Diyanet Akademisinin kurulmasına ait teklif kabul edildi

ABONE OL
Mart 16, 2022 21:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Şurasında Diyanet Akademisinin kurulmasına ait kanun teklifi kabul edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Vazifeleri Hakkında Kanun ile Devlet Memurları Kanununda ve 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Teklifle, akademide ders vermek, araştırma ve uygulama faaliyetlerinde vazife almak üzere dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olup dini yüksek ihtisas merkezinde eğitimini tamamlamış yahut ilahiyat alanında doktora yapmış olanlar ortasında, dini musiki, kıraat üzere özel yetenek gerektiren mevzularda ise 4 yıllık dini yüksek tahsil mezunu olanlar ortasında Başkanlıkça yapılan imtihanda başarılı olanlar Diyanet Akademisi eğitim vazifelisi takımlarına atanabilecek.
Başkanlığa Din Hizmetleri sınıfına ilişkin unvanlarda ihdas edilmiş konumlarda kontratlı işçi istihdam edilebilecek.

657 sayılı kanunda öngörülen genel kurallar yanında Başkanlık mevzuatı ile belirlenen özel koşulları taşıyanlardan, Kamu İşçi Seçme İmtihanı puan sırasına konulmak kaydıyla atama yapılacak her bir durumun üç katına kadar aday ortasından Başkanlık tarafından Akademiye giriş için yapılacak kelamlı yahut uygulamalı sınavdaki muvaffakiyet sırasına nazaran aday, din vazifelisi olarak belirlenecek.

Diyanet Akademisi eğitim mühleti, adayların eğitim durumu, atanacakları konum ve Akademiye Giriş Sınavı’ndaki muvaffakiyet durumu dikkate alınarak 6 ay ile 3 yıl ortasında belirlenecek. Kontratlı işçi olarak atananlar, 3 yıl mühletle öteki bir yere atanamayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde istihdam edilen kontratlı işçinin eşi, bu işçiye tabi olacak.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.