İsrail direnişinin sembollerinden “Filistin klâsik elbisesi”ne istek arttı
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • İsrail direnişinin sembollerinden “Filistin klâsik elbisesi”ne istek arttı

İsrail direnişinin sembollerinden “Filistin klâsik elbisesi”ne istek arttı

ABONE OL
Nisan 23, 2022 21:01
İsrail direnişinin sembollerinden “Filistin klâsik elbisesi”ne istek arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Filistinlilerin kültürel tarihini sembolize eden bu klasik elbise, ablukanın başladığı 2006 yılından bu yana Gazze Şeridi ve işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria’da İsrail’e karşı direnişin de araçlarından biri olarak kullanılıyor.

Filistin kültürel mirasının bir modülü olan elbiseler, ülkenin her bölgesinde farklı desenlere sahip. Çöl bölgesininki kentten, kentteki ise köyden farklılık gösteriyor; hatta kıyı bölgeleriyle dağlık bölgeler ortasında bile elbiselerin desenlerinde çeşitlilik görülüyor.

Elbise üretimi yapan Kehlut da Gazze’de açtığı fabrikada, nakış ve süsleme bakımından güçlü elbise siparişlerini yetiştirebilmek için son hız üretime devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Aralık 2021’de, Filistin Dışişleri Bakanlığının talebi üzerine Filistin nakış sanatını dünya kültür mirası listesine dahil etti.

Silinip kaybolmaya karşı direniş

AA muhabirine konuşan Kehlut, son vakitlerde Filistin elbisesine yönelik talebin arttığını, bilhassa yurt dışında yaşayan Filistinlilerin elbiseden sipariş verdiğini söyledi.

Yurt dışına satış yaparak iktisada de katkıda bulunduklarını belirten Kehlut, “Filistin elbisesini işgal altındaki Batı Şeria’daki kentlerin yanı sıra birçok Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada’nın birçok bölgesine ihraç ediyoruz.” dedi.

Filistin elbisesinin başlarda büsbütün el üretimi olduğunu, son yıllarda ise fabrikalarda üretildiğini belirten Kehlut, fabrika üretimi sonrası klasik Filistin elbisesine ilginin de arttığını kaydetti.

Elbise üretimi yapan fabrikasının da Filistin’in klasik mirasını muhafazaya katkı sağladığını tabir eden Kehlut, uzun vadeli elektrik kesintilerinin üretimde yaşadıkları kahırlardan olduğunu lisana getirdi.

“İsrail Filistin kültürünü çalıyor” savı

Öte yandan, İsrailli toplumsal medya kullanıcıları Filistin klasik kıyafetini giyen İsrailli modellerin fotoğraflarını paylaşıyor.

İsrail’de Aralık 2021’de düzenlenen hoşluk yarışında da Filistin klasik elbisesinin giyilmesi ve İsrail kültürünün bir modülü üzere gösterilmeye çalışılması toplumsal medya platformlarında reaksiyon toplamıştı.

Toplumsal ağlar üzerinden paylaşımda bulunan Filistinliler ve Araplar, bu yapılanın, “İsrail’in Filistin mirasını çalma uğraşları kapsamasında gerçekleştiğini” söz etmişti.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.