Eski cep telefonları iktisada kazandırılacak! Sayısı 18’e yükseldi

Eski cep telefonları iktisada kazandırılacak! Sayısı 18’e yükseldi

ABONE OL
Mayıs 7, 2022 08:37
Eski cep telefonları iktisada kazandırılacak! Sayısı 18’e yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin yaptığı derlemeye nazaran, yenilenmiş eserlerin satışına ait yasal altyapıyı oluşturmak hedefiyle hazırlanan yönetmelik, 22 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulama ile kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça yetkilendirilen merkezler tarafından belirlenen standartlara uygun biçimde yenilenmesi sağlanırken bu eserlerin sertifikaya bağlanarak garantili formda “yenilenmiş ürün” olarak satışa sunulması imkanı getirildi.

Bakanlık tarafından Haziran 2021’de 3 firma “yenileme merkezi” olarak yetkilendirildi. Bu yılın nisan ayı prestijiyle yetkilendirilen yenileme merkezleri sayısı 18’e ulaştı. Kelam konusu merkezlere ait bilgilere, Bakanlığın internet sitesindeki “https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar” sayfasından ulaşılabiliyor.

KDV ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Eylül 2021’de yenilenmiş cep telefonlarını satın alan tüketicilerin ödedikleri KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Böylelikle tüketicilere daha uygun fiyatlı esere ulaşma imkanı tanınırken yenileme merkezlerine de vergi avantajı sağlanarak “yenilenmiş ürün” sistemi teşvik edildi.

Öteki bir düzenlemeyle de yenilenmiş cep telefonları için taksit imkanı da getirildi. Buna nazaran, yenilenmiş cep telefonlarında taksit sayısı fiyatı 5 bin lira ve altında olan cep telefonları için 12 ay, fiyatı 5 bin liranın üzerinde olan cep telefonları için 6 ay olarak belirlendi.

YASAL DÜZENLEME ALTINA ALINDI

Öte yandan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da değişiklik yapan düzenleme, 1 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanırken, bu kanunda birinci kez yenilenmiş eserlere yer verildi. Böylelikle yenilenmiş eserler birinci sefer kanunla düzenleme altına alınmış oldu.

Kanunla, ithalatta kıymetli bir yer tutan eserlerin Bakanlık tarafından yetkilendirilen yenileme merkezleri aracılığıyla donanım, yazılım yahut fiziki özelliklerinde uygunlaştırma yapılarak en az bir yıl müddet ile garantili olacak biçimde tüketicilere yine satılması amaçlandı. Böylece tüketiciler hem garantili ve inançlı eserlere ulaşmış olacak hem de israfın önlenmesine ve yeşil dönüşüme katkı sağlanacak.

Kanuna nazaran, yetki dokümanı olmadan yenileme faaliyetinde bulunulması halinde 500 bin lira, yenilenmiş eser satışında tespit edilen terslik ve eksikliklerle ilgili olarak her bir süreç için 500 lira idari para cezası uygulanacak.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.