HDP’li vekil Erol Katırcıoğlu’ndan pes dedirten PKK tanımı

HDP’li vekil Erol Katırcıoğlu’ndan pes dedirten PKK tanımı

ABONE OL
Mart 29, 2022 05:22
HDP’li vekil Erol Katırcıoğlu’ndan pes dedirten PKK tanımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da, çocuklarının terör örgütüne kaçırılmasından sorumlu tuttukları HDP önünde evlat nöbeti tutan annelere zafer işareti yapmasıyla gündeme gelen HDP İstanbul milletvekili Erol Katırcıoğlu, Flash TV’de katıldığı programda, HDP’ye yöneltilen “PKK ile ortasına uzaklık koyamadığı” tenkitlerine, şöyle karşılık verdi:

ARALIK’A DE İTİRAZ ETTİ

“PKK uzaydan gelen beşerler tarafından oluşturulmuş bir yapı değil. Buralı beşerler. Birçok bizim seçmenlerimizin çocukları. Değerli olan şu, neden bu beşerler dağa gittiler, Türkiye bunu konuşmuyor. ‘Aranıza uzaklık koyun’, ya neyin ortasına uzaklık koyacağız. Bir annenin, bir babanın çocuğuyla ortasına arayı nasıl koyarız biz. PKK, buralı bir teşkilat. Burada doğmuş insanların kurmuş olduğu bir teşkilat. Siyaset yaparken şiddet kullanıyor, hakikat. Lakin devletin bu sorunun tahlilini düşünmesi, konuşması gerekir. Biz devlete diyoruz ki, siz kusur yaptınız, bu kusurdan ötürü bunlar bunlar oldu, bu yanılgıyı yapmayın artık.”

DOĞRUSUNU AİLELER SÖYLEDİ

Katırcıoğlu’nun, terör örgütünü değil devleti suçlamasına en çarpıcı reaksiyon, Diyarbakır’da, çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak evlat nöbetine devam eden ailelerden geldi. 938 gündür hareketi sürdüren ailelere evvelki gün 10 yıl evvel kaçırılan kızı Sitti için katılan Aydi Yiğit, “Kızımı PKK, HDP kaçırdı. Evladımı PKK ve HDP’den istiyorum. Kızım gelmeden buradan ayrılmayacağım” dedi.

NÖBETTEKİ ANNELERE ZAFER İŞARETİ YAPMIŞTI

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, 21 Ocak 2011’de HDP vilayet binası önündeki evlat nöbetinin 507’inci acılı annelere karşı yaptığı zafer işareti ile reaksiyon çekmişti. Katırcıoğlu, HDP binasından çıkarken ailelerin, “Evladımız nerede?” sorusuna karşılık vermeyerek, zafer işareti yapmıştı. Bu küstahlığı akabinde ailelerle Katırcıoğlu ortasında gerginlik yaşanmıştı. Provokatif hareketini “Zafer işaretini ailelere değil, iktidara yaptım” diyerek savunan Katırcıoğlu’na soruşturma açılmıştı.

CHP’LİLERİN SON YILLARDA YAPTIĞI HDP GÜZELLEMELERİ

CHP GENEL LİDERİ KEMAL KILIÇDOROĞLU

(31 AĞUSTOS 2015) “HDP parlamentoda, parlamentoda olmalı. Sorunun tahlilinde bizim legal muhatabımız HDP olmalı. Yasal muhatabınız vardır, halkın oyuyla seçilmiş gelmiştir, muhatabınız vardır.”

(21 Eylül 2021) “HDP’yi legal organ olarak görebiliriz. Halkın takviyesi var, parlamentoya gelmiş. Bu sorun çözülecekse yasal bir organlar çözebiliriz.”

(11 MART 2022) “Demirtaşı’ın hiçbir kabahati günahı yok. İktidara geldiğimizde Selahattin Demirtaş’ı da, Osman Kavala’yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de hür bırakacağız.”

CHP MİLLETVEKİLİ TUNCAY ÖZKAN

(20 Mart 2022) “Demirtaş siyaset adamıdır, barış insanıdır. Demirtaş cezaevinde değil siyaset üreten bir önder olarak önümüzdeki günlerde TBMM’de yerini alacaktır.”

CHP GENEL LİDER YARDIMCISI FAİK ÖZTRAK

(21 MART 202) “Demirtaş’ın haksız yere siyaseten içeride tutulduğu bir gerçek.”

HDP: MUHATAP İMRALI

HDP ESKİ EŞ GENEL LİDERİ SEZAİ TEMELLİ

(22 EYLÜL 2021) “Kürt meselesinin tahlilinin yegane muhatabı değil, tahlilin adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır.”

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.