Fuat Oktay: Ukrayna’daki trajedinin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz
  • 365 Gün Haber
  • Genel
  • Fuat Oktay: Ukrayna’daki trajedinin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz

Fuat Oktay: Ukrayna’daki trajedinin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz

ABONE OL
Mart 23, 2022 21:02
Fuat Oktay: Ukrayna’daki trajedinin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Mükafatları Merasimi’ne katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un konut sahipliğinde gerçekleştirilen merasimde konuşan Fuat Oktay, kültür ve sanat hayatının farklı alanlarında çalışmalarda bulunan kuruluşlarla gurur duyduklarını belirterek, “Kendi alanlarında aşkla şevkle uğraşla heyecanla çalışan, üreten kültür ve sanat sevdalılarına yürekten teşekkür ediyorum. Bu türlü ödüllerle her biri taltifi ve teşekkürü ziyadesiyle hak eden kültür, sanat ve ilim insanlarımıza şükranlarımızı tabir ediyoruz. Sizlerin yeri milletimizin kalbidir, gönlüdür. Verdiğimiz ödül iste bu ahde vefanın tescilidir. Bugün takdim edeceğimiz mükafatları, milletimizin ve devletimizin kendilerine yönelik vefa borcunun birer nişanesi olarak görüyoruz. Muvaffakiyet çıtanızı yükselterek, daha birçok yıllar boyunca Türkiye’ye ve Türk kültürüne hizmet etmeyi sürdüreceğinize inanıyoruz” diye konuştu. 

‘TEK TİPÇİ VE DAYATMACI ZİHNİYETE SON VERDİK’

“Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere tarih boyunca kurduğumuz devletlerin günümüze ulaşan izlerini, kültürümüzün ve medeniyetimizin yeryüzüne vurulmuş mühürleri olarak görüyoruz” diyen Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu anlayışla bir taraftan tarihten süzülüp gelen kadim kültür- sanat birikimimize sahip çıkarken, öteki taraftan da çağdaş sanat kısımlarını ihmal etmiyoruz. Sanat ve sanatkarlarımız ortasında ayrım yapmadan hoşu, kaliteyi ve başarıyı desteklemenin eforu içindeyiz. Birebir halde ülkemizin kültür ve sanat hayatına bedel katacak, bu alanda çeşitliliği artıracak her türlü yapıtı sahipleniyoruz. Öte yandan attığımız adımlarla ülkemizin kültür ve sanat siyasetlerine hakim olan tek tipçi ve dayatmacı zihniyete son vermiş durumdayız. Kültür- sanat erbabımızın istek ettikleri, ilgi duydukları tüm alanlarda hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan eser verebilmelerinin önünü açtık. Hangi görüşe sahip olursa olsun hiçbir sanatkarımızın, edebiyatçımızın, münevverimizin ötekileştirilmediği; inançlarından ötürü dışlanmadığı, fikriyle sözleri ortasına perde çekmek zorunda kalmadığı, kuşatıcı, özgürlükçü bir kültürel iklimi ülkemiz genelinde tesis etmeye çalıştık.”

Altyapı güzelleştirmelerine değinen Oktay, “Devlet Tiyatroları’ndaki sahne sayısı 23’ten, 42 ekle 82’ye yükseldi. Desteklenen özel tiyatro sayısı, 59 iken şu anda 428’i buldu. 2002 yılından bu yana 88 adet yurt içi, 79 adet yurt dışı kültür varlığı standı yaptık. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’ne en çok öge kaydettiren birinci 5 ülke ortasına girdik” dedi.

‘ÇÖZÜM UĞRAŞLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ’

Fuat Oktay, Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede yaşananlara ait, “Tarihin birinci medeniyetlerine mesken sahipliği yapmış bölgemizde yaşanan yıkımlar, yürekleri dağlamaktadır. Suriye’de, Irak’ta yaşanan krizler temiz insanları canından etmiş bunun yanında binlerce yıllık tarihi de yerle bir etmiştir. Somut ve somut olmayan kaç kültürel miras bu süreçte yok edilmiştir. Bugün Rusya- Ukrayna savaşı yalnızca sivilleri değil bölgedeki kültür hazinelerini de katleden çok taraflı bir insani trajedidir. Biz bu trajedinin her tarafıyla bir an evvel sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde ağır bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Bu krizin daha fazla insan, etraf ve kültür katline yol açmadan sonlanmasını istiyoruz. Giden canların da yıkılan bedellerin de geri dönüşü yoktur, tahlil konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Merasimde Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, mükafata layık görüldü. Mükafatlar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından verildi.

ERSOY: SAHİP OLDUĞUMUZ MİRAS VE GELENEĞİ KEŞFE DEVAM EDECEĞİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kültür ve sanat alanında argümanlı toplumların yapıtlarının, uzun yıllara dayandığını söyledi. Tarihi yapılan ve tarih yapan şahısların, esaslı geleneklerden geldiğine işaret eden Bakan Ersoy, “Bu açıdan Mevlana’nın, Yunus’un, Sinan’ın, Tanpınar’ın, Sezai Karakoç’un bu topraklardan çıkması asla bir tesadüf değildir. Onlar, tıpkı geleneği farklı periyotlarda temsil eden köşe taşlarıdır. Globalleşmenin, tüm kültürlerin tek potada eritileceği tarafındaki temel varsayımına karşı bizler, güçlü bir gelecek kurmak ismine sahip olduğumuz mirası ve geleneği keşfetmeye devam edeceğiz. Unutmamalıyız ki o mirasa sahip olmadan, kültür alanında uzun vadeli çalışmalar yapmadan, güçlü bir gelecek inşa etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Bakan Ersoy, farklı gelenekleri canlı tutmak durumunda olduklarını belirterek, “Eğer bunu gerçekleştirebilirsek sinemada, romanda, fotoğrafta, hoş sanatlarda kendimize ilişkin bir üslup kurabilirsek klasik sanatları çağdaş bir anlayışla bugüne taşımayı başarabilirsek o vakit çok daha güçlü bir gelecek tasavvuruna da sahip olmamız mümkün olacaktır” dedi. 

KAYNAK: DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.