DOLAR 18,8270 0.07%
EURO 20,7429 0.32%
STERLIN 23,3264 0.16%
ALTIN 1.181,240,05
BIST %
BITCOIN 4526384,03%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06 41

İMSAK'A KALAN SÜRE

KARDEMİR, Türkiye’nin kalkınmasına 85 yıldır katkı sağlıyor

KARDEMİR, Türkiye’nin kalkınmasına 85 yıldır katkı sağlıyor

ABONE OL
Nisan 2, 2022 21:02
KARDEMİR, Türkiye’nin kalkınmasına 85 yıldır katkı sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk’ün, “Türkiye sanayileşecek ve endüstrileşme ulusal bir nitelik taşıyacaktır. Çağdaş Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük edip temel oluşturacak entegre demir çelik tesisleri, en uygun yerde ve şartta hızla kurulacaktır.” kelamından hareketle ülkenin birinci ağır endüstrisini kurmak için 1920’li yılların sonunda çalışma başlatıldı.

Devrin Genelkurmay Lideri Fevzi Çakmak’ın “Düşman ordusunun top menziline düşmeyecek kadar içerlek, piyadenin ulaşamayacağı kadar kuytu, süvarinin dörtnala kalkamayacağı kadar sarp bir yerde kurulmalıdır.” kelamları üzerine fabrikaların kurulacağı yer olarak Safranbolu’ya bağlı çeltik tarlaları içindeki 13 haneli Karabük köyü belirlendi.

İnönü ve Çakmak tarafından 3 Nisan 1937’de temelleri atılan KARDEMİR, 10 Eylül 1939’da birinci Türk demirini üretti.

“Fabrikalar kuran fabrika” unvanı aldı

Üretime başladığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin imarında son derece kıymetli misyonlar üstlenen KARDEMİR, bugün ülkenin en büyük kuruluşları ortasında yer alan ERDEMİR ve İSDEMİR üzere entegre demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol aldı.

“Fabrikalar kuran fabrika” unvanını alan KARDEMİR, vakit içinde sağladığı istihdamla bugün yaklaşık 350 bin nüfuslu bir kenti ortaya çıkardı.

Ülkenin çelik üretimine 85 yıldır değerli katkılar sunan, bugün yıllık yaklaşık 3 milyon ton çelik üretim kapasitesine sahip olan KARDEMİR, bölge ülkeleri ortasındaki en büyük, ülkedeki tek ray ve tren tekeri üreticisi pozisyonunda bulunuyor.

KARDEMİR, son yıllarda yaptığı yatırımlarla savunma endüstrisi ve otomotiv alanına da dayanak vermeye başladı.

Ağır profil ve kalın kangal üretiminde de ülkenin tek ulusal markası pozisyonunda olan KARDEMİR, geçen yıl rekor üretim ve kar açıklayarak ülke iktisadına katkı sağlamaya devam etti. Bağlı kuruluşlarıyla yaklaşık 5 bin çalışanı bulunan KARDEMİR, geçen yıl 2 milyon 439 bin ton üretim gerçekleştirdi ve 3,85 milyar lira net kara ulaştı.

Geçen yıl 424 milyon lira fiyatında yatırım yapan KARDEMİR, 2021’in ikinci yarısında yurt dışına yaklaşık 35 bin ton eser satarak 28 milyon dolar gelir elde etti.

Türkiye’nin demir ve çelik üretimine kıymetli ölçüde katkıda bulunan KARDEMİR, “yılda 3,5 milyon ton üretim kapasitesi” amacına gerçek ilerliyor.

Her yıl 3 Nisan’da KARDEMİR’in temelinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun yıl dönümü kutlanıyor.

“Amacımız, yerli ve ulusal üretime en üst düzeyde katkı sağlamak”

KARDEMİR İdare Konseyi Lideri Alparslan Bayraktar, AA muhabirine, KARDEMİR’in dünyanın 7. büyük çelik üreticisi pozisyonundaki Türkiye’nin değerli bir kuruluşu olduğunu söyledi.

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcılığı vazifesi de bulunan Bayraktar, “3 Nisan’da KARDEMİR’in temelinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 85. yıl dönümünü kutluyoruz. KARDEMİR, ‘fabrikalar kuran fabrika’ unvanıyla ülkemizin iktisadına yaklaşık bir asırdır katkı sağlayan kıymetli bir sanayi kuruluşu.” dedi.

KARDEMİR’in ray, tren tekeri, savunma endüstrisi ve otomotiv üzere alanlarda isminden kelam ettirdiğini belirten Bayraktar, son yıllarda rekor üretim ve kar elde ettiklerini, “karbon nötr” bir KARDEMİR için çalıştıklarını lisana getirdi.

Kurumun maksatlarına değinen Bayraktar, “Amacımız, yerli ve ulusal üretime en üst düzeyde katkı sağlamak, stratejik ve katma kıymeti yüksek eserler üretmek, geri kazanımlarımızla güçte iç karşılama oranımızı yükseltmek. Geliştirilen yeni eserler ve artan çelik kalitesiyle pazarlama ve ihracat faaliyetlerine sürat vermek. Daha çok istihdam sağlamak.” diye konuştu.

Bayraktar, birlik ve ahenk içinde maksatlara emin adımlarla ulaşarak, Karabük’e ve ülke kalkınmasına daha fazla hizmet edeceklerini vurguladı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.