Geleceğin petrolünde devrim! Çığır açacak

Geleceğin petrolünde devrim! Çığır açacak

ABONE OL
Mart 19, 2022 00:37
Geleceğin petrolünde devrim! Çığır açacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırmada, 140 yıl evvel üretilmiş pillerin aksi paslanma diye bilinen bir yolla güç depolayarak akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar her şeyde kullanılması amaçlanıyor. Geleceğin petrolü (lityum) diye bilinen ve yıllar evvel lityumdan üretilen pillerin bilim insanlarının yeni yaptığı bir araştırmayla yine geri kullanıma kazandırılarak güç depolamada çığır açacağı öngörülüyor.

Geleceğin petrolü yahut beyaz altını olarak bilinen lityumun kıymeti gelişen teknolojilerle birlikte artmaya devam ediyor. Bilim insanlarının son araştırması lityumdan (geleceğin petrolü) üretilen pillerin “ters paslanma” idaresiyle güç depolamada yeni bir periyoda girildiğini gösterdi.

Bilim insanları, akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar her şeyde kullanılan masraflı ve etrafa ziyanlı lityum-iyon pillere, 140 yıllık bir teknolojinin biçiminde alternatif keşfetti.

GELECEĞİN PETROLÜNDE İHTİLAL

Geleceğin petrolü yahut beyaz altını olarak bilinen lityumun değeri gelişen teknolojilerle birlikte artmaya devam ediyor. 1878’de icat edilen demir-hava pilleri, lityum-iyon pillere kıyasla birebir maliyetin çok küçük bir kısmıyla çok daha yüksek güç yoğunluğu barındırıyor. Lakin şimdiye kadar paslanma sebebiyle doldurulmak için kullanışsız kalıyorlardı.

Artık Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir grup, yeni dizaynın güç depolayıp boşaltmasına imkan tanımak hedefiyle “ters paslanma” diye bilinen süreçte küçük değişiklikler yaptığını öne sürüyor.

MIT’den elektrokimya profesörü Yet-Ming Chiang, Popular Science’a yaptığı açıklamada “Demir-hava pilleri, güç depoları olarak ticari bakımdan büyütülebilir ve yüzyıl ortasına kadar iklim değişikliğinin hafifletilmesine yarar sağlayabilir” dedi.

Pildeki elektrik akımı bilakis çevrildiğinde pilin pasını gideriyor. Pilin boşalmasına yahut dolmasına bağlı olarak elektronlar demirden uzaklaşıyor yahut demire ekleniyor.

PAK ELEKTRİK SAĞLAYACAK

Bu formül lityum-iyon pillerin kilowatt-saat başına 200 dolarlık maliyetine kıyasla, demir-hava pilin 20 dolarlık kilowatt-saat maliyetle 100 saat boyunca pak elektrik sağlamasına imkan tanıyor.

Demir-hava pilleri, alüminyum ve çinkoyla bir arada katot olarak atmosferik oksijen ve anot olarak da çokça bulunan metali kullanan üç çeşit metal-hava pilinden biri.

NASA’DA YARARLANMIŞTI

Bu pillerden geçen yüzyılda, örneğin 1930’larda işitme aygıtlarında ve 1960’larda NASA’nın uzay sistemlerinde ticari olarak yararlanıldıysa da büyük ölçüde kullanışsız oldukları anlaşılmıştı.

Çığır açan kelam konusu buluşun tüketici elektroniğinde ve elektrikli araçlarda kitlesel kapsamda benimsenmesi için çok geç kalınmış olabilir. Ama Profesör Chiang, buluşlarının büyük ölçekli yenilenebilir süreçler için güç depolamada ihtilal yaratabileceğine inanıyor.

Teknolojinin daha da geliştirilmesi ve ticarileşmesi için Form Energy isimli bir teşebbüs kuran Profesör, sıfır karbonlu güç tahlillerini süratle ilerletmeyi umuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.