Eski Honduras Devlet Lideri Hernandez, haftaya ABD’ye iade edilecek

Eski Honduras Devlet Lideri Hernandez, haftaya ABD’ye iade edilecek

ABONE OL
Nisan 14, 2022 21:02
Eski Honduras Devlet Lideri Hernandez, haftaya ABD’ye iade edilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güvenlik Bakanı Ramon Sabillon, HRN radyosuna yaptığı değerlendirmede, uyuşturucu kaçakçılığı ve silah kullanımıyla temaslı kabahatlerden yargılanan Hernandez’in, ABD’ye iadesinin gelecek hafta yapılacağını kaydetti.

Eski Devlet Lideri’nin, başşehir Tegucigalpa’daki Birleşik Devletler Uyuşturucuyla Çaba Dairesine (DEA) teslim edileceğini belirten Sabillon, “Gelecek hafta çarşamba ve cuma günleri ortasında Hernandez’in ülkeyi terk etmesi için görüşme kararı aldık.” sözünü kullandı.

Süreç

ABD Federal Savcılığı, Hernandez’i bir uyuşturucu kaçakçısı ile ABD’ye uyuşturucu sokma konusunda toplantı yapmak ve kaçakçılıkta etkin rol oynamakla suçlamıştı.

Honduras Dışişleri Bakanlığı yetkilileri 15 Şubat’ta, ABD Büyükelçiliğinin Hernandez’in tutuklanmasını talep ettiğini, talebin Honduras Yüksek Mahkemesine gönderildiğini bildirmişti.

Yüksek Mahkeme, Hernandez’in teslimi talebini ele alacak bir yargıç atamak için toplanmıştı.

ABD’nin uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlamasıyla iadesini istediği Hernandez, Yüksek Mahkemenin kararı üzerine başşehir Tegucigalpa’daki konutunda 16 Şubat’ta polislere teslim olmuştu.

Elleri ve ayakları kelepçeli olarak ağır güvenlik denetimleri altında konuttan çıkartılan Hernandez, tabiri alınmak üzere polis ünitesine götürülmüştü.

Honduras Yüksek Mahkemesi 29 Mart’ta, Hernandez’in iadesine ait kararın, Yüksek Adalet Divanı Genel Heyetinde 15 hakim tarafından imzalanarak ABD’ye teslim edilmesine hükmettiğini açıklamıştı.

Hernandez’in kardeşi Juan Antonio Tony Hernandez de ABD’de uyuşturucu ve silah kaçakçılığından yargılandığı davada, Mart 2021’de ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilmişti.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.