KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Çavuşoğlu’na tepe için övgü dolu kelamlar
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Çavuşoğlu’na tepe için övgü dolu kelamlar

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Çavuşoğlu’na tepe için övgü dolu kelamlar

ABONE OL
Mart 10, 2022 21:37
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan Çavuşoğlu’na tepe için övgü dolu kelamlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ersin Tatar “Mevlüt Çavuşoğlu, tecrübeli ve en muvaffakiyet dışişleri bakanlarından birisi. Bugün de burada çok kıymetli bir toplantıya vesile oldu. Antalya Diploması Formu gündemin 1 numaralı Rusya-Ukrayna probleminde, Çavuşoğlu’nun Türk hükümeti ismine yaptığı liderlik takdire şayandır” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Formu için geldiği Antalya’da, Yörük ve Endüstrici İş İnsanları Derneği’nin (YÖRSİAD) konuğu oldu. Gece, YÖRSİAD Lideri Aykut Ege’nin açılış konuşmasını yapması ile başladı. Ege’den sonra Ersin Tatar, 17 yeni YÖRSİAD üyesine rozetlerini taktı. Akabinde kürsüye çıkan Tatar, Türkiye-KKTC bağlarına değindi. Ekonomik ve siyasal açıdan hoş gelişmelerin olduğunu kaydeden Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya-Ukrayna ortasındaki toplantıya vesile olmasına değindi. Tatar’ın konuşmaların akabinde gelen soru-cevaplar yanıtlandı. Kapalı Maraş’ın tekrar açılmasına değinen Tatar, pandemiye karşın Maraş’a gelen ziyaretçilerinin 400 bini geçtiğini söyledi. Tatar, Kıbrıs Rum bölümünün Rusya’ya hava alanını kapattığını lakin KKTC’nin hava alanının açık olduğunu belirterek turistlere kapılarının açık olduğunu vurguladı.

“MÜCADELEMİZ KADİM, DEĞERLİ”

Diploması Formu için Antalya’da bulunduklarını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Antalya Diplomasi Formu için Antalya’ya gelmiş bulunmaktayız. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bizimle daima olarak gerek Kıbrıs probleminin geldiği etap gerekse farklı mevzularda daima temas halinde. Onunda referansı ile bu toplantıdayım. Bizim Antalya ile her vakit özel ilgilerimiz var. Akdeniz çanağında Antalya bölgesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük potansiyeli olan turizm alanında çeşitli iş birliklerimiz var. 12 yıl kadar evvel yeniden bu türlü bir toplantı için buradaydık. O vakit ben Maliye Bakanıydım. Uğraşlar verdik. Saçlarımız beyazladı. Olmayan saçlarım daha da azaldı. Yüzümüzdeki kırışıklıklar biraz arttı lakin hamdolsun sıhhatimiz yerinde. Uğraşımız, kadim, değerli” dedi.

“TÜRKİYE’NİN VARLIĞI İLE KIBRIS KENDİNİ DAHA ÇOK GELİŞTİRECEK”

Türkiye’nin varlığı ile Kıbrıs’ın gelişeceğini belirten Tatar, “Biz her vakit Türkiye’ye baktık. Anadolu’ya baktık, Toroslara baktık, daima hayalimizde Türkiye’miz, Kıbrıs’a ne vakit geri gelecek biçiminde cetlerimiz daima o hayalle gayret ettiler. Evre evre çabalar verildi. Biz Kıbrıs’ta çok katliamlardan, soykırımlardan geçtik. Çok insanlarımızı öldürdüler, katlettiler. Biz Türkiye’nin büyük Türk milletinin kopmaz bir kesimiyiz. EOKA yıllarını geçirdikten sonra, Rumlar yeniden yanılgı yaptı. 1974’te Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için darbe yaptılar. Darbe, Türkiye’nin Kıbrıs’a çaba hakkını verdi. Mehmetçik adaya adım attı ve Kıbrıs’ta yeni bir periyot başladı. 48 yıldır Kıbrıs’ta büyük bir uğraş var. Kimse Kıbrıs’ın geldiği noktayı küçümseyemez. Vakit zaman çeşitli yerlerde Kıbrıs Türklerini aşağılayan, görmezden gelen ve nahoş yakıştırmalar yapanlar vardı. Lakin bizim karşılığımız muhakkaktır. Her basamakta kendi demokratik düzenlemeleriyle devletini kurmuş, onu yaşatma gayreti olan kahraman, mücahit halkın, ana vatanımız Türkiye’nin varlığı ile Kıbrıs kendini daha çok geliştirecek” diye konuştu.

