Makatına torpil yerleştirip patlatan hadiseyi inceleyen tabip anlattı: Birinci gördüğümüzde çok şaşırdık
  • 365 Gün Haber
  • Video Galeri
  • Makatına torpil yerleştirip patlatan hadiseyi inceleyen tabip anlattı: Birinci gördüğümüzde çok şaşırdık

Makatına torpil yerleştirip patlatan hadiseyi inceleyen tabip anlattı: Birinci gördüğümüzde çok şaşırdık

on

ABONE OL
Mart 7, 2022 16:24
Makatına torpil yerleştirip patlatan hadiseyi inceleyen tabip anlattı: Birinci gördüğümüzde çok şaşırdık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de 2012 yılında yaşanan bir olay, İngiliz basınına bahis oldu. Denizli’nin Tavas ilçesinde yaşayan şizofreni hastası Ramazan B., makatına yerleştirdiği torpili patlattıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Ramazan B., tedavisinin akabinde taburcu edilse de iki yıl sonra hayatını yitirdi.

Ramazan B.’nin Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisini gerçekleştiren Üroloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, karşılaştığı bu sıra dışı hadiseyi, Urology Case Reports isimli mecmuada makale olarak yayımladı. Bu makalesinin şimdiye kadar en çok atıf gelen yayınlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zümrütbaş, “Vaka farklı olduğu ve tedavi edilip, taburcu edildiği için tıp literatürüne de girdi” dedi.

İngiliz basınının akabinde Türk basınına da mevzu olan sıra dışı hadise, internet sitelerine manşet olurken, toplumsal medyada da çokça konuşuldu.

HEKİMİ TEDAVİ SÜRECİNİ ANLATTI

Cumhuriyet TV, kelam konusu olayın tedavisini gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş ile konuştu.

Hadisenin acil servise geldiğinde; makat, mesane ve idrar yollarının ‘dağıldığını’ söyleyen Prof. Dr. Zümrütbaş, tedavi sürecinin; büyük abdest yolunun onarılmasının mümkün olmadığı için hadisenin karın bölgesine kolostomi takılmasıyla başladığını söyledi.

“İLK GÖRDÜĞÜMÜZDE ÇOK ŞAŞIRDIK”

İdrar yollarının da onarıldığını, hastanın uzun bir mühlet tedavi altında kaldığını anlatan Zümrütbaş, “Vakayı birinci gördüğümüzde çok şaşırdık. Beşerler da şaşırmış. Akıl sıhhati yerinde olmayan bir insan bu türlü şeyler yapabiliyor. Beni daha da çok şaşırtan, tıpkı hastanın bir yıl sonra babasını öldürmesi oldu, üzüldüm” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.