Makatına torpil yerleştirip patlatan kişi, tıp literatürüne girdi

Makatına torpil yerleştirip patlatan kişi, tıp literatürüne girdi

on

ABONE OL
Mart 7, 2022 07:48
Makatına torpil yerleştirip patlatan kişi, tıp literatürüne girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tavas ilçesinde yaşayan şizofreni hastası Ramazan B., 2012 yılında kendi penisini kesmiş akabinde da tedavi edildikten sonra ise taburcu edildi. Ramazan B., daha sonra babası Ahmet Basmacı’yı da meskende kimsenin olmadığı sırada boğazını sıkarak öldürdü. Özgür bırakılan Ramazan B., 2014 yılında ise makatına torpil yerleştirip, fitili ateşleyerek patlattı. Makatında büyük hasar oluşan ve organları ziyan gören Ramazan B., Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde Üroloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş ve takımı tarafından yapılan tedavinin akabinde taburcu edildi. Basmacı, yapılan tedavisinin akabinde yaklaşık 2 yıl sonra hayatını kaybetti.

‘TIP LİTERATÜRÜNE DE GİRDİ’
Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Üroloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, bu türlü bir olayla tıp tarihinde birinci kere karşılaştıklarını, yaptıkları tedaviyi İngilizce makale olarak değerli bir yabancı mecmuada yayınlandığını söyledi. Şimdiye kadar atıf gelen en çok yayınlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zümrütbaş, “2014 yılında 35 yaşında şizofreni hasta getirilmişti. Birebir hasta daha evvel de kendi penisini kesmiş ve tedavi edilip, gönderilmiş.


Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş

Bu sefer de daha evvel görmediğimiz biçimde kendisine ziyan vermiş, makatına torpil yerleştirmiş, fitilini de ateşleyerek patlatmış. Bu nedenle makatında büyük abdest bölgesi, mesane, prostatı, idrar yolları büyük ziyan görmüş. Genel cerrahi kısmıyla birlikte çalışarak ziyan gören organları büyük ölçüde onardık. Karnına da büyük abdestini yapabilmesi için torba takılmıştı. Yapılan tedavisinin akabinde sağlıklı biçimde taburcu ettik. Bu türlü bir olayla birinci kere karşılaştığımız için makale olarak yabancı lisanda yayınladık. Tıp literatüründe kıymetli mecmua olan ‘Urology Case Reports’ a yayınlandı. Benim en çok atıf alan yayınlarımdan biri oldu. Hadise farklı olduğu ve tedavi edilip, taburcu edildiği için tıp literatürüne de girdi” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.