Endonezya’dan Malezya’nın ‘ortak dil’ teklifine ret

Endonezya’dan Malezya’nın ‘ortak dil’ teklifine ret

ABONE OL
Nisan 5, 2022 21:02
Endonezya’dan Malezya’nın ‘ortak dil’ teklifine ret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Endonezya Eğitim, Kültür, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Nadiem Makarim, yaptığı açıklamada, Malezya Başbakanı Ismail Sabri Yaakob’un Malaycanın iki ülke ortasında ortak lisan olmasının yanı sıra ASEAN’ın ikinci resmi lisanı olması teklifini reddettiğini söyledi.

Kelam konusu teklif hakkındaki hislerini Başbakan Ismail’e, Endonezya ziyareti sırasında ilettiğini belirten Nadiem, “Ben Eğitim, Kültür, Araştırma ve Teknoloji Bakanı olarak teklifi elbette reddettim.” tabirlerini kullandı.

Bakan Nadiem, Malaycanın ASEAN’ın ikinci resmi lisan kabul edilmesi teklifinin de bölgesel seviyede daha fazla çalışılması ve tartışılması gerektiğini lisana getirdi.

Nadiem, Endonezcenin tarihî, yasal ve dilsel avantajları göz önüne alındığında ASEAN’ın ikinci resmi lisanı olarak daha uygun bir seçim olduğunu tabir etti.

Başbakan İsmail Sabri, Malaycanın milletlerarası arenadaki kullanımını artırmak için ASEAN başkanlarıyla Malaycanın örgütün ikinci resmi lisanı olarak kullanılmasını görüşeceğini söylemişti.

Malezya, Endonezya, Myanmar, Brunei, Kamboçya, Laos, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşan ASEAN, bölgedeki ülkelerin ekonomik, politik, güvenlik ve sosyokültürel iş birliğini desteklemek hedefiyle 8 Ağustos 1967’de kuruldu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.