Mustafa Destici: Bu davayı çözecek, olayı ortaya çıkaracağız

Mustafa Destici: Bu davayı çözecek, olayı ortaya çıkaracağız

ABONE OL
Mart 26, 2022 21:22
Mustafa Destici: Bu davayı çözecek, olayı ortaya çıkaracağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2009 yılında Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde bulundukları helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden BBP Genel Lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu, devrin BBP Sivas Vilayet Lideri Erhan Üstündağ, Vilayet Lider Yardımcısı Yüksel Yancı, Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya ve Gazeteci İsmail Güneş, vefatlarının 13’üncü yıl dönümünde Sivas’ta Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı. 

Merasime katılan BBP Genel Lideri Mustafa Destici, Yazıcıoğlu’nun hayallerini gerçekleştirmek için gayret verdiklerini belirterek “Muhsin Yazıcıoğlu’nun davası birlik davasıdır. Muhsin lider ne diyordu, ‘Bir hayalim var, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kaynaşmış ve birleşmiş bir Türk dünyası hayal ediyorum’. Elbette ki bu hayal bir Turan hayalidir. Lakin bütün hudutların kaldırılıp tek bayrak altında bir Türk dünyası değil. Motamot Avrupa Birliği üzere elbette ki Türk Birliği kurulur. Her devletin farklı bayrağı, marşı olur fakat bir de ortak paydaşları, ortak marşları bir de her şeyiyle birlikte oldukları bir Türk Birliği kurulduğunda hem Türk, hem İslam dünyası hem de yeryüzündeki bütün mazlumlar için kurtarıcı olur. Barışın, kardeşliğin teminatı olur. Şayet bugün bu türlü bir Türk dünyası olsaydı Rusya bu kadar pervasız olamazdı. Bu kadar haydutça davranamazdı. Hayalimiz Muhsin Liderin da hayali olan Adriyatik’ten Çin Seddi’ne birliğin kurulmasıdır. Bunun için uğraş veriyoruz” dedi.

‘OLAYI ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Helikopter kazasıyla ilgili yürütülen davalara da değinen Destici, “Kazayla ilgili ana evrakın soruşturması devam ediyor. 2016’da bu evrakın takipsizlik kararını kaldırttık. Orada da itiraz ettiğimiz bir konu var. Buranın âlâ anlaşılması lazım; kendi hava yönetmeliğimize nazaran havada bir kaza olursa ve mevt gerçekleşmişse bu hadiseler kıymetli olaylar olarak isimlendirilir. Bunun için en az 9 kişilik bir kurul kurulması gerekiyor. Ancak bizim hadisemizde 3 kişilik bir kurul vardı. Bizim üzere tüm hava olaylarına 3 kişilik komite vermişler fakat kimse bizim üzere peşine düşmemiş. Meclis araştırma kurulunun bütün toplantılarına katıldım. Sorguladık ve şunu gördük ki bunların 3’ünün de bu işleri araştırmak için milletlerarası dokümanları yok. Dokümanları var fakat milletlerarası geçerliliği yok. Onun için bu hazırlanan dokümanları kabul etmiyoruz. Bunun üzerine geçtiğimiz yıl 9 kişilik bir kurul kurdurduk. Bu kurul çalışmasını bitirdi. Bu raporun sonunda olay öncesi, düşüş anı, olay sonrası tüm çıplaklığıyla ortaya konsun. Burada bizim ve bütün milletimizin ‘bu hadise bir kaza değildir’ anlayışının karşılıkları verilsin. Hatalılar hukukun karşısına çıkarılsın ve hak ettikleri cezayla karşı karşıya kalsın. Biz bunun peşindeyiz. 13 yıldır zerre kadar geri adım atmadık bundan sonra da atmayız. Elbette ki bu hadisenin gerisinde bir akıl var. Bu ortaya çıkıyor ve bunu onun için ortaya çıkarmak kolay değil. Dolaysıyla adeta iğne ile kuyu kazarak çaba ediyoruz. Bu türlü büyük çaplı bir hadiseyi devletle birlikte çözebiliriz. Devlet, hükümet ve ilgili kurumlarla bu davayı çözeceğiz. Olayı ortaya çıkaracağız” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.