Morawiecki: Putin ile uğraşın bir maliyeti var

Morawiecki: Putin ile uğraşın bir maliyeti var

ABONE OL
Mart 12, 2022 21:02
Morawiecki: Putin ile uğraşın bir maliyeti var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkenin Batı Pomeranya bölgesinde üretimi süren Baltık boru çizgisi ile ilgili çalışmaları denetlemek üzere Goleniow kentine yaptığı ziyaret sonrası kıymetli açıklamalarda bulundu.

Polonya Başbakanı Morawieck yaptığı açıklamada, “Putin ile olan uğraşın bedelini yüksek akaryakıt, yüksek gaz fiyatlarında ve başka ham unsur fiyatlarında görmekteyiz ve üstlenmekteyiz. Kelam konusu ham unsurlar besine dönüşüyor. Örnek olarak tahıl fiyatlarındaki artış daha yüksek besin fiyatlarına yol açıyor. Biz bu durumu bağımsızlık gayretimiz olarak görüyoruz. On yıllardır hatta yüzyıllardır Rusya’ya köle olmamak için verdiğimiz uğraş devam ediyor. Enflasyona karşı kalkan genişletilecek. Artık Putin tersi bir kalkan üzerinde çalışıyoruz. Zira Putin siyaseti ve propagandasıyla devletlerin egemenliğini yok eden bu acımasız güce karşı direnmek zorunda olduğumuz tarihi bir zamandayız. Bu güç bugün Ukrayna’da günahsız insanları öldürerek katliama sebep oluyor” dedi. Başbakan Morawiecki ayrıyeten açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları nedeniyle ülkedeki yükselen enflasyona dikkat çekerek, “Putin ile gayretin de bir maliyeti var. Bu yüzden enflasyona karşı ekonomik müdafaa kalkanı programının müddetinin uzatılacağını söyleyebilirim” tabirlerine yer verdi.

“Baltık Boru Hattı’nın en kısa müddette bitirilmesi gerekir”

Başbakan Morawiecki konuşmasında Baltık Boru Hattı’nın kıymetine de değinerek, “Rusya’nın Batı ülkelerine karşı her fırsatta şantaj materyali olarak kullandığı petrol ve gaz konusunda Baltık Boru Hattı’nın bizi bağımsız kılacak derecede değerli bir altyapı yatırımı olduğu ortaya çıktı. Bu projenin mümkün olan en kısa müddette bitirilmesi ve bu bahiste ülkelerimizin Rusya’dan bağımsızlığını bir an evvel kazanması gerekir. Avrupa Birliği’nin (AB) durumun ehemmiyetini kavramış olması ve bu mevzuyu ana siyaset olarak benimsemesi çok önemli” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.