İsrail meclisi, Filistinlilere yönelik “aile birleşimi” yasasının uzatılmasını onayladı
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • İsrail meclisi, Filistinlilere yönelik “aile birleşimi” yasasının uzatılmasını onayladı

İsrail meclisi, Filistinlilere yönelik “aile birleşimi” yasasının uzatılmasını onayladı

ABONE OL
Mart 11, 2022 21:02
İsrail meclisi, Filistinlilere yönelik “aile birleşimi” yasasının uzatılmasını onayladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan habere nazaran, İsrail parlamentosuna sunulan aile birleşimini yasaklayan kanun tasarısının uzatılması, ikinci ve üçüncü oylamada kabul edildi.

Kanun tasarısının uzatılmasına yönelik oylamanın birinci etabı 7 Şubat’ta kabul edilmişti.

Çok sağcı İçişleri Bakanı öncülük ediyor

Yıllardır binlerce Filistinli ailenin birliğini tehdit eden tartışmalı yasanın uzatılmasında geçen sene başarısız olan İsrail idaresi yine harekete geçmişti.

Çok sağcı İçişleri Bakanı Ayelet Şaked’in öncülük ettiği ve 7 Şubat’ta İsrail parlamentosuna sunulan aile birleşimini yasaklayan kanun tasarısı, oylamanın birinci kademesinde kabul edildi. Şaked, yasanın tekrar yürürlüğe girmesi için gerekli ikinci ve üçüncü oylamaların da tamamlanması için süreci hızlandırmaya çalışıyordu.

Şaked, birinci oylamanın akabinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Siyonizm kazandı” yorumunda bulunmuştu.

2003’te Knesset (İsrail meclisi), Kudüslüler ve İsrail vatandaşlığına sahip olanlar ile Batı Şeria, Gazze, Lübnan, Suriye, Irak ve İranlı eşler ortasında aile birleşimini yasaklayan kanunu çıkardı. Bu kanun da Temmuz 2021’e kadar geçerli kaldı.

Aile birleşiminin yasaklandığı 2003-2021 yılları ortasında birçok aile dağılarak, eşlerden birinin bir bölgede başkasıninsa öbür bir bölgede yaşamak zorunda kaldı.

İsrail idaresi, 2003’ten itibaren her yıl devam eden aile birleşimi yasağını, Temmuz 2021’de parlamentodan geçirmekte başarısız olmuştu.

Lakin İsrailli ve Filistinli insan hakları örgütlerine nazaran, çok sağcı İçişleri Bakanı Şaked, yasanın tekrar yürürlüğe girmesi için uygun fırsatı bekleyerek, sunulan aile birleşimi müracaatlarını onaylamayı reddetti.

Aile birleşimi konusu, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki binlerce Filistinli aile için kaygı kaynağı oluşturuyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.