Meral Akşener’den Ali Babacan açıklaması

Meral Akşener’den Ali Babacan açıklaması

ABONE OL
Nisan 28, 2022 23:37
Meral Akşener’den Ali Babacan açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da kimi ziyaretlerde bulunan Akşener, Antalya Endüstrici ve İş İnsanları Derneğinin (ANSİAD) Lara bölgesinde bir otelde düzenlediği iftar programında iş dünyası temsilcileri ve dernek üyeleriyle bir ortaya geldi.

Akşener, yaptığı konuşmada, Antalya’nın ilçelerinde esnaf ziyaretinde bulunduğunu, akabinde ANSİAD üyeleriyle toplantıya katıldığını söyledi.

İştirakçilerin sorularını da yanıtlayan Akşener, Ali Babacan’ın son açıklamalarına ait soru üzerine, iki seçim kanunu olduğunu, birincisinin 2017’de referandumla kabul edildiğini söyledi.

Bu kanuna nazaran seçim sisteminde ittifakların ve partilerin olduğunu aktaran Akşener, ittifakın içindeki partilerin ister kendi logosuyla seçime girdiğini isterse diğer partinin listesinden girdiğini hatırlattı.

Saadet Partisi’nin hem logosuyla hem de CHP listesinden seçime girdiğini bildiren Akşener, şunları kaydetti:

“Demokrat Parti bizim listemizden girdi, logosuyla girmedi. Görünürde biz üç parti logosuyla Millet İttifakı sistemi içinde 24 Haziran’da seçime gittik. MHP ve AK Parti Cumhur İttifakı’nda başka farklı girdi. Büyük Birlik Partisi de AK Parti’nin listesinden girdi. Seçim sonrasında artık oylar birbirine ekledi. Örneğin bizim partimiz, Saadet Partisi ve CHP’nin oylarının eklenmesiyle 4 milletvekili ekstra kazandık. Buna karşılık Saadet Partisi ve bizim oylarımızın yetmeyip, CHP’nin bizden daha fazla oy aldığı yerlerde birleştirilen oy ölçüleriyle 21 milletvekili CHP’ye ekstra kattı. 21 artı 4 olmak üzere meclise 25 milletvekili ekstra getirdi. Seçim kanunu değiştirilmeden evvelki seçim kanunuyla ilgili pratik buydu.”

İkinci seçim kanununa nazaran, Meclis’ten yeni bir seçim yasasının geçtiğini buna nazaran kimsenin oyunun kimseye yararının olmadığını aktaran Akşener, partilerin ya tek listeden ya da birbirinin listesinden seçime girebileceğini söyledi.

‘BU ÇERÇEVE İÇERİSİNDE ŞİMDİ KENDİSİYLE GÖRÜŞMEDİM’

Başka farklı girdiğinde Millet İttifakı’nın yahut Cumhur İttifakı’nın içinde de olsa oyların partinin kendisine sayılacağını belirten Akşener, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla kasımda seçime gidilirse eski seçim kanunuyla gidilecek. Buna karşılık haziranda gidilerse yeni geçen seçim kanunuyla gidilecek. Sayın Babacan’ın sonraki açıklamalarına baktığımızda partisinin kendi logosuyla seçime girmesi demek. Bir de yüzde 3 oranında oy aldığınızda devlet yardımı gelecek. Devlet yardımını alabilmek için de logonuzla girmek durumundasınız yüzde 3’lük civarında oy aldığınızda size devlet yardım yapıyor. Bu çerçeve içerisinde şimdi kendisiyle görüşmedim, nedir ne değildir bu mana bilmiyorum fakat seçim maddesine dair yapılmış bir açıklama diye düşünüyorum. Sonra yaptığı açıklamalarda da Millet İttifakı’nın dışına çıkan bir durumu yok. Parlamenter sistem artı Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda rastgele bir farklılık yok. Bildiğim budur, bunu anlattım.”UYGUN Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta ve GÜZEL Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Ümit Özlale de soruları yanıtladı. ANSİAD Lideri Akın Akıncı da iştirakçilere teşekkür etti.

Programa, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, ilçe belediye liderleri, GÜZEL Parti ve CHP milletvekilleri de katıldı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.