Kabine, Ukrayna ve güç gündemiyle toplanıyor

Kabine, Ukrayna ve güç gündemiyle toplanıyor

ABONE OL
Mart 15, 2022 04:37
Kabine, Ukrayna ve güç gündemiyle toplanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak toplantının ana gündem hususları, Rusya’nın Ukrayna işgal etmesinin akabinde yaşanan son gelişmeler ve Antalya Diplomasi Forumunun yansımaları olacak.

ÇAVUŞOĞLU SUNUM YAPACAK

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının akabinde çok istikametli diplomasi trafiğini hızlandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte her iki ülkenin önderleri ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erdoğan’ın yanı sıra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya ve Ukrayna ile daima temas hâlinde diplomasi trafiğini sürdürürken bugüne kadar gelinen nokta toplantıda masaya yatırılacak. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun mevzuyla ilgili bir sunum yapması bekleniyor.

DİPLOMASİ FORUMU DEĞERLENDİRMESİ

Toplantının bir başka değerli başlığı Antalya Diplomasi Forumu’nun dünyadaki yansımaları olacak. Türkiye’nin teşebbüsçü ve insani dış siyaset konsepti ile düzenlenen Diplomasi Forumu’nda siyasi, ekonomik, savunma sanayi iş birlikleri öne çıkmıştı. Toplantıda, yapılan yeni iş birlikleri, elde edilen kazanımlar ve Türkiye’nin yeni devirde atacağı adımlar ele alınacak.

GÜÇ FİYATLARI VE TEDARİK MASADA

Bunların yanı sıra toplantıda, Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle yükselen güç fiyatları ile güç tedariki konusu da konuşulacak. Türkiye, pozisyonu prestijiyle dünyanın doğal gaz ve petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 60’ına sahip bir bölgeye komşu durumda olması sebebiyle yeni periyotta dünya güç pazarında merkez ülke olma pozisyonunda.

Bahisle ilgili değerlendirmelerin yapılacağı toplantıda, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in genel sürece ait bir sunum yapacağı belirtiliyor. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / EBRU KARATOSUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.