Milletvekili Mustafa Canbey Türkiye’yi Tubai’de temsil etti

Milletvekili Mustafa Canbey Türkiye’yi Tubai’de temsil etti

ABONE OL
Mart 11, 2022 22:37
Milletvekili Mustafa Canbey Türkiye’yi Tubai’de temsil etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dubai’de gerçekleştirilen Akdeniz Parlamenter Asamblesi 16. Genel Heyeti Toplantısı’na katılan Milletvekili Mustafa Canbey, Türkiye’nin bölgesel barışın tesisi noktasında yürüttüğü güçlü diplomasinin değerini anlattı. “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürüttüğümüz güçlü diplomasi, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere bölgesel ve global birçok sorunun tahliline olumlu katkılar sağlamaktadır.” diyen Milletvekili Mustafa Canbey’in konuşması programın en çok alkış alan konuşması oldu.

Kuzey Kıbrıs Rum İdaresi, Yunanistan ve Suriye’li temsilcilerin argümanları üzerine kelam alan Milletvekili Mustafa Canbey; “Ülkemizde ilgili temelsiz savlara yanıt hakkımızı kullanmak istiyoruz. Öncelikle Türkiye Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir tahlil bulma noktası için adanın gerçeklerine odaklanılmasının gerektiğini düşünen bir ülkedir. Adada rüştünü kanıtlamış iki halk ve iki devlet vardır. Kıbrıs Rum İdaresi bunu hiçbir vakit kabul etmemiştir. Kıbrıs Türk tarafının teklifinin temelinde Kıbrıs Türk halkının müktesep egemenlik ve eşitliğini ve eşit memleketler arası statüsünün tescil edilmesi bulunmaktadır. Müktesep haklarının tescil edilmesinin ardından, iki devlet müzakerelere başlayabilir. Kıbrıs Türk halkının tahlil vizyonunu biz destekliyoruz. Memleketler arası toplumda Kıbrıs Türklerinin tahlil teklifini ön yargısız bir halde değerlendirmesini ve taraflar karşılıklı olarak kabul edilebilir ve sürdürülebilir, tıpkı vakitte Akdeniz’deki barışa da hizmet edecek bir tahlile ulaştırmaları istikametinde teşvik etmesini bekliyoruz. Şunu da bilhassa tabir etmek gerekir ki, Türkiye Birleşmiş Milletler’in verdiği Annan Planı’na sadık kalmıştır, desteklemiştir. Kıbrıs Türkleri de bunu onaylamışlardır. Lakin Kıbrıs Rum İdaresi bu mutabakattan kaçmıştır ve mutabakatla ilgili maalesef samimi davranmamıştır, bahse gerçekçi yaklaşmamıştır, tahlil odaklı olmamıştır. Bunu da hazirunun dikkatine sunmak lazım. Bunun yanında tabi Doğu Akdeniz’de de Türkiye’nin hakları vardır. Bu müktesep haklarımıza da Kıbrıs Rum İdaresi hiçbir vakit hürmet duymamıştır. Bütün herkesin bilmesi gerekir ki Türkiye kendi sonlarına, kendi denizlerine hürmet duyulmasını istemektedir. Bizim de bunu Rum tarafından isteme hakkımız vardır.


Bunun yanında az evvel Rusya ve Ukrayna Savaşı ile ilgili görüşlerini de söz etti GKRY temsilcisi. Maalesef uygun niyetini belirtti barış noktasında, bu toplantının nerede olduğuyla ilgili bir tabir kullanmadı. Tekrar bunun yanında hangi ülke aracılık yapmıştır onu da söylemedi. Bu toplantı bugün Antalya’da, Türkiye’nin, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretleriyle Türkiye’de yapılmaktadır. Sonrasında da Türkiye’nin bu halini ki dünyanın ateşe düştüğü bu kadar düşünceli bir periyottan geçtiği bir periyotta Türkiye’nin bu barışçıl tutumunu, düzgün niyetli halini da iki yüzlülükle suçlayarak aslında ne kadar hususa şaşı baktığını, gerçek bakamadığını Kıbrıs Rum İdaresi göstermiştir. Zira bu olay tüm dünyanın şu anda kilitlendiği bir olaydır ve herkesin barışa hizmet etmesi gerekir. Yanlışsız olan budur. Tekrar Yunanistan’ın birtakım tezleri oldu. Onlarla ilgili de birkaç cümle söylemek istiyorum. Yunanistan da maalesef Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına hürmet duymamaktadır. Ege Denizi’nde hava ihlalleri yapmakta, sonlarımızı ihlal etmektedir. Türkiye’nin bütün barışçıl yaklaşımına, kendi bölgesindeki barışçıl vizyonuna alışılmamış hareket etmektedir. Biz bunu tekraren istikşafi görüşmelerde Yunan tarafına söylememize karşın, bu krizler yaşanmaya devam etmektedir. Biz Yunanistan’dan uygun komşuluk ruhuna uygun davranmasını istiyoruz. Türkiye olarak biraz evvel de söylediğim üzere barışçıl davranmaya, dünyada barışı istek eden ülke olmaya devam edeceğiz. Ve biz Yunanistan’dan bir şey daha istiyoruz. Bugün denizlerden gelen göçlerde Türkiye birçok göçmene el uzatmaktadır. O botlarda bulunan bayanlara el uzatmaktadır. Yaşlılara el uzatmaktadır. Çocuklara el uzatmaktadır. Maalesef vakit zaman bu göçlerde denizlerdeki dalgalara kapılan çocukların cesetleri kıyılara vurmuştur. Bu da tüm dünyanın gözleri önüne fotoğraflarla serilmiştir. Biz vakit zaman şunu görüyoruz, Yunanistan’ın botları geriye ittiğini, botları batırmaya çalıştığını ve göçmenlerin haklarına saygılı olunmadığını görüyoruz. Bu noktada daha insancıl davranmasının Yunanistan için ve dünya kamuoyu için, insanlık için yeterli olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında tekrar birkaç cümleyle Suriye’nin argümanlarına da karşılık vermek istiyorum. Biz yaklaşık 4 milyon Suriyeli göçmene mesken sahipliği yapıyoruz ve bu noktada insanlık ismine yanlışsız davrandığımızı düşünüyoruz. Göçmenlere sahip çıkmanın vicdanla alakalı bir husus olduğunu ve bugün göçmen olan herkese insanlık kıymetleri ismine tüm ülkelerin sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Komşumuz Suriye’yi gelecekte istikrarlı, müreffeh ve halkını legal talepleri doğrultusunda yöneten demokratik bir ülke olarak görmeyi arzuluyoruz.

Suriye krizinin başından beri tüm uğraşlarımızı insan odaklı yürüttük. İhtilafa lakin 2254 sayılı BMGK kararı ile Suriye’nin toprak bütünlüğü ve dirliği temelinde siyasi süreçle son verileceğini düşünüyoruz. Bütün komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Dünyada da barışın gelmesi için bütün ülkelerin elbirliğiyle süreçlere takviye vermesi gerektiğinin değerli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye kıymetli bir ülkedir ve bugün ne kadar değerli olduğunu Rusya-Ukrayna barışına yaptığı katkıyla da ispatlamıştır. Ben hazirunu hürmetle selamlıyorum ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.” tabirlerini kullandı.

Tıpkı saatlerde Antalya Diplomasi Forumu’nda Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Türkiye’nin arabuluculuğunda toplandığını söyleyen Milletvekili Mustafa Canbey; “Toplantıda alınacak kararların, dünya barışına katkı sağlamasını bekliyor, savaşın bir an evvel bitmesini diliyorum.” dedi.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.