“YILLARDIR KIBRIS’TA BİR PAYDAŞLIK CUMHURİYETİ İÇİN UĞRAŞLAR SÜRÜYOR”

Pandemi ile Kıbrıs’ın yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinen Tatar, “2 yıldır pandemi ile boğuşuyoruz. 2 yıldır turistlerin sayısı azaldı. Adaya üniversite okumak için gelen öğrenci akışında azalma var. Rusya-Ukrayna sorunu ile de petrol fiyatları aldı başını gitti. Tüm bunlar çarşıya yansıdı. İnşallah bunları da atlatacağız. Doğu Akdeniz’de görüyoruz ki farklı ülkelerin konumları ile karbon zenginliklerinden tutun, jeopolitik, jeostratejik, kara suları, hava alanı çabaları üzere bütün bunları biz Türkiye ile bir arada istişare halinde sürdürüyoruz. Kıbrıs’ta 2 başka hâkim halk var. Milletlerarası topluluk ile bütün bunları masaya koyduğumuzda ‘Evet haklısınız. Kıbrıs’ta 2 farklı hükümran halk var, sizlerin Rum tarafı ile bir muahede yapacağınız bir ortamı biz de hasretle bekliyoruz’ diyorlar da günün sonunda Rum tarafı AB’nin bir devleti olduğu için onlar bunu istismar ederek haksızlık yapmaya devam ediyorlar. Bizim dünyaya verdiğimiz ileti, Kıbrıs’ta adil, kalıcı, sürdürülebilir bir mutabakat yapmak istediğimizi söylüyoruz. Yıllardır Kıbrıs’ta bir paydaşlık Cumhuriyeti için uğraşlar sürüyor. Bu sorunları Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile konuşuyoruz. O tüm bu süreçlerin içerisinden geçmiş, tecrübeli ve en muvaffakiyet dışişleri bakanlarından birisi” halinde konuştu.

“ÇAVUŞOĞLU’NUN TÜRK HÜKUMETİ İSMİNE YAPTIĞI LİDERLİK TAKDİRE ŞAYAN”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun liderliğinden bahseden Tatar, “Bugünde burada çok değerli bir toplantıya vesile oldu. Antalya Diploması Formu gündemin 1 numaralı Rusya-Ukrayna sıkıntısında, Çavuşoğlu’nun Türk hükümeti ismine yaptığı liderlik takdire şayan. Cenevre’de yapılan toplantıda da Çavuşoğlu, büsbütün gerimizde durdu. Yeni periyotta biz artık federasyon konuşmuyoruz. Federasyon, Rumlarla bir paydaşlık demek. Türkiye Cumhuriyeti AB üyesi olmadığı için bu Kıbrıs’tan çekilmesi demektir. Biz buna asla razı olmayız. Bizim mukadderatımız, geçmişimiz müşterek ve ortaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü legaldir, tarihten gelen bir haktır. Rusya-Ukrayna olayı bir sefer daha dünyaya göstermiştir ki şayet bir garantörünüz, teminatınız yoksa bütün dünya seyreder. Bizim için Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı her şeyden kıymetli. Bizim için değerli olan Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli kuruluşları ile temaslarımızı devam ettirebilmek. Turizmde bir marka olan Türkiye’nin tahminen yüzde 40’ına yakın turizm potansiyelini oluşturan Antalya’ya KKTC, bilhassa Maraş açılımından sonra bizlerin potansiyeli ile birlikte nasıl işbirlikleri yapılabilir, alışveriş, temas yapılabilir konuşacağız. Bizde Yörüğüz. Bizlerin akrabalık bağları var. Türkiye olarak, millet olarak daima birlikte büyük çaba verdik. Günün sonunda Türkiye’nin de dayanağı ile Doğu Akdeniz’de güçlü bir KKTC hepimize yakışandır” sözlerini kullandı.

“ANTALYA İLE DAHA GÜÇLÜ İLİŞKİLER”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasının akabinde iştirakçilerden gelen soruları yanıtladı. “10 yıl sonra KKTC’yi nerede görüyorsunuz?” sorusu üzerine Tatar, Antalya ile Türkiye ile daha güçlü ilgiler kurmak istediklerini belirtti. Tatar, Antalya’ya gelen turistlerin bir kısmının KKTC’ye aktarılmasını istediğini de söyledi. “Rusya-Ukrayna ortasında savaş olmasaydı Antalya’ya gelen turist sayısı pandemi öncesini geçecek” diyen Tatar, Türkiye’nin muvaffakiyetini Kıbrıs’a yansıdığının altını çizdi.

“RUM TARAFININ HAVA ALANINI KAPATMASI BİZİM İÇİN KIYMETLİ DEĞİL”

“Kapalı Maraş’ın açılmasının KKTC iktisadına katkısı oldu mu?” sorusu üzerine ise Tatar, “Maraş’ın açılması büyük bir siyasi adım. 48 yıldır kapalıydı. Burası bedelli bir toprak. Cetlerimize ilişkin. Bugün prestiji ile Maraş’a ziyaretçi 400 bini geçti. İktisat ve turizme büyük katkısı oldu. Bu süreçte Türkiye ardımızda durdu” yanıtını verdi. Rusya hakkında da konuşan Tatar, “Rum tarafının Rusya ile derin bağları var. Hava alanlarını kapattıkları için Rusya ile ortaları limoni. Şayet Ruslar, Türkiye’ye gelebilirse bize de gelebilir. Kıymetli olan savaşın son bulması. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya ve Ukrayna ile kıymetli turizm irtibatları var. Bugün tanısalar da tanımasalar da Kıbrıs’ın üzerinden geçen uçaklar hepsi bizim sivil havacılık idarecilerimizle bağlantı halinde. Rum tarafının hava alanını kapatması bizim için kıymetli değil” dedi.

Geceye, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Büşra Özdemir Dilgen, Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Lider vekili Hüseyin Sarı, Antalya Romanya Fahri Konsolosu Semih Bekan, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Lideri Abdullah Erdoğan ve basın mensupları katıldı.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.