GÜZEL Parti’de hengame çok büyük: İşte Koray Aydın ve Ağıralioğlu konusunun ayrıntıları…
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • GÜZEL Parti’de hengame çok büyük: İşte Koray Aydın ve Ağıralioğlu konusunun ayrıntıları…

GÜZEL Parti’de hengame çok büyük: İşte Koray Aydın ve Ağıralioğlu konusunun ayrıntıları…

ABONE OL
Nisan 2, 2022 08:07
GÜZEL Parti’de hengame çok büyük: İşte Koray Aydın ve Ağıralioğlu konusunun ayrıntıları…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener geçtiğimiz günlerde ani bir karar alarak beklenmedik bir halde partinin iki numaralı koltuğunu Koray Aydın’dan aldı ve teşkilatları kendine bağladı. Akşener ayrıyeten parti içinde bir başka kritik isim olan Yavuz Ağıralioğlu’nu da Genel Lider Yardımcılığı vazifesinden aldı.

Yaşanan bu olay partide büyük bir şok tesiri oluşturdu… En çok merak edilen ise parti için kıymetli bir yere sahip bu iki ismin ani bir atak ile neden vazifelerinden alındıklarıydı.

Sabah Gazetesi müellifi Mahmut Övür, bu soruya yanıtlar içeren çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Övür, GÜZEL Partili bir isimle yaptığı konuşmayı aktardığı yazısında “Bir Düzgün Partili şöyle diyor: Teşkilatçılığıyla bilinen Koray Aydın olmasaydı UYGUN Parti olmazdı, ancak o da teşkilatı ele geçirerek Akşener’in dehşetli düşü oldu. Bütün vilayetler ona bağlı olduğu için istese Akşener’i indirebilir. Bu yüzden artık Akşener o endişeli hayalle yaşamak istemiyor. Kendisini güçlü hissettiği bir anda kestirip attı.” tabirlerini kullandı.

Kamuoyunun Ağıralioğlu’nun saf dışı bırakılmasının CHP-HDP’ye bağladığını lakin bu bilginin eksik olduğunu lisana getiren Övür, “İYİ Partililere nazaran başka gerekçeler de var. En değerlisi de Akşener ve toplama yönetiminin Ağıralioğlu’ndan korkmaları… DÜZGÜN Parti idaresinde, ‘Ağıralioğlu’nun her an masayı devirebileceği’ korkusu yaşanıyor.” dedi.

İşte Mahmut Övür’ün o yazısı: 

Şu gerçeği siyasetle ilgilenenler bilir, muhalefetteki bir parti siyaset üretip toplumda umut rüzgârı estiremiyorsa kendi içinde arbede eder.

Bugün CHP ve İYİ Parti’de yaşanan misyon değişimlerinin, çizilmelerin ardında bu türlü bir gerçek var.

Bu gerçeği CHP daima yaşadığı için hiç şaşırtan değil. Daha şimdiden Kılıçdaroğlu sonrasının hesapları yapılıyor. İster aday olup kazansın, ister kaybetsin, isterse aday olmasın, 2023 seçimleri sonrası CHP’nin başında Kılıçdaroğlu’nun olmayacağını kendisi de biliyor. Bu nedenle CHP’nin seçim sonrasını bile şimdiden tasarlıyor.

ÂLÂ PARTİ’DE ARBEDE ÇOK DAHA BÜYÜK

CHP’de durum bu türlü de DÜZGÜN Parti’de farklı mı?

UYGUN Parti’deki hengame çok daha büyük… Baksanıza, elinin en güçlü olduğu dönemde Meral Akşener, partisinin iki değerli ismini, Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu’nu bir atılımda oyun dışına çıkardı.

GERİSİNDE DERİN BİR HESAP

Seçim işlerinin başına getirilen Aydın güya hâlâ oyunun içinde üzere görünse de kazın ayağı o denli değil. Partinin vilayet ve ilçe örgütlerini teğe bir oluşturan Koray Aydın’ın seçime gidilen bir süreçte o misyondan alınması kolay bir operasyon değil. Ardında derin bir hesap var.

YERİNE GELECEK İSİM

Yerine de büyük olasılıkla bir müddet sonra teşkilatı ürkütmemek için Aydın’la siyasi benzerliği olan ancak Aydın kadar teşkilatı elinde tutma dileği taşımayan Müsavat Dervişoğlu’nun getirileceği söyleniyor.

‘HER AN MASAYI DEVİREBİLİR’ KORKUSU YAŞANIYOR

İşin garip tarafı, misal bir “tehlike” tespiti Yavuz Ağıralioğlu için de yapılıyor. Ben de dahil birçok yorumcu Ağıralioğlu’nun CHP-HDP nedeniyle saf dışı bırakıldığını yazdık. Bu yaklaşım yanlış değil lakin eksik. GÜZEL Partililere nazaran başka gerekçeler de var. En değerlisi de Akşener ve toplama yönetiminin Ağıralioğlu’ndan korkmaları… GÜZEL Parti idaresinde, “Ağıralioğlu’nun her an masayı devirebileceği” korkusu yaşanıyor.

Masadan kastedilen de 6’lı 28 Şubat İttifakı Masası. Operasyonu yapanlara göre, ittifak tam ete kemiğe bürünmeden Ağıralioğlu’nun yapacağı atak partiye büyük ziyan verirdi. Bu yüzden boşa çıkartıldı. Acaba işin içinde Biden’ın eli de var mı?

PARTİ TABANINDA ÖNEMLİ TESİRİ VAR, HABER BİLE VERİLMEDEN İDARE DIŞINA İTİLDİ

Olağan bu işin yalnızca bir yanı… ÂLÂ Partililere nazaran, ağzı laf yapan Ağıralioğlu’nun, hem kamuoyunda hem de parti tabanında çok önemli bir karşılığı var. Bunun giderek güçleneceği ve tehlikeli olabileceği ihtimali de mevcut ve bu nedenle haber bile verilmeden idare dışına itildi.

Bir manada Akşener süratli harekete geçerek iki siyasi aktörün önünü kesti. Büyük ihtimalle Koray Aydın kendisine verilen makamla oyalanacak. Pekala ya Ağıralioğlu?
Artık merak edilen, partililerin gördüğü bu gerçeklere Ağıralioğlu’nun nasıl reaksiyon vereceği. Hiçbir şey olmamış üzere çizilmesini içine sindirip bekleyecek mi yoksa istifa edip gidecek mi ya da parti içinde yeni bir muhalefet çizgisi mı oluşturacak?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.