Kanada, güçte Rusya açığını kapatmak için devrede

Kanada, güçte Rusya açığını kapatmak için devrede

ABONE OL
Mart 24, 2022 21:01
Kanada, güçte Rusya açığını kapatmak için devrede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanada Ulusal Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ulusal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson, global güç güvenliği ve net sıfır emisyon iktisadına geçiş konusunda memleketler arası iş birliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için Fransa’nın başşehri Paris’te Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Bakanlar Toplantısına katıldı.

Toplantıda açıklama yapan Wilkinson “Avrupalı ​​dost ve müttefiklerimizin Kanada ve oburlarının adım atmasına muhtaçlıkları var. Kıtadaki güç geçişini hızlandırırken, kısa vadede Rus petrol ve gazından kurtulmak için yardımımıza muhtaçlıkları olduğunu söylüyorlar. Kanada, her ikisine de yardımcı olmak için eşsiz bir pozisyona sahip. Milletlerarası güç piyasalarını desteklemek ve güç geçişini hızlandırmak için milletlerarası ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Dünyanın dördüncü büyük petrol üreticisi olan Kanada, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın akabinde bu ülkeye petrol ve güç alanında da yaptırımlar açıklamıştı.

Kanada’nın, Rus petrol ve gazının yerini almak için artan memleketler arası davetlere verdiği cevabın detaylarının belirtilmediği açıklamada, birinci etapta petrol ihracatının yaklaşık yüzde beş artırılması öngörülüyor.

Güç arzının güvenliğine ait tartışmalar, Moskova’nın ağır ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalması ve global ithalatçıların Rus petrol ve gaz ticaretini durdurmaları için artan baskılar nedeniyle son haftalarda hızlanmıştı.

IEA petrol piyasalarının nisandan itibaren Rus ham ve rafine eserlerinde günde üç milyon varil kaybedebileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.