Kök hücre metodu saç dökülmesini durduruyor

Kök hücre metodu saç dökülmesini durduruyor

on

ABONE OL
Mart 7, 2022 08:00
Kök hücre metodu saç dökülmesini durduruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Kısmı’ndan Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, saç dökülmesine karşı kök hücre formülünün başarılı sonuç verdiğini belirterek, “Kök hücre usulü, tek seans uygulanır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Uygulama ile ilgili sonuçların görülmesi 3-6 ay kadar sürer. Bu süreçle zayıf saç folikülleri uyarılarak güçlendirilir, ince ve hasarlı saçlar uygunlaştırılır, doğal saç uzaması desteklenir ve saç dökülmesi denetim altına alınır.” tabirlerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demir, günlük 50 ila 150 saç telinin dökülmesinin olağan kabul edildiğini aktardı.

Demir, “Bu sayı, yaş ile mevsime nazaran değişiklik gösterse de bunun üzerindeki dökülmeler patolojiktir. Kalıtsal faktörler, hormon bozuklukları, ergenlik, gebelik, menopoz, tiroid ve kansızlık başta olmak üzere sistemik hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, ateşli hastalıklar, ilaçlar, B12 ve D vitamini, folik asit, biyotin, çinko, demir, selenyum üzere mineral eksiklikleri, gerilim, sıkı protein-kalori kısıtlaması yapılan diyetler ve saçlı deride görülen deri hastalıkları süreksiz ya da kalıcı saç dökülmesine yol açabilir.” sözlerini kullandı.

“KALICI KAYIPLAR OLMADAN ERKEN DEVİRDE UYGULANMALI”

Saç dökülmelerinin yaygın ve lokalize olmak üzere 2 ana kümede sınıflandırıldığını bildiren Demir, şunları kaydetti:

“Lokalize, yani belirli bir bölgede saç dökülmesinin en sık nedenlerinden biri ise ‘androgenetik alopesi’ dediğimiz erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesisi olan bayan ve erkek hastaların tedavisinde kök hücre sistemi kullanılır. Kök hücre tedavisi, hastanın hasarlanmış hücre ya da dokularını onarmak yahut yenilemek için kök hücreleri ya da kök hücrelerden köken alan hücreleri kullanan bir tedavi metodudur. Kök hücre uygulaması ile kişinin kendi hücreleri, özel bir aygıt yardımı ile süreçten geçirilerek doku yenilenmesinde kullanılır. Hastalara kendi (otolog) hücrelerinin süspansiyonu enjekte edilir. Kalıcı saç kayıpları ortaya çıkmadan, erken periyotta yapılmalıdır. Saç dökülmesinin geç evrelerinde, saç kökleri büsbütün yok olmuş olan hastalarda yarar etmez. Kanser hastaları ve faal enfeksiyonu olan hastalar haricinde muhtaçlığı olan herkese uygulanabilir.”

“KULAK GERİSİNDEN ALINAN KESİM SÜREÇTEN GEÇİRİLİYOR”

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, yaklaşık 1 saat süren kök hücre uygulamasının tek seansta muvaffakiyet sağladığını belirterek, “Kök hücre usulü, tek seans uygulanır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Uygulama ile ilgili sonuçların görülmesi 3-6 ay kadar sürer. Bu süreçle zayıf saç folikülleri uyarılarak güçlendirilir, ince ve hasarlı saçlar uygunlaştırılır, doğal saç uzaması desteklenir ve saç dökülmesi denetim altına alınır. Kulak gerisinden alınan 3 adet, 3 mm çapındaki saç köklerini içeren deri modülü, özel bir aygıt yardımı ile 50 mikrondan daha küçük parçacıklara ayrıştırılır. Bir çözelti haline dönüştürülerek dökülmekte olan saçlı deri alanlarına enjekte edilir. En değerli avantajları tek seanslık uygulama olması ve ayaktan yapılan bir tedavi usulü olması, hastane yatışı gerektirmemesidir. Tedavinin aktiflik oranı hastaya ve saçın durumuna nazaran değişkenlik göstermekle birlikte bilimsel çalışmalarla kök hücre tedavisinin aktifliği gösterilmiştir. Tekrarlayan uygulamalar ve öteki tedavilerle kombine edilmesi tedavi aktifliğini artırabilir. Süreç sonrası uygulama yapılan alanın 24 saat kadar su ile temas ettirilmemesi ve deri kesimi alınan bölgeye doktorunuzun önerisi doğrultusunda yara pansumanı yapılması kâfi olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.