Japonya ve İsviçre,  Rusya’ya yönelik yaptırımlarda mutabakata vardı

Japonya ve İsviçre, Rusya’ya yönelik yaptırımlarda mutabakata vardı

ABONE OL
Nisan 18, 2022 21:03
Japonya ve İsviçre,  Rusya’ya yönelik yaptırımlarda mutabakata vardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya Dışişleri Bakanlığı, İsviçre Konfederasyon Lideri ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun Tokyo’da görüştüğünü bildirdi.

Bakanlık, Cassis ve Kişida’nın Rusya’nın Ukraynalı sivillere yönelik yaptığı hücumlardan sorumlu tutulması gerektiği konusunda anlaştığını kaydetti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kişida, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının yalnızca Avrupa’da değil Asya’da da memleketler arası nizamın temelini baltaladığını söz ederek, “Şimdi milletlerarası toplumun her zamankinden daha fazla birleşmeye gereksinimi var.” dedi.

Cassis, öbür bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsviçre’nin savaşı şiddetle kınadığını belirterek, Rusya’yı savaşı derhal durdurmaya çağırdı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan İsviçre’nin, AB’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarını büsbütün desteklediğini aktaran Cassis, bunun, ülkesinin tarafsızlık prensibinden caydığı manasına gelmediğini vurguladı.

İSVİÇRE, RUSYA’YA KARŞI AB İLE TIPKI YAPTIRIMLARI UYGULAMA KARARI ALMIŞTI

Milletlerarası arenada tarafsızlığı ve barış görüşmelerine mesken sahipliği yapmasıyla tanınan İsviçre de Rusya’ya karşı yaptırım kararı alan ülkeler ortasına katılmıştı.

İsviçre Konfederasyonu Lideri Cassis, “Federal Kurul, Putin ve birkaç bakanın mal varlıklarını dondurmaya karar verdi.” açıklamasını yapmıştı.

İsviçre böylelikle Rusya’ya karşı AB ile birebir yaptırımları uygulama kararı almış ve hava alanını Rusya’ya kapatmıştı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.