İsrail’i kızdıran sözler! Rusya’ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • İsrail’i kızdıran sözler! Rusya’ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar

İsrail’i kızdıran sözler! Rusya’ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar

ABONE OL
Mayıs 2, 2022 21:00
İsrail’i kızdıran sözler! Rusya’ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve İsrail ortasındaki ilgiler Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un açıklamaları sonrası gerildi.

Lavrov İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, Nazi başkanı Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “En büyük Yahudi aykırıları Yahudilerdi” kelamları üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı, Lavrov’u kınayarak, Rusya’nın İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak açıklama talep etti.

‘AFFEDİLEMEZ BİR YALAN’

Bakanlık, Lavrov’un kelamlarının Nazi Holokost’unun dehşetini küçük düşüren “affedilemez” bir palavra olduğunu söz etti.

‘DERHAL SON VERİLMELİ’

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise yaptığı açıklamada, “Bu tıp palavralar, Musevileri tarihte kendilerine karşı işlenen en dehşetli hatalarla suçlamayı amaçlıyor” sözlerini kullanarak, “Yahudi halkına uygulanan Holokost’un siyasi maksatlarla kullanılmasına derhal son verilmelidir” dedi.

‘UKRAYNALILAR NAZİ DEĞİL’

Büyükbabası Holokost’ta kurbanlarından olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Musevileri Yahudi aleyhtarı olmakla suçlamanın “ırkçılığın en temel seviyesi” olduğunu söz ederek, Lavrov’un Nazi yanlısı ögelerin Ukrayna hükümeti ve ordusu üzerinde hakimiyet kurduğuna yönelik savını reddetti. Lapid, “Ukraynalılar Nazi değil. Sırf Naziler Naziydi ve Yahudi halkının sistematik olarak yok edilmesiyle ilgilenen tek kişi onlar” dedi.

İsrail’in Holokost’ta öldürülen altı milyon Museviyi anma merasimi olan Yad Vashem’in Lideri Dani Dayan, Lavrov’un kelamlarının “gerçek Nazizmin kurbanlarına bir hakaret ve ağır bir darbe” olduğunu tabir ederek, Lavrov’un “aslında hiçbir temeli olmayan bir Yahudi aleyhtarı komplo teorisi” yaydığını aktardı.

UKRAYNA’DAN KINAMA!

Ukrayna’da Lavrov’un kelamlarını kınayarak, Lavrov’un “iğrenç sözlerinin” Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, İsrail, Ukrayna ve Museviler yönelik saldırgan tabirler olduğunu belirtti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba toplumsal medya hesabında yaptığı açıklamada, Lavrov’un kelamları için “Daha genel olarak, bugünün Rusya’sının öteki uluslara karşı nefretle dolu olduğunu gösteriyorlar” dedi.

LAVROV’UN KELAMLARI

Zelenskiy’nin Yahudi kökenli olduğu halde Rusya’nın Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması gerektiğini neden istediği sorusuna Lavrov, “Yahudi isek bu nasıl bir Nazileştirmedir dedikleri vakit Hitler’in de Yahudi kökenli olduğunu düşünüyorum, yani hiçbir manası yok” karşılığını vermişti. Lavrov ayrıyeten, “Uzun vakittir bilge Musevilerin en büyük Yahudi aleyhtarlarının Musevilerin kendileri olduğunu söylediklerini duyuyoruz” demişti.

Öte yandan Hitler’in büyükbabalarından birinin kimliği bilinmiyor, fakat bir Yahudi olabileceğine dair hiçbir ispatla desteklenmeyen kimi spekülasyonlar var.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.