Elon Musk ‘lityum’ bildirisi verdi! Adımı Türkiye’de atabilir

Elon Musk ‘lityum’ bildirisi verdi! Adımı Türkiye’de atabilir

ABONE OL
Nisan 10, 2022 04:37
Elon Musk ‘lityum’ bildirisi verdi! Adımı Türkiye’de atabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elon Musk, Tesla’nın lityum işine girmek zorunda kalabileceğini zira maliyetlerin çok yüksek olduğunu söyledi.

Elon Musk toplumsal medya platformu twitter üzerinden pil üretiminin kıymetli bileşeni metalin fiyatının çok yükselmesinden ötürü, Tesla’nın lityum madenciliği ve rafineri işine direkt ve geniş ölçekte girebileceğini söyledi.

Musk, “Lityumun fiyatı çılgın düzeylere ulaştı. Elementin kendisinde bir eksiklik yok, fakat çıkarma/iyileştirme suratı yavaş” dedi.

Tesla ve SpaceX teknoloji işvereni ayrıyeten, son yirmi yılda ton başına ortalama lityum fiyatını gösteren ve 2021’den bu yana fiyatlarda büyük bir artış olduğunu gösteren tweetin altına “Benchmark Mineral Intelligence’a nazaran, metalin maliyeti geçen yıla nazaran yüzde 480 daha arttı” dedi.

ELON MUSK, ATILIMI TÜRKİYE’DE YAPABİLİR

Elon Musk’ın açıklamaları sonrası akıllara araştırmacı muharrir Haluk Özdil’in kelamları geldi.

Haluk Özdil, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, “Türkiye’de birinci olacak muahede yapacağız’ diyor ve bunu laf olsun diye söylemiyor. Aşikâr ki Musk, Türkiye’nin bor madenine ilgi duyuyor. Bor madenine sevgi duysun. Türkiye bu işte kar ediyorsa kabul. Zati Musk’ın araçları lityum pillerine muhtaç. Dünyada birinci kere bor madeninden lityum elde edildi. Bu da Kayseri’de yapıldı. Devletin bunun reklamını yapması lazım. Bu büyük bir olaydır. Lityum pilleri büyük ihtimalle Türkiye’de üretilecek ve büyük gelir elde etmemize imkan sağlayacak. Elon Musk’ın burada bir üretim tesisi üreteceğini düşünüyorum. Türkiye’de yürüdüğümüz her yerin altında bor madeni var. Dünyanın yüzde 90’ı burada. Bu zenginliğin içinde bu kadar zorluk çekmemiz hakikaten saçmalık. Elon Musk, birçok ABD’li ismi karşısına alıp Türk uydusunu uzaya gönderdi. Bunu karşılıklı münasebetler için yaptı. Elon Musk, Haziran’a yanlışsız Türkiye atağını yapabilir” ifadelerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.