Ekrem İmamoğlu: Siyasi kaprisler kentsel dönüşümü 6,5 yıl geciktirdi

Ekrem İmamoğlu: Siyasi kaprisler kentsel dönüşümü 6,5 yıl geciktirdi

ABONE OL
Mart 5, 2022 13:48
Ekrem İmamoğlu: Siyasi kaprisler kentsel dönüşümü 6,5 yıl geciktirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, İmamoğlu periyodunda üretimine başlanan toplumsal konut projesini iş bitim tarihinden evvel tamamladı.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nda daire sahiplerine anahtarları, düzenlenen merasimle teslim edildi.

11 hak sahibinin yeni yuvalarına kavuştuğu programda konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ tarihinde birinci kere bir toplumsal konut projesinin tarihinden evvel sahiplerine teslim edildiğini söyledi.

İnşaat maliyetlerinin gün içinde bile değiştiği bir periyotta konutları tamamladıklarını belirten İmamoğlu, “Birçok inşaat durma noktasına geldi, İstanbul’da. Türkiye’de ne yazık ki böylesi bir ekonomik sürecin içerisindeyiz. Buna karşın bunu başarmak ve beş ay evvel hak sahiplerine konutlarını teslim etmek bir muvaffakiyet örneğidir” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DAYANIŞMA ŞART”

Projenin 40 bin müracaatla Silivri ilçesinde talep rekoru kırdığını söyleyen İmamoğlu, “Sağlam, sağlıklı binalarda hayatını devam ettirmek çok kıymetli. Kentsel dönüşüm sıkıntısı, İstanbul’un değerli bir konusu. Hiçbir an zihnimizden çıkarmamamız gerekiyor. Toplumsal konut da aslında bu alana hizmet eden bir çalışma. Zira siz aslında burada toplumsal konut imkanı sağlayarak insanların daha sağlam, daha sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamış oluyorsunuz. Burada büyük bir dayanışma kaide. Bakanlıktan ilçe belediyelerine, Büyükşehir Belediyesi ve kendi iştiraklerimize ve vatandaşlarımıza varıncaya kadar herkes bu işin içinde değerli bir aktörü olduğunu unutmamalı” diye konuştu.

İmamoğlu İstanbulluların fedakar bir biçimde “Ben bu çürük binada yaşamamalıyım” niyetiyle hususa yaklaşması gerektiğini kaydetti.

“DEPREM SİYASET ÜSTÜ BİR KAVRAM”

Zelzele uğraşın İstanbul’un öncelikli gündemi olduğunu söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

Zelzeleyle çaba kentsel dönüşümü, bu kentte var etme problemi siyasi kavramların üstünde bir kavram.

6.5 sene evvel gayretine başladığımız bir kentsel dönüşüm alanının, bir kısım siyasi kapris ya da siyasi bir yarışı kentsel dönüşümün bir kesimi haline getirip işin geciktirilmesi, planın gecikti.

Biz Beylikdüzü’nde 6.5 yıl evvel temelini atıp çoktan o insanları yerlerinde, binalarına kavuşturabilirdik. Yazık değil mi? Günah değil mi?

Bu sorunları dayanışma içerisinde hangi ilçede, hangi vilayette, nerede oluyorsa bunun partisi de yok.

Hangi partiden olursa evvel tahlilin bir kesimi olma konusunda iş birliği ve dayanışma yapma zorunluluğumuz var. Sonuçta insanların canı burada kelam konusu.

Konuşmasının akabinde anahtarının teslim alan Uğur ve Cansu Güney çiftinin dairesini gezen İBB Lideri İmamoğlu, aileye sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÖDÜLLÜ PROJE

Bin 396 konut 50 ticari ünite 1 kreş olmak üzere; toplam bin 446 bağımsız üniteden oluşan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın temeli 13 Haziran 2020’de temeli atıldı.

Pandemi devrinde lansmanı yapılan proje, 3 haftalık ön müracaat mühletince 40 bin 392 müracaat alarak, Silivri ilçesindeki en yüksek müracaat sayısı ile rekor kırdı.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesinin yüzde 40’ını oluşturan yeşil alanlar, çağdaş bir anlayışla düzenlendi.

IDA – International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2020 kapsamında “Mimari” kategorisinde Türkiye’den ödül alan tek proje KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.