İran uranyumu dönüştürerek kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan radyoaktif ilaç üretti
  • 365 Gün Haber
  • Gündem
  • İran uranyumu dönüştürerek kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan radyoaktif ilaç üretti

İran uranyumu dönüştürerek kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan radyoaktif ilaç üretti

ABONE OL
Mart 23, 2022 21:04
İran uranyumu dönüştürerek kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan radyoaktif ilaç üretti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran, Atom Gücü Kurumu Lideri Muhammed İslami, ülkesinin nükleer programıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Nükleer teknolojinin çeşitli boyutları olduğuna dikkati çeken İslami, “Halkımızın sıhhati bizim için çok değerli ve nükleer bilimlerden faydalanarak kanser ve gibisi hastalıkları en az komplikasyon ve azami tesirle tedavi edebilecek şartları oluşturmalıyız. Bu doğrultuda kanser tedavisine yönelik büsbütün yerli radyofarmasötikler üretilmiş ve laboratuvar testleri tamamlanmıştır.” dedi.

KLİNİK EVRESİNE GEÇİLECEK

İslami, üretilen radyoaktif ilaçlar için Sıhhat Bakanlığı’ndan müsaade alınacağını ve daha sonra klinik kademesine girileceğini söyledi.

MİLLETLERARASI ATOM GÜCÜ AJANSI DUYURMUŞTU

Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA), 17 Mart’ta üye ülkelere gönderdiği raporda, İran’ın yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyumu tıbbi gayeler için kullanılan bir izotop üretimi için dönüştürmeye başladığını duyurmuştu. İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr’in 18 Mart’ta ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberde de rapor doğrulanmış ve yüzde 60 saflıkta zenginleştirilmiş uranyumun bir kısmının “geri dönüştürülemeyecek ve ülke dışına taşınamayacak şekilde” molibden (radyofarmasötikler için gerekli hammadde) üretimi için yine işlendiği belirtilmişti.

İRAN’IN URANYUM STOKLARINI ÜLKE DIŞINA ÇIKARMASI GEREKİYOR

Nükleer mutabakat kapsamında İran’ın 300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyum stoklarını ülke dışına çıkarması gerekiyor. Tahran’ın kelam konusu adımı, uranyumun ülke dışına çıkarılmasını engellese de uzmanlar, geri dönüştürülemeyecek halde tıbbi maksatlar için işlenen yüksek seviyedeki uranyumun nükleer silah üretimi için kullanılmasının da mümkün olmayacağını tabir ediyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.