DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus: Kovid-19 bu yıl bitebilir

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus: Kovid-19 bu yıl bitebilir

ABONE OL
Mart 30, 2022 21:02
DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus: Kovid-19 bu yıl bitebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, DSÖ’nün 2022’de Kovid-19’un global acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının ayrıntılarını paylaşarak, Ukrayna ve Etiyopya’daki insani durumu kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, “2022’de Kovid-19 Global Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Uğraş Planı”nın dünya için uygulanılabilir olduğunu vurgulayarak “Kovid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır.” sözünü kullandı.

Virüsün geleceğine dair 3 senaryo

Virüsün evrimine dair 3 senaryo bulunduğunu belirten Ghebreyesus, “En âlâ senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak formda az varyant görmüş olacağız. İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, ancak aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En makus senaryoya nazaran ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz.” formunda konuştu.

Ghebreyesus, kelam konusu senaryolar ışığında DSÖ’nün planının gerçekleşmesi için her ülkenin virüs takibi, aşılama, Kovid-19’a karşı sağlam sıhhat sistemi, virüsle uğraş araçlarına eşit ulaşımın sağlanması ve global iş birliği mevzularına değer vermesi gerektiğini vurguladı.

Kovid-19 ile uğraş araçlarının âlâ bir halde kullanılarak salgının denetim altına rahatlıkla alınabileceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Aşı ve tedaviye adil ulaşımı sağlayarak çok sayıda hayat kurtarabiliriz.” tabirini kullandı.

Afrika nüfusunun yüzde 83’ü şimdi aşılanmadı

Ghebreyesus, bu kapsamda 2022’nin ortasına hakikat her ülkenin nüfusunun yüzde 70’ini aşılaması gayesinin kritik kıymet taşıdığını hatırlatarak “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler çoğunlukla bu gayesi tuttururken başta Afrika ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülke bu maksadın gerisinde kalmıştır. Afrika nüfusunun yüzde 83’üne şimdi tek bir doz aşı bile yapılmamıştır. Bu benim için kabul edilemez bir durum.” açıklamasında bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşına ait Ghebreyesus, Ukrayna’da Rusya’nın taarruzları sonucu hasar gören bölgelere DSÖ’nün tıbbi yardımlarını sürdürdüğü ve savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana 160 ton tıbbi ekipmanın başta kuşatma altındaki Mariupol kenti olmak üzere ülkede sıhhat sisteminin etkilendiği bölgelere dağıtıldığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna’da sıhhat merkezlerine 82 taarruz yapıldı

Ghebreyesus, Rusya’nın şimdiye kadar Ukrayna’daki sıhhat merkezlerine 82 atak gerçekleştirdiğini, bu akınlarda 72 kişinin hayatını yitirerek 43 kişinin de yaralandığını aktardı.

Ayrılıkçı isyanların olduğu Etiyopya’nın Tigray bölgesine insani yardım dağıtılması için geçen hafta ilan edilen ateşkesi olumlu karşıladığını vurgulayan Ghebreyesus, “Bu ateşkesin, bölgede sıhhat hizmetleri, elektrik ve komünikasyon üzere altyapıların yine tesisini sağlamasını umuyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, ateşkesin ilan edilmesine karşın Aralık 2021’den bu yana bölgeye hiçbir besin yardımının ulaşamadığının altını çizerek “İnsanların açlıktan öldüğü bir ortamda her bir saat değerlidir. Tigray’da güvenlik güçlerinin 6 milyon sivile karşı yaptığı kuşatma, çağdaş tarihte en uzun süren kuşatmalardan biri olmuştur.” tabirini kullandı.

DSÖ Genel Yöneticisi ayrıyeten, örgütün Ukrayna, Afganistan ve Etiyopya üzere acil insani durumlar karşısında yardımları ve Kovid-19 ile çabaya dayanaklarının sürdürülmesi için 2,7 milyar ABD doları fona gereksinimi olduğunu hatırlatarak milletlerarası topluluğa yardım davetinde bulundu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.