUPA’DA 50 TESİS KURULACAK

NATO’nun resmi sitesinde yer alan bilgilere nazaran proje kapsamında ittifak çatısı altında farklı ülkelerde 10’dan fazla hızlandırıcı tesis ve 50 test merkezi kurularak savunma ve güvenlik alanlarındaki kritik teknoloji sorunları çözülecek. NATO üyesi ülkelerin en parlak teknoloji beyinleri ve girişimcileri bu projeye davet edilecek ve iştirakçi ülkeler kendi ortalarında ortak teknoloji geliştirme ya da kullanım muahedeleri yapabilecekler.

BÜYÜK FAALİYETLER TÜRKİYE’DE

DIANA Projesi’nde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) BİLGEM ve TÜBİTAK SAGE de vazife alacak. Akşam Gazetesi’nin haberine nazaran, Kurulacak merkezlerin haritasında Türkiye’de 2 test merkezi ve Bolu civarında bir hızlandırıcı tesisi kurulmasının planlandığı görülüyor. NATO’nun Avrupa kanadında en çok tesisin Polonya (7 tesis) ve Slovakya da (6 tesis) kurulacağı, en çok faaliyetin ise Türkiye’de yürütüleceği görülüyor.

Haritadaki bilgilere nazaran Türkiye’de proje kapsamında yapay zeka, otonom kabiliyet, bilgi toplama, bilgisayar, siber alan, biyoteknoloji, hipersonik, uzay ve kuantum alanlarında tesis faaliyetleri yürütüleceği belirtiliyor. Haritada tesislerin tam olarak nerelerde kurulacağının onaylanma kademesinde olduğu söz ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.