İspanya Fransa’nın elektriğini kesebilir

İspanya Fransa’nın elektriğini kesebilir

ABONE OL
Nisan 19, 2022 21:04
İspanya Fransa’nın elektriğini kesebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

El Pais gazetesi Madrid’in kuzey komşusuna ihracatı durdurmadan yurtiçinde fiyatları düşük tutamayacağını tez etti.

İspanya, kuzey komşusu Fransa’nın en büyük ithal elektrik tedarikçisi ve potansiyel kısıtlama tüm AB’nin yükselen güç maliyetleriyle boğuşmasıyla birlikte gelebilir.

İspanya ve Portekiz gaz satış fiyatını 30 euroya eşitledi

İspanya ve Portekiz, Mart ayı sonlarında elektrik üretiminde kullanılan gazın fiyatını megavat/saat başına 30 euroya eşitlemek için anlaştılar. Brüksel her iki ülkeye de olağan kurallarına bir istisna tanıyıp bu düzenlemenin devam etmesine müsaade verirken, Madrid ve Lizbon daha sonra birtakım makûs haberler verdi.

Gazetenin alıntıladığı dokümanlara nazaran, İspanya ve Portekiz’in bunun sonucunda Fransa’ya güç satışına “bazı kısıtlamalar” getirmesi gerekecek.

Başlangıçta Madrid tarafından önerilen alternatif bir sisteme nazaran, Fransa’ya ihraç edilen elektrik, İber Yarımadası’nda tüketilenden daha yüksek oranda fiyatlandırılacak.

Brüksel durumdan telaşlı

El Pais’e nazaran, Brüksel’deki yetkililer bu düzenlemenin piyasa kurallarını ihlal edeceğinden telaş duyuyor ve Almanya ile İskandinav ülkelerinin bu fikre şiddetle karşı çıktığını söylüyor.

Fransa net bir elektrik ihracatçısı olmasına karşın, 2020 sayılarına nazaran hala gücünün yaklaşık %34’ünü ithal ediyor. Bunun birçoklarını İspanya’dan sağlıyor.

AB genelinde elektrik fiyatları yükseldi

Elektrik fiyatları AB genelinde yükseldi ve müşteriler Mart ayında bir evvelki yıla nazaran %45 daha fazla ödeme yaptı.

Yükselen fiyatlar, AB’nin Rusya’dan doğalgaz ithalatına ambargo koyup koymayacağına dair belirsizlik ve Ukrayna’daki ihtilafın bir sonucu olarak global güç piyasalarında yaşanan şoklardan kaynaklandı.

Batı dünyasında süratle yükselen enflasyon, elektrik faturalarını da yükseltti.

KAYNAK: RT NEWS

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